مشکلات دهان و دندان در سن بالا:

دندانپزشکان به دنبال ارائه خدمات درمانی به افراد در تمامی مراحل زندگی هستند و نیازهای بیماران در تمام سنین را درک می کنند. از سوی دیگر ما نیز انتظار داریم بیماران بدانند که خطرات سلامت دهان و دندان با هر سالگرد تولد تغییر می کند. توجه به این مشکلات و تلاش برای پیشگیری از عوارض آنها بر سلامت دهان و دندان می تواند به حفظ زیبایی لبخند در تمام عمر کمک کند. امروز بر مشکلات دهان و دندان در سن بالا تمرکز می کنیم:

مشکلات دهان و دندان در سن بالا:

تغییر رنگ دندان ها:

با افزایش سن دندان ها کمی کدرتر می شوند و به نظر تیره می رسد. این امر اغلب به دلیل از بین رفتن لایه محافظ دندان، مینا، و نازک تر شدن آن اتفاق می افتد. از آنجا که رنگ داخل دندان کمی تیره و زرد است، بنابراین دندان نیز زرد و تیره به نظر می رسد. شدید مسواک زدن و استفاده زیاد از حد از محصولات سفید کننده دندان می تواند عاملی بر این مشکل باشد.

خشکی دهان:

عوامل بسیاری باعث خشکی دهان می شوند. اما مهمترین عامل این امر در افراد بزرگسال داروها هستند. عوارض جانبی بسیاری از داروها خشکی دهان است. زمانی که دهان خشک شود، به علت عدم وجود بزاق کافی، ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان افزایش می یابد. در صورتی که در اثر مصرف دارو دچار خشکی دهان شده اید، برای بررسی نیاز به تعویض دارو یا تغییر دوز آن با پزشک خود مشورت کنید.

از دست رفتن دندان:

بسیاری از افراد به غلط تصور می کنند از دست دادن تمام دندان ها یا حداقل برخی از آنها مسئله ای اجتناب ناپذیر در سنین بالا است. اما این طور نیست. بهترین راه برای حفظ سلامت دندان ها، رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک دو بار در سال است.

بیماری لثه:

بیماری لثه اساسا نوعی عفونت زیر خط لثه ست که باعث قرمزی، التهاب و از دست رفتن دندان می شود. این بیماری ریسک ابتلا به بیماری قلبی، سکته، دیابت، و نیز آلزایمر را افزایش می دهد. تحقیقات مدرن زیادی به ارتباط بیماری لثه با آلزایمر در سنین بالا اشاره داشته اند.

حفاظت از دندان ها، کاهش ریسک:

نمی توان با افزایش سن مبارزه کرد. اما می توان برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان در سن بالا راه های متعددی را امتحان کرد. برای پیشگیری از عوارض افزایش سن بر سلامت دهان و دندان با دندانپزشک و پزشک متخصص مربوط به بیماری های خود مشورت کنید.

منبع:

wilmingtondedentist

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *