علت زرد بودن دندان نیش:

احتمالا اگر در حال مطالعه این مقاله هستید، متوجه تفاوت رنگ دندان نیش خود با سایر دندان ها شده اید. حتما مدت هاست که این دندان ها را شدیدتر و بهتر مسواک می زنید اما تفاوتی حاصل نشده است. علت زرد بودن دندان نیش چیست؟

در برخی افراد دندان نیش بسیار زرد است و تفاوت رنگ آن کاملا مشهود است. بسیاری از افراد تصور می کنند که این تفاوت رنگ به دلیل مشکلی در روش مسواک زدن رخ داده است. برای مثال شاید توجه کافی به این دندان نداشته اند و به خوبی آن را با برس مسواک تمیز نکرده اند. به همین دلیل از روز بعد، این دندان را محکم تر و به مدت بیشتری مسواک می کنند.

دندان نیش دندانی تیز است که برای جویدن و گاز زدن غذاهای سخت مانند استیک و همبرگر ایده آل است. این دندان دارای عاج بیشتری نسبت به سایر دندان هاست که موجب استحکام و توان بیشتر آن در جویدن مواد غذایی می شود.

علت زرد بودن دندان نیش:

عاج دندان بخشی از دندان است که بلافاصله بعد از مینای دندان قرار گرفته است. رنگ عاج دندان معمولا خاکستری یا زرد است. بنابراین اگر مینای دندان شما نازک باشد، این امر موجب تیره یا زردتر دیده شدن دندان می شود.

همان طور که گفته شد عاج دندان در دندان نیش نسبت به سایر دندان ها سهم بیشتری دارد. این امر بدین معنی است که مینای دندان در این دندان نازک تر است. بنابراین دندان زردتر و تیره تر از سایر دندان ها دیده می شود.

بنابراین اگر متوجه شدید که دندان نیش فرد مخاطب زرد است، تصور نکنید که او بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کند. این امر دلیلی کاملا علمی و ژنتیکی دارد. ممکن است سهم عاج در دندان نیش او بیشتر باشد و همین امر موجب تفاوت رنگ بیشتر شده است.

بسیاری از افراد به تصور اینکه زرد بودن دندان عامل خارجی دارد، دندان نیش را محکم تر و شدید تر مسواک می زنند. اما این کار کاملا اشتباه است و با توجه به نازک تر بودن مینای دندان می تواند به دندان آسیب بزند. شدید مسواک زدن از علل مهم تخریب مینا و پوسیدگی دندان است.

درمان:

در صورتی که تفاوت رنگ دندان نیش برای شما آزار دهنده است، می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشکی می تواند با استفاده از روش های سفید کردن دندان مانند بلیچینگ یا استفاده از ونیر مشکل را برطرف نماید.

منبع:

zapyellowteeth

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *