افتادن زودهنگام دندان شیری: علت، درمان، پیشگیری

دندان های شیری در حدود ۶ ماهگی شروع به بیرون زدن می کنند. با بزرگ تر شدن کودک، کم کم دندان های دائمی جای دندان شیری را در دهان می گیرند. افتادن زودهنگام دندان شیری می تواند در روند رشد دندان دائمی اختلال ایجاد کند.

سن میانگین برای افتادن دندان:

بیشتر کودکان در سن ۶ سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهند. با این حال، لق شدن دندان ممکن است در سن پایین تر شروع شود. این امر به خصوص در کودکی که در سن پایینی دندان های شیری اش بیرون زده باشد، رایج تر است. افتادن دندان های شیری تا ۱۲ سالگی طول می کشد.

دندان های پیش مرکزی معمولا اولین دندان هایی هستند که می افتند و پس از آنها دو دندان کناری می افتند. دندان های نیش و مولار در مرحله بعد قرار دارند. افتادن زودهنگام دندان شیری به معنی از دست رفتن دندان پیش از سن ۵-۶ سالگی است. افتادن پیش از موعد دندان می تواند موجب نگرانی والدین شود.

دلایل افتادن زودهنگام دندان شیری:

ابتلا به بیماری یا وارد شدن ضربه به صورت از دلایل اصلی افتادن زودهنگام دندان شیری است. بیماری لثه، التهاب و عفونت لثه موجب لق شدن دندان می شوند که معمولا تا مراحل آخر تشخیص داده نمی شوند. بنابراین ریسک از دست رفتن دندان در این عارضه زیاد است.

ابتلای کودک به بیماری دیابت نیز می تواند عاملی برای افتادن زودهنگام دندان شیری باشد.

وارد شدن ضربه به صورت در طول ورزش های تیمی نیز از علل افتادن زودهنگام دندان شیری به شمار می رود. تصادفات در مرحله بعد قرار می گیرند.

درمان:

در صورتی که کودک دندان خود را در اثر ضربه از دست داده است، برای بررسی عدم وجود شکستگی در استخوان فک و باقی ماندن ریشه در دهان به دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورتی که دندان کنده شده را پیدا کردید، آن را در شیر قرار دهید و ظرف مدت ۳۰ دقیقه خود را به دندانپزشک برسانید تا امکان کاشت مجدد دندان بررسی شود.

در صورتی که امکان نجات دندان لق شده وجود نداشته باشد، برای حفظ فضای دندان از دست رفته تا زمان رشد دندان دائمی باید از فضا نگهدار در دهان کودک استفاده شود.

پیشگیری:

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از افتادن زودهنگام دندان شیری جلوگیری کند. در صورتی که کودک شما به یک بیماری خاص مانند دیابت یا پوکی استخوان مبتلاست، برای بررسی وضعیت تراکم استخوان های فک باید به صورت دوره ای زیر نظر دندانپزشک قرار داشته باشد.

منبع:

livestrong

2 پاسخ

تعقیب

  1. […] افتادن زودهنگام دندان شیری: علت، درمان، پیشگیری نور آبی دندان پزشکی: آیا خطرناک است؟ […]

  2. […] دندان شیری معمولا بین سن ۶ تا ۱۲ ماهگی بیرون می زند. دندان و استخوان ها برای رشد و تقویت به کلسیم نیاز دارند. نوزاد برای رشد، در سه ماهه آخر بارداری به کلسیم بیشتری نیاز دارد. در نتیجه تولد زودرس می تواند دلیلی برای دیر بیرون زدن دندان نوزاد به شمار رود. این عارضه به خصوص در شرایطی که نوزاد وزن پایینی دارد یا بسیار مریض است، بیشتر دیده می شود. […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *