خطرات عفونت دندان در بارداری:

تغییرات هورمونی که در بدن مادر باردار رخ می دهد، او را در معرض ابتلا به عفونت و بیماری های دهان و دندان قرار می دهد. با این حال، رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از خطرات عفونت دندان در بارداری از جمله خطرات آن برای جنین پیشگیری کند.

بر اساس داده های آماری، بیماری های لثه، حدود ۴۰ درصد از مادران باردار را درگیر می کند. ژنژیویت در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از این مادران در سه ماهه دوم یا سوم رخ می دهد. با این حال، این اعداد بدین معنی نیست که تمام زنان در دوره بارداری خود دچار مشکلات دهان و دندان می شوند.

مشکلات دهان و دندان معمولا تحت تاثیر چند عامل ایجاد می شوند. ضعف سیستم ایمنی بدن مادر باردار و کاهش توان بدن او در مبارزه با پاتوژن های مسئول بیماری های دهان و دندان، احتمال بروز این دسته مشکلات را در وی افزایش می دهد.

خطرات عفونت دندان در بارداری برای جنین:

حفظ سلامت دهان و دندان در طول نه ماهه بارداری نه تنها برای مادر باردار بلکه برای جنین در حال رشد نیز اهمیت دارد. پوسیدگی و عفونت دندان می تواند به طرق مختلف بر جنین در حال رشد تاثیر منفی بگذارد:

  • سقط خود به خودی
  • زایمان زودرس
  • وزن پایین نوزاد در هنگام تولد
  • زایمان نوزاد مرده

اما خطرات عفونت دندان در بارداری برای جنین چگونه رخ می دهد؟ عفونت دندان باعث ضعف سیستم ایمنی بدن مادر می شود. در این شرایط ممکن است باکتری ها خود را از طریق جریان خون به جفت برسانند. تحت شرایط سلامتی عادی، سیستم ایمنی بدن مادر می تواند این باکتری ها را کنترل کند، اما در صورت بروز عفونت ثانویه مانند یک سرماخوردگی شدید، سیستم ایمنی بدن مادر احتمالا به حدی ضعیف خواهد شد که باکتری ها خود را به جفت می رسانند. در صورتی که به ژنژیویت لثه یا عفونت دندان مبتلا هستید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

از سوی دیگر نوزادان بدون باکتری های مسئول پوسیدگی دندان در دهان به دنیا می آیند. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط مادر می تواند موجب ورود زودهنگام این باکتری به دهان نوزاد برای مثال از طریق بوسیدن یا غذا خوردن از یک قاشق مشترک شود. این امر احتمال پوسیدگی زودهنگام دندان شیری در کودک را افزایش می دهد.

به علاوه در صورتی که مشکلات دهان و دندان در مادر باردار به دلیل مصرف زیاد قند و شکر رخ داده باشد، مادر در معرض ابتلا به دیابت بارداری قرار دارد؛ عارضه ای که نه تنها مادر بلکه نوزاد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. با این وجود این شکل از دیابت به طور مستقیم با خطرات عفونت دندان در بارداری مرتبط نیست.

منبع:

atlantamidwife

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] منظم در طول دوره بارداری توسط دندانپزشک در پیشگیری و شناسایی سریع عوارض و […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *