فاصله افتادن دندان تا رشد دندان دائمی:

معمولا دندان های کودک از سن ۶ سالگی شروع به افتادن می کنند. اولین دندانی که می افتد معمولا دندان پیشین است، هر چند که این ترتیب در برخی کودکان کمی تفاوت دارد. در برخی موارد نیز وارد شدن ضربه یا تصادف ممکن است موجب به هم ریختن ترتیب افتادن دندان های شیری شود. در این میان، فاصله افتادن دندان تا رشد دندان دائمی در زیبایی صورت و پیشگیری از مشکلات آینده اهمیت زیادی دارد.

فاصله افتادن دندان تا رشد دندان دائمی:

کوتاه ترین جواب به این سوال این است که اگر دندان شیری در زمان مقرر و مورد انتظار افتاده باشد، دندان دائمی در کمتر از یک هفته و حداکثر تا شش ماه بعد رشد خواهد کرد. اما در شرایطی که دندان شیری به دلیل شکستگی یا پوسیدگی از بین رفته باشد، فاصله افتادن دندان تا رشد دندان دائمی بیشتر از حالت معمول خواهد بود.

در موارد نادر، سایر دندان های شیری یا دندان های دائمی در زمان رشد دندان ها تداخل ایجاد می کنند. در صورتی که این امر محتمل باشد، استفاده از رادیوگرافی می تواند موضوع را ثابت کند. دندانپزشک می تواند وضعیت رشد دندان دائمی و محل آن در فک را ارزیابی کند و وجود مشکل را پیش بینی کند.

معمولا افتادن دندان های شیری در سن ۶ سالگی شروع می شود و تا زمانی که کودک به سن ۱۲ تا ۱۳ سالگی برسد، تمام دندان های دائمی جایگزین می شوند. زمانی که تمام دندان های شیری می افتند، ۳۲ دندان دائمی باید در دهان دیده شود. معمولا دندان شیری خود به خود می افتد و نیازی به مداخله نیست.

برخی والدین در فاصله افتادن دندان تا رشد دندان دائمی کمی نگران هستند. عموما در این زمان دندان ها کمی حالت کج دارند و لبخند کودک زیبایی خود را از دست می دهد. همین امر موجب مراجعه غیر ضروری به ارتودنتیست می شود. اما باید توجه داشت که دقیقا به همین دلایل است که نام این دوره را فاز جوجه اردک زشت گذاشته اند. کودک در این دوره دارای دندان های نامتناسب با یکدیگر است که برخی شیری و برخی دائمی هستند و برخی در حالت کج قرار گرفته اند. بنابراین نه به لحاظ اندازه و نه به لحاظ محل قرارگیری با یکدیگر تناسب ندارند. معمولا پس از اتمام دوره رشد، دندان های دائمی به خودی خود مرتب می شوند.

زمانی که رشد تمامی دندان ها تکمیل می شود و دندانپزشک از عدم رشد بیشتر فک مطمئن می شود، می توان گزینه های ارتودنسی را برای مرتب کردن دندان ها در نظر گرفت.

منبع:

southeastfamilydental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *