ارثی بودن مشکلات دهان و دندان:

احتمالا این جمله را زیاد شنیده اید که «لبخندش شبیه پدرش است». با وجودی که این امر در مورد ظاهر طبیعی است، اما آیا بدین معنی است که والدین و فرزندان مشکلات دهان و دندان یکسانی دارند؟ در ادامه ارثی بودن مشکلات دهان و دندان را از طریق ژن ها بررسی می کنیم.

ارثی بودن مشکلات دهان و دندان:

مطمئنا ارثی بودن مشکلات دهان و دندان در برخی مسائل نمود بیشتری دارد:

دندان های درهم ریخته:

دندان هایی که بسیار به هم نزدیک باشند یا روی هم آمده باشند، مسواک زدن را دشوار می کنند. در صورتی که یکی از والدین دچار این مشکل باشند، احتمال به ارث رسیدن آن به کودک نیز وجود دارد.

سرطان دهان:

در صورتی که خانواده شما دچار جهش ژنتیکی یا آنکوژن هستند، شما نیز در معرض خطر قرار دارید. آنکوژن نوعی ژن است که می تواند سلول های سالم را به سلول های سرطانی تبدیل می کند.

سایز و شکل دهان:

ساختار فک می تواند بر شکل قرارگیری دندان ها روی هم تاثیر بگذارد.

از آنجا که ژنتیک نقش مهمی در ارثی بودن مشکلات دهان و دندان دارد، لازم است که سابقه خانوادگی خود را بدانید. در صورتی که یکی از عوامل فوق در خانواده شما دیده می شود، بهتر است مسئله را با دندانپزشک در میان بگذارید.

رفتار:

اما مقصر همه مشکلات دهان و دندان ژنتیک نیست. سلامت کلی دهان و دندان چیزی نیست که به طور کامل از والدین به فرزندان به ارث برسد، بلکه بیشتر حاصل رفتار ماست. مشکلات رایج تر مانند بیماری لثه و پوسیدگی دندان نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که ممکن است توسط والدین به ارث رسیده باشد یا این طور نباشد. در صورتی که بهداشت دهان و دندان در سن پایین آموزش داده نشود و در کودک تقویت نشود، احتمال دارد کودک با پوسیدگی های عمیقی در دهان بزرگ شود.

روزی دو بار به مدت دو دقیقه در روز مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید. لازم است که هر شش ماه یکبار برای جرم گیری و معاینه دندان ها مراجعه کنید.

چه کار دیگری می توان برای ارثی بودن مشکلات دهان و دندان انجام دهید:

در صورتی که از آنچه طبیعت به شما داده است، خوشحال نیستید، راه های زیادی برای تغییر لبخندتان وجود دارد. آیا فکر می کنید دندانپزشکی زیبایی می تواند به کمک شما بیاید یا یک جرم گیری دندان کافی است؟ برای آگاهی از روش های بهبود لبخند خود با کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید.

منبع:

mysmilesbydesign

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *