درمان دندان گچی یا هیپوپلازی مینای دندان

زمانی که مینای دندان به خوبی شکل نگیرد، ظاهری گچی و ضعیف پیدا می کند، به دمای سرد و گرم حساس می شود و مستعد پوسیدگی دندان می گردد. اصطلاح پزشکی برای این عارضه هیپوپلازی مینای دندان یا هیپو مینرالیزاسیون است، زیرا مینا که دندان را می پوشاند و از آن محافظت می کند فاقد مواد معدنی کافی برای داشتن استحکام مورد نظر است. درمان دندان گچی به شدت عارضه و شرایط دندان بستگی دارد.

هیپوپلازی مینای دندان می تواند هم دندان شیری و هم دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که کودک دچار این عارضه است، لازم است که به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کند تا ریسک پوسیدگی دندان و بیماری های دهان و دندان در او کاهش یابد. کلینیک دندانپزشکی ما روش هایی را برای درمان دندان گچی و بهبود سلامت دهان و دندان کودکان پیشنهاد می دهد.

علل هیپوپلازی مینای دندان:

هیپوپلازی که دندان های شیری را تحت تاثیر قرار داده است ممکن است از وزن پایین هنگام تولد یا تولد زودتر از سه ماه از موعد مقرر ناشی شده باشد. زایمان زودرس می تواند شکل گیری مینای دندان نوزاد در رحم مادر را با اختلال رو به رو کند.

ایجاد نقص در مینای دندان دائمی در طول سه سال اول زندگی کودک رخ می دهد. بهداشت دهان و دندان ضعیف، تب بالای متوالی، اختلالات متابولیک و سوتغذیه می تواند مانع از شکل گیری کامل و بی نقص مینای دندان کودک شود. استفاده از آنتی بیوتیک آموکسی سیلین نیز از عوامل دخیل در این عارضه است.

درمان دندان گچی:

از آنجا که دندانی که دارای نقص در مینا باشد، مستعد ابتلا به پوسیدگی است، حفاظت از دندان در برابر باکتری های عامل پوسیدگی دندان ضروری است.

فلوراید تراپی یکی از روش های درمان دندان گچی است. بدین ترتیب می توان مینای دندان را تا حد زیادی با مواد معدنی لازم تقویت کرد. استفاده از روکش برای پوشش دهی به سطح دندان و حفاظت از آن از دیگر روش های درمان دندان گچی آسیب دیده است.

در مواردی که دندان دچار تغییر رنگ شده است، استفاده از روش های بلیچینگ دندان توصیه می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه و مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه برای حفاظت از دندان گچی ضروری است. دندانپزشک می تواند به شما و فرزندتان در حفاظت از لبخند زیبایش کمک کند.

در صورتی که به معاینه نیاز دارید، با کلینیک دندانپزشکی پردیس تماس حاصل فرمایید.

منبع:

ckdentistry

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] دیگری که این دندان گچی ایجاد می کند، افزایش احتمال پوسیدگی دندان در اثر […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *