دهانشویه درمانی: مواد تشکیل دهنده و اثرات درمانی

آیا می دانستید دهانشویه انواع مختلفی دارد؟ هر نوعی را که انتخاب کنید، دفعه بعد دلیلی برای انتخاب نوع دیگر خواهید داشت. دهانشویه درمانی یکی از مهم ترین انواع دهانشویه است.

شاید یک قرار کاری مهم دارید و نگران بوی دهان خود هستید. شاید نگران هستید که نخ دندان کشیدن برای خلاصی از پلاک دندان کافی نیست. شاید دندانپزشک به شما گفته است که برای مبارزه با بیماری لثه و پوسیدگی دندان باید اقدامات بیشتری انجام دهید. یا شاید دندان درد دارید و به دنبال خلاصی از درد هستید.

دلیل استفاده از دهانشویه هر چیزی که باشد، محدودیتی در انتخاب انواع دهانشویه وجود ندارد. در بین دو دسته مهم دهانشویه، تزئینی و درمانی، برندها و طعم های زیادی در بازار وجود دارد. انتخاب هر یک به نیازهای شما بستگی دارد. اما اطلاع از چند ماده مهم در دهانشویه می تواند نقش مهمی در محدودتر کردن گزینه های شما داشته باشد.

دهانشویه درمانی حاوی مواد تشکیل دهنده زیر است:

  • ستیل‌پیریدینیوم کلراید
  • کلرهگزیدین
  • فلوراید
  • پراکسید

ستیل‌پیریدینیوم کلراید به نظر می رسد رده ای از مواد شیمیایی پیچیده در شیمی باشد، اما این طور نیست. در واقع این ماده تنها یک ماده ضدعفونی کننده است که باکتری های دهان را از بین می برد. این ماده با کشتن باکتری ها عامل بوی دهان را از بین می برد و در واقع به جای پنهان کردن موقت مشکل، آن را از ریشه درمان می کند.

کلرهگزیدین برای مبارزه با پلاک و بیماری لثه استفاده می شود. با این تفاوت که کلرهگزیدین تنها به تجویز پزشک قابل دسترسی است. این ماده در کشتن باکتری های مضر بسیار موثر است. برخی اسانس ها نیز به دهانشویه درمانی اضافه می شوند که اثر ضدمیکروبی دارند و طعم خوبی در دهان به جای می گذارند.

فلوراید عنصر آشنایی است که آن را در خمیردندان دیده اید. این ماده با از بین بردن اسید، قند و باکتری های دهان از پوسیدگی دندان پیشگیری می کند.

پراکسید ماده دیگری است که در دهانشویه درمانی دیده می شود و برای ضدعفونی دهان به کار می رود. این ماده نه تنها می تواند باکتری های دور دندان و لثه را از بین ببرد، بلکه به بهبود زخم های دهان نیز کمک می کند.

به یاد داشته باشید که کودکان زیر ۷ سال باید هر روز مسواک بزنند و نخ دندان بکشند اما استفاده از دهانشویه به دلیل محدودیت توانایی آنها در تف کردن ممنوع است. این کودکان ممکن است به طور سهوی مقداری از دهانشویه را ببلعند. دهانشویه ماده خوبی برای دهان است اما برای دستگاه گوارش تاثیر خوبی ندارد!

منبع:

tedfordfamilydentistry

 

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *