آدامس سفید کننده دندان: آیا تاثیر دارد؟

آدامس های بدون قند پیش از این خود را به عنوان محصولی موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان به دلیل تحریک ترشح بزاق ثابت کرده اند. اما امروزه تولید کنندگان ادعای تولید آدامس سفید کننده دندان را دارند که می تواند دندان های درخشان تری به مصرف کننده بدهد.

شرح:

در جامعه دندانپزشکی پذیرفته شده است که جویدن آدامس بدون قند باعث تحریک ترشح بزاق می شود و این خود به کاهش تولید باکتری و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. در حال حاضر، تولید کنندگان مدعی هستند که با افزودن یک ماده ساینده یا عامل سفید کننده به این فرمول می توانند موجب درخشندگی دندان ها نیز شوند. مواد سفید کننده ای که در این آدامس ها استفاده می شوند عبارتند از کلسیم پراکسید، جوش شیرین، سیتریک اسید، اسید مالیک و سیلیکا. برخی از این آدامس ها نیز حاوی استات روی هستند که یک عامل آنتی باکتریال برای پیشگیری از تجمع پلاک و بوی بد دهان است.

نتایج حاصل از جویدن آدامس سفید کننده دندان:

واضح است که جویدن چند آدامس تاثیر مشابه با استفاده از روش های به کار رفته در مطب دندانپزشک برای سفید کردن دندان ها نخواهد داشت. اما بسته به مدت استفاده و میزان استفاده ممکن است برخی از لکه های سطحی و ناچیز را از روی دندان بزدایند.

در واقع اگر قرار باشد این نوع آدامس تاثیر قابل توجهی داشته باشد، باید مدت های مدیدی از آن استفاده کنید و در این مدت از هیچ نوع ماده رنگدانه دار مانند چای یا قهوه استفاده نکنید.

یک ایراد مهم:

مشکلی که استفاده طولانی مدت از این آدامس ها ایجاد می کند، سایش مینای دندان است. در واقع، این همان علتی است که دندانپزشکان با استفاده از آدامس سفید کننده دندان مخالف هستند و تولید کنندگان اشاره ای به آن نمی کنند. مواد ساینده موجود در این نوع آدامس ها تنها لکه ها را نمی زدایند، بلکه هم زمان سطح بیرونی دندان را نیز دچار فرسایش می کنند. در نتیجه پس از مدتی، مینای دندان از بین می رود و دندان در معرض پوسیدگی قرار می گیرد. از بین رفتن مینای دندان خود یکی از علل تغییر رنگ و کدر دیده شدن دندان است.

بنابراین می توان گفت استفاده طولانی مدت از آدامس سفید کننده دندان نه تنها تاثیر قابل توجهی در سفید کردن دندان ها ندارد، بلکه با تخریب مینای دندان موجب پوسیدگی و کدر شدن دندان می گردد.

از سوی دیگر، هنوز هم بر سر برخی مواد به کار رفته در این نوع آدامس ها بحث و گفتگو هست. ارتباط موادی مانند تیتانیوم دی اکسید که در این محصولات به کار رفته اند با سرطان در حال بررسی است. برخی از این مواد پس از تماس با بافت نرم دهان موجب بروز زخم و التهاب می شوند. اما مشکل تنها تماس آنها با بافت نرم نیست. بلکه این مواد به همراه بزاق بلعیده می شوند.

اگر به دنبال راهی برای سفید کردن دندان های خود هستید، با متخصصان کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید. ما بهترین گزینه را با توجه به نیازهای شما پیشنهاد خواهیم کرد.

منبع:

theteethwhiteningcenter

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *