علل زرد شدن دندان: عوامل ذاتی و بیرونی

با وجودی که به اندازه سایر درمان های دندانپزشکی ضرورت ندارد، اما زرد شدن دندان می تواند هزینه بالایی روی دست شما بگذارد. خوشبختانه بهبود رنگ دندان می تواند به سادگی تغییر عادات غذایی به همراه رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. در عین حال می توانید از روش های سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک استفاده کنید. در ادامه علل زرد شدن دندان آمده است.

علل زرد شدن دندان:

ژنتیک:

گاهی رنگ دندان به ارث می رسد. در صورتی که رنگ دندان یکی از والدین زرد باشد، احتمال دارد که سایه رنگ دندان فرزندش نیز مشابه باشد.

عاج:

زمانی که مینای دندان نازک باشد و عاج زیرین مشخص باشد، دندان زردتر دیده می شود. عاج ماده ای زرد تا قهوه ای رنگ است که درست در زیر مینای دندان قرار گرفته است.

فرسایش:

با افزایش سن، رنگ دندان به تدریج تیره تر می شود. پس از سال های غذا خوردن و جویدن با دندان ها، مینا کم کم نازک می شود و رنگ تیره دندان مشخص می شود.

سیگار کشیدن:

نیکوتین تنها اعتیادی ناسالم نیست، بلکه سطح دندان ها را نیز زرد یا قهوه ای می کند.

غذاها:

برخی غذاها باعث تغییر رنگ دندان می شوند. سس پاستا، انواع توت ها، ادویه ها و سرکه بالزامیک از علل زرد شدن دندان به شمار می روند.

نوشیدنی ها:

قهوه و چایی دو مورد از مهم ترین علل زرد شدن دندان هستند. سایر نوشیدنی ها عبارتند از نوشابه، مشروبات الکلی و  نوشیدنی های ورزشی و انرژی زا که می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند.

آنتی بیوتیک ها:

آنتی بیوتیک تتراسایکلین باعث لکه شدن دندان حتی پیش از رشد کامل آن می شود. در صورتی که مادر در نیمه دوم باردار این دارو را مصرف کند یا کودک پیش از سن ۸ سالگی از این دارو استفاده کند، دندان های دائمی دچار لکه های تیره خواهند شد.

فلوئوروزیس:

مصرف بیش از حد فلوراید، قورت دادن دهانشویه یا خمیردندان از علل زرد شدن دندان هستند. این عارضه باعث بروز لکه های زرد، سفید و قهوه ای روی دندان های کاملا سالم می شود.

تصادفات:

ورود ضربه به صورت مینای دندان را می شکند و به ساختار داخلی دندان آسیب وارد می کند. این امر موجب تغییر رنگ دندان می شود.

دندان قروچه:

دندان قروچه عادتی است که برخی افراد به صورت ناخودآگاه در خواب به آن مبتلا هستند. این عادت برای مینای دندان مضر است و موجب ترک خوردن و زرد شدن دندان می شود.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *