ترتیب افتادن دندان های شیری:

«دندانم لق شده است.» شنیدن این جمله به معنی شروع مرحله ای جدید در زندگی کودک است. دندان های شیری می افتند تا دندان های دائمی راه خود را در دهان بیابند. ترتیب افتادن دندان های شیری در پیشگیری از مشکلات ارتودنسی در آینده اهمیت دارد.

بسیاری از کودکان از لق بودن دندان هیجان زده می شوند. اما برخی دیگر نگران هستند که افتادن دندان درد داشته باشد. اگر کودک شما جز این عده است، به او اطمینان دهید که در طول این روند چیزی حس نخواهد کرد. کمک به کودک برای طی این مرحله، با آرامش بیشتر، تاثیر زیادی در تثبیت بهداشت دهان و دندان دارد.

ترتیب افتادن دندان های شیری:

ترتیب افتادن دندان های شیری کودک، که تا سن ۳ سالگی تکمیل شده اند، معمولا به همان صورت رشد آنها در دهان است. این بدین معنی است که دو دندان پیش معمولا زودتر می افتند و دو دندان مجاور در مرحله بعد قرار دارند. شروع افتادن دندان های کودک از سن ۶ تا ۷ سالگی است.

معمولا دندان شیری تا زمانی که دندان دائمی زیرین به آن فشار وارد نکند، نمی افتد. اما ممکن است دندان شیری پیش از آمادگی دندان دائمی برای رشد بیوفتد. این امر می تواند در اثر بیماری های دهان و دندان یا تصادف رخ دهد. در این حالت دندانپزشک از اسپیسر یا فضا نگهدار برای حفظ فضای دندان تا زمان رشد دندان دائمی استفاده می کند.

افتادن دندان های شیری در برخی کودکان از ۴ سالگی و در برخی دیگر از ۷ سالگی شروع می شود. به طور کلی هر چه دندان شیری زودتر رشد کرده باشد، به همان میزان دندان ها زودتر می افتند. اگر دندان ها پیش از ۴ سالگی افتاد، با دندانپزشک در مورد وجود یک مشکل زمینه ساز مشورت کنید. گاهی دندان های کودک حتی بعد از ۸ سالگی نیز نمی افتند. این امر معمولا مشکلی ندارد، اما برای بررسی وضعیت دندان های دائمی بهتر است کودک توسط دندانپزشک معاینه شود.

در ترتیب افتادن دندان های شیری دخالت نکنید:

به کودک هشدار بدهید که دندان لق شده را با زبان از جای خود بیرون نکشد. دندان نباید پیش از آنکه کاملا آماده باشد از جای خود بیرون کشیده شود. دندانی که در برابر افتادن مقاومت می کند، باید توسط دندانپزشک بیرون کشیده شود. در صورتی که خودتان یا کودک به این کار اقدام کنید، ریسک باقی ماندن تکه ای از ریشه دندان در فک وجود دارد که این کار کودک را در معرض عفونت قرار می دهد.

منبع:

babycenter

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.