عوارض مصرف دهانشویه در کودکان:

مصرف دهانشویه هر چند برای بزرگسالان توصیه می شود، اما استفاده از این محصول در کودکان زیر ۶ سال ممنوع است. عوارض مصرف دهانشویه در کودکان می تواند طیفی از مسمومیت شدید تا آسیب زیبایی به دندان های دائمی را تشکیل دهد.

عوارض مصرف دهانشویه در کودکان:

دهانشویه حاوی موادی است که می توانند برای دندان های در حال رشد کودک و بدن حساس وی مضر باشند. یکی از این مواد فلوراید است که هر چند در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر است، اما عوارض مصرف دهانشویه در کودکان زیر ۶ سال بیشتر از منافع آن است. توانایی تف کردن در این کودکان محدود است. از این رو احتمال بلع ماده وجود دارد. بلع این ماده می تواند موجب افزایش سطح توصیه شده آن در خون کودک شود. بنابراین احتمال مسمومیت با دهانشویه افزایش می یابد. در صورتی که کودک مقدار زیادی از دهانشویه را ببلعد، به دلیل وجود محتوای اتانول، ممکن است دچار علائم مسمومیت با الکل شود. این نوع مسمومیت با توجه به میزان ماده بلعیده شده می تواند خطرناک باشد و به از دست رفتن هوشیاری و کما بیانجامد.

امروزه مسمومیت با فلوراید نادر است اما در صورت شک به آن باید هر چه سریع تر با اورژانس تماس بگیرید. دهانشویه را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

عوارض مصرف دهانشویه در کودکان تنها به اثرات فوری و کوتاه مدت محدود نمی شود. بلع مقدار ناچیزی از فلوراید می تواند موجب بروز نقص در مینای دندان دائمی در حال رشد کودک شود. به این عارضه فلوئوروزیس گقته می شود. در این عارضه دندان های کودک دچار لکه های زرد و قهوه ای می شود و ظاهر ناخوشایندی دارند. سطح مینای دندان نیز ناهموار به نظر می رسد. خوشبختانه این عارضه به جز زیبایی تاثیر دیگری در سلامت دندان ها ندارد. درمان این عارضه به شدت آن بستگی دارد و می تواند از عدم نیاز به مداخله تا استفاده از درمان های دندانپزشکی زیبایی مانند ونیر را شامل شود.

سایر عوارض مصرف دهانشویه در کودکان عبارتند از:

  • لکه های سفید روی دندان
  • ایجاد مشکل در تراکم استخوانی و کاهش استحکام استخوان ها
  • اشکال در هوموستاز استخوانی

علائم مسمومیت با دهانشویه عبارتند از:

  • تهوع
  • اسهال
  • خستگی
  • تعریق بیش از حد
  • از دست رفتن هوشیاری
  • استفراغ

این عارضه در موارد شدید می تواند منجر به مرگ شود.

منبع:

healthline

 

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] عوارض مصرف دهانشویه در کودکان: دهانشویه تزئینی در مقایسه با دهانشویه درمانی: […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *