تومور بارداری: بیماری های دهان و دندان

تومور بارداری نوعی تومور خوش خیم قرمز رنگ است که معمولا در دهان، روی لثه یا پوست دیده می شود. این عارضه به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری شایع است و معمولا پس از سه ماهه اول رخ می دهد. تقریبا یک تا پنج درصد از زنان باردار دچار این عارضه می شوند.

ریسک فاکتورهای تومور بارداری:

برخی از ریسک فاکتورهای ابتلا به این عارضه عبارتند از:

  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
  • ژنژیویت بارداری
  • پلاک دهان
  • سابقه ابتلا به بیماری در بارداری قبلی

لازم به ذکر است که ریسک فاکتورهای فوق به این معنی نیست که فرد حتما به این عارضه مبتلا خواهد شد. ریسک فاکتور تنها ریسک ابتلا به عارضه را در مقایسه با افراد عادی افزایش می دهد. برخی از ریسک فاکتورها مهم تر از بقیه هستند. در عین حال، نداشتن ریسک فاکتور به معنی عدم امکان ابتلا به عارضه نیست. همواره باید برای معاینه شرایط دهان و دندان خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

علت:

علت ابتلا به تومور بارداری مشخص نیست. گفته می شود که عارضه در اثر تغییرات هورمونی بارداری و تجمع پلاک ایجاد می شود.

تومور به شکل برآمدگی قرمز دیده می شود. در ابتدا رشد توده سریع است اما پس از آن ثابت می ماند. معمولا تومور در دهان و لب ها دیده می شود. اما در برخی موارد، در سایر اعضای بدن نیز دیده می شود. در برخی موارد تومور دچار خونریزی می شود. معمولا وجود تومور اشکالی برای مادر بیمار ایجاد نمی کند. اما در مواردی که تومور موجب اشکال در بلع یا حرف زدن می شود، می توان با استفاده از جراحی تومور را برداشت. در مواردی که تومور به روش جراحی برداشته شود، احتمال عود عارضه وجود دارد.

عود عارضه ممکن است در اثر عدم برداشتن کامل تومور ایجاد شود. در این صورت توده ممکن است به شکل برجستگی های متعدد و ریز دیده شود.

پیشگیری:

در حال حاضر، روش خاصی برای پیشگیری از تومور بارداری وجود ندارد. اما برخی نکات به کاهش ریسک عارضه کمک می کنند.

رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت زیادی دارد. مادر باردار باید روزی دو بار مسواک بزند و نخ دندان بکشد.

معاینه منظم در طول دوره بارداری توسط دندانپزشک در پیشگیری و شناسایی سریع عوارض و بیماری های دهان و دندان اهمیت دارد. بسیاری از مادران باردار به تصور غلط در این دوره به دندانپزشک مراجعه نمی کنند و این امر مشکلات آنها را تشدید می کند.

عدم دستکاری ضایعات دهان و دندان در پیشگیری و جلوگیری از عود و انتشار بیماری اهمیت دارد. در صورتی که متوجه هر نوع بافت یا عارضه غیر طبیعی در دهان خود شده اید، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

dovemed

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *