جایگزین کردن دندان افتاده کودک:

افتادن دندان امری عادی در دوره کودکی است، اما می تواند اعتماد به نفس کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد. معمولا دندان های شیری کودکان بین ۵ تا ۱۲ سالگی می افتند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. گاهی بروز یک حادثه مانند وارد شدن ضربه به صورت یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و پوسیدگی شدید دندان باعث می شود که دندان دائمی بیافتد. این حادثه غم انگیز و استرس زایی در زندگی هر کس است. در این شرایط، جایگزین کردن دندان افتاده کودک ضرورت دارد.

چرا جایگزین کردن دندان افتاده کودک اهمیت دارد؟

وجود فضای خالی در دهان مطلوب نیست. بسیاری از نوجوانان از نبود دندان در دهانشان خجالت می کشند و گروه های دوستان دوری می کنند. مسخره شدن توسط گروه های دوستی برای نوجوانان قابل تحمل نیست و موجب دوری آنها از دیگران می شود.

نبود دندان در دهان خوردن و جویدن غذا را برای کودک یا نوجوان دشوار می کند. نبود دندان پیش در دهان جدا کردن و جویدن موادی مانند پیتزا، سیب، لقمه ها و بسیاری از دیگر مواد غذایی را دشوار و حتی ناممکن می کند. تغذیه صحیح کودکان و نوجوانان در دوره رشد، اهمیت زیادی دارد.

افتادن زودهنگام دندان ها یکی از اصلی ترین علل نیاز به ارتودنسی در سنین بالاتر است. وجود فضای خالی در دهان باعث می شود که دندان های مجاور به این فضا سر بخورند. در نتیجه، دندان ها نامرتب می شوند. نامرتبی دندان تاثیر زیادی در زیبایی لبخند و اعتماد به نفس کودک دارد.

روش های جایگزین کردن دندان افتاده کودک:

استفاده از ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان در افراد است. این روش همانند دندان طبیعی از طول عمر و عملکرد بالایی برخوردار است. با این وجود، استفاده از این روش در کودکان امکان پذیر نیست. در واقع، تا زمانی که تمام دندان های دائمی رشد نکنند و رشد فک در کودک متوقف نشود، از این روش نمی توان استفاده کرد. با این وجود، روش های زیبایی متنوعی در دندانپزشکی وجود دارند که برای جایگزین کردن دندان افتاده کودک استفاده می شوند. این روش ها برای دندان شیری و دائمی قابل اجرا هستند.

وارد شدن ضربه به صورت کودک در طول ورزش یا تصادفات از رایج ترین علل افتادن زودهنگام دندان است. در این شرایط، دانستن چند گام کوچک می تواند به شما کمک کند که دندان کنده شده را نجات دهید. در مطالب پیشین روش های نجات دندان کنده شده را شرح دادیم که به شما توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید. هرگز نمی توان پیش بینی کرد که چه زمانی ممکن است این اتفاق برای فرزند شما بیافتد. نجات دندان کنده شده کاملا ممکن است و دندان را به شرایط طبیعی آن باز می گرداند.

دندان مصنوعی جزئی:

اگر امکان نجات دندان کنده شده وجود ندارد، دندان مصنوعی جزئی می تواند برای جایگزین کردن دندان افتاده کودک به کار رود. پروتز دندان مصنوعی جزئی می تواند جایگزین یک یا چند دندان شود و تا زمان رشد دندان دائمی از فضای خالی در دهان کودک شما حفاظت کند. این نوع پروتز با فریم های پلاستیک یا فلزی ساخته می شوند و به دندان های طبیعی کودک در هر طرف فضای خالی متصل می شود. استفاده از دندان مصنوعی برای کودک با چالش هایی همراه است. عادت کردن به آن زمان می برد و باید به کودک کمی فرصت دهید. تمرین و صبوری باعث می شود که کودک استفاده از آن را یاد بگیرد. در مطالب پیشین روش های عادت کردن به دندان مصنوعی را آموزش داده ایم. استفاده از دندان مصنوعی در جوانی برای بسیاری از افراد خجالت آور است. برای فرزندتان توضیح دهید که این روش درمانی می تواند موقت باشد و در سال های آینده با تکمیل رشد فک او، شرایط استفاده از روش های دائمی مانند ایمپلنت فراهم شود.

بزرگ شدن کودک باعث می شود که اندازه فک او نیز تغییر کند. بنابراین، شاید لازم باشد تا زمان رشد دندان های دائمی، پروتز به طور منظم اصلاح و ریلاین شود تا کودک با وجود آن در دهانش احساس راحتی کند.

ریتینر به همراه دندان مصنوعی:

ریتینر یکی از ابزارهای مهم در ارتودنسی است که برای حفظ نتایج درمانی پس از اتمام درمان با بریس استفاده می شود. اما ریتینر تنها بدین دلیل استفاده نمی شود. برای جایگزین کردن دندان افتاده کودک نیز می توان از ریتینر استفاده کرد. برخی از مدل های ریتینر دارای دندان های مصنوعی است که می توانند فضای خالی را پر کنند. ریتینری که دارای دندان مصنوعی باشد، در اصطلاح پروتز فلیپر خوانده می شود. این روش به عنوان یک درمان موقت برای جایگزینی دندان از دست رفته به کار می رود. ریتینر شفاف است و روی دندان های طبیعی قرار می گیرد. در عین حال، دندان های مصنوعی متصل به آن از جنس پرسلین هستند و کاملا همرنگ دندان طبیعی انتخاب می شوند. فلیپر گزینه محبوبی برای جایگزین کردن دندان افتاده کودک به شمار می رود، زیرا کاملا راحت است و عادت کردن به آن سریع است. به علاوه، هزینه های درمانی این روش نسبت به سایر گزینه ها کمتر است.

حفظ سلامت دندان ها و لبخند:

کودکان و نوجوانان باید در زمان حرف زدن و لبخند زدن از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشند. فقدان دندان در دهان کودک نیازمند توجه فوری است زیرا می تواند با عوارض و مشکلاتی در آینده همراه شود. جایگزینی دندان دائمی از دست رفته در کودک کار راحتی نیست، زیرا برای این کار فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود. سن کودک، وضعیت رشد دندان ها، وضعیت رشد فک، محل دندان از دست رفته و بودجه مالی بیمار از عواملی هستند که بر تعیین روش درمان تاثیر گذار هستند. هر چند تصادفات قابل پیشگیری نیستند، اما برخی روش ها می توانند ریسک از دست رفتن دندان را کاهش دهد. استفاده از گارد دهان در کودکانی که ورزش می کنند، ضروری است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، روزی دو بار، ضامن سلامت دندان هاست. استفاده از دهانشویه مخصوص می تواند کار مسواک و نخ دندان را تکمیل کند.

دندانپزشکی پیشگیرانه پیشنهادات دیگری نیز برای حفظ سلامت دندان های کودک شما دارد. فیشور سیلانت یکی از روش های پیشگیری از پوسیدگی در دندانپزشکی است که تاثیر زیادی در طول عمر دندان دارد. این روش به همراه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن حداقل تا ده سال می تواند از سلامت دندان های خلفی کودک محافظت کند.

تفاوتی ندارد فرزند شما چند دندان خود را از دست داده است، به یاد داشته باشید که همیشه روش های زیادی برای جایگزین کردن دندان افتاده کودک وجود دارد. در صورتی که فرزند شما یک یا چند دندان خود را از دست داده است، برای دریافت مشاوره و درمان با کلینیک دندانپزشکی ما تماس حاصل فرمایید. دندانپزشکان ما تلاش می کنند، بهترین گزینه درمانی را با توجه به شرایط شما پیشنهاد دهند.

منبع:

colgate

1 پاسخ
  1. سوشا
    سوشا گفته:

    درودپسرمن ۹سالشه ودر طی یک تصادف هردودندان نیش اصلیش رو ازدست داده به غیرازدندان مصنوعی که قابلیت جابجایی داره روش دیگه ای هست برای جایگزین کردنش سپاس اگرمیسرهست ازطریق ایمیل پاسخ بدیدسپاس

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *