درمان خانگی حفره خشک دندان:

حفره خشک ممکن است پس از کشیدن دندان دائمی رخ دهد. این عارضه با جدا شدن لخته خون از محل زخم یا عدم تشکیل آن روی زخم و بیرون زدن استخوان و پایانه های عصبی رخ می دهد. در این شرایط زخم پر از باکتری، ذرات غذایی و عفونت خواهد شد. درمان باید توسط جراح انجام شود. با این حال تا زمان رسیدن به کلینیک دندانپزشکی می توانید از درمان خانگی حفره خشک دندان برای تسکین استفاده کنید.

درمان خانگی حفره خشک دندان:

آب نمک گرم:

حتی اگر جراح به شما دارو بدهد، از شما می خواهد که چند بار در روز دهان خود را با آب نمک قرقره کنید. این کار به از بین رفتن باکتری ها و درمان عفونت کمک می کند.

کمپرس سرد و گرم:

تا ۲۴ ساعت از کمپرس سرد به مدت ۱۵ دقیقه روی صورت خود استفاده کنید و روز بعد از کمپرس گرم برای کاهش درد کمک بگیرید.

گرما برای تشکین درد حاصل از حفره خشک موثر است و سرما باعث بیحس شدن اعصاب می شود. هر یک را امتحان کنید و ببینید کدامیک برای شما مناسب تر است.

روغن میخک:

روغن میخک دارای خواص بیحس کننده، ضد التهابب و آنتی باکتریال است. این ماده درد را آرام می کند و از پیشرفت عفونت جلوگیری می کند. به همین دلیل از روغن میخک در درمان خانگی حفره خشک دندان استفده می شود. روغن میخک می تواند دارای عوارض جانبی نیز باشد. بنابراین پیش از استفاده از آن با جراح دندانپزشک خود مشورت کنید.

برخی از این عوارض عبارتند از:

  • راش یا التهابات پوستی
  • زخم شدن لثه
  • تورم لثه

عسل:

عسل دارای خواص ضد التهابی و شفابخش است. تحقیقات نشان می دهد که پانسمان عسل روی حفره خشک باعث کاهش چشم گیر التهاب، ورم، درد، و ناراحتی در بیمار می شود. به علاوهو از پیشرفت عفونت نیز جلوگیری می شود. برای این کر مقداری عسل را روی گاز استریل بریزید و آن را مستقیما روی محل زخم قرار دهید. گاز را هر چند ساعت یک بار تعویض کنید.

چای سیاه کیسه ای:

چای سیاه دارای تانیک اسید است که یک عامل آنتی باکرتیال طبیعی است که درد و تورم را تسکین می دهد.

برای درمان خانگی حفره خشک دندان لازم است یک چای کیسه ای را به مدت ۵ دقیقه در یک لیوان آب جوش قرار دهید. پس از این مدت، چای را خارج کنید و آن را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود و خنک گردد. کیسه چای را در یخچال قرار دهید تا سرد شود و از آن به عنوان کمپرس سرد استفاده کنید. کیسه را به آرامی روی محل زخم قرار دهید و ۱۵ دقیقه دندان های خود را روی هم قرار دهید. سپس دهان خود را با چای سرد شده شستشو دهید.

منبع:

healthline

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *