تاثیر دندان قروچه بر دندان:

اگر با صدای دندان قروچه خود شب ها همه را بیدار می کنید، باید هر چه سریع تر به فکر درمان باشید. دندان قروچه با قفل کردن دندان ها روی هم اغلب شب ها رخ می دهد. بیمار شاید حتی از ابتلا به آن خبر نداشته باشد. زمانی که این عارضه به یک عادت شبانه تبدیل می شود، تاثیر دندان قروچه بر دندان می تواند هزینه زیادی را بر شما وارد کند.

چرا دندان قروچه آسیب رسان است؟

زمانی که در خواب دندان های خود را قفل می کنید، مغز یا خودآگاه شما کنترلی بر آن ندارد. بنابراین فشاری که فک بر دkدان ها وارد می کند ۳ تا ۱۰ برابر فشار حاصل از جویدن است. زمانی که شما در حال جویدن هستید، بخشی از این فشار به غذا منتقل می شود، اما در دندان قروچه در خواب تمامی فشار به دندان ها منتقل می شود.

علائم دندان قروچه:

علائم دندان قروچه عبارتند از سر درد مبهم، به خصوص در صبح، درد، گرفتگی و خستگی عضلات فک و درد که به گوش منتشر می شود. ممکن است متوجه شوید که دندان های شما حساس شده اند و شروع به فرسایش کرده اند. دندان ها ترک خورده اند و احساس لق بودن دندان دارید. بافت داخل دهان آسیب دیده است و زبان نیز در بخش هایی دچار زخم شده است.

تاثیر دندان قروچه بر دندان:

ابتلا به دندان قروچه از این نظر مهم است که دندان قروچه مداوم بخشی از مینای دندان را از بین می برد و در موارد شدید لایه زیرین دندان، یعنی عاج، را در معرض محیط دهان قرار می دهد. بدین ترتیب، دندان فاقد لایه محافظ، میناست و به زودی دچار حساسیت و پوسیدگی خواهد شد. صاف شدن شیارها و بروز ترک و شکستگی دیگر تاثیر دندان قروچه بر دندان است.

در صورتی که در اثر دندان قروچه دچار حساسیت دندان شده اید، استفاده از خمیردندان مخصوص دندان های حساس می تواند تا حدی به شما کمک کند.

هر چند نادر است، اما دندان قروچه در طولانی مدت می تواند باعث بزرگ شدن عضلات صورت در اثر استفاده بیش از حد شود. این امر مجرای غدد پاروتید بزاقی را مسدود می کند که خود منجر به تورم، درد، التهاب و خشکی دهان می شود.

اختلال مفصل گیجگاهی-فکی دیگر تاثیر دندان قروچه بر دندان است که درمان به موقع می تواند از آن پیشگیری کند. شنیدن صدای کلیک در موقع باز کردن فک و ناتوانی در باز کردن دهان از علائم این عارضه است.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *