خمیردندان تاریخ انقضا دارد؟

خمیردندان یکی از ابزارهای مهم تمیز کردن دندان است که انگار اگر نباشد یه چیزی کم است. اگر امشب خمیردندانتان تمام شده است، و وسوسه شده اید سراغ یکی از تیوب های قدیمی بروید که ته کمد جا مانده است، بهتر است کمی بیشتر در این مورد فکر کنید. شاید تا به حال حتی نگاهی هم به تاریخ تولید و انقضای خمیردندان نکرده اید. شاید با خود فکر می کنید، قرار که نیست آن را بخورید تا مسموم شوید. پس تاریخ انقضا به چه کارش می آید؟ قرار است کمی کف کند تا حرکت مسواک بین دندان ها راحت تر شود و مواد غذایی راحت تر از بین دندان ها بیرون بیایند!!! اما این طور نیست. شما در اشتباه هستید.

هرچند برندهای زیادی از خمیردندان در بازار وجود دارند که بسیاری از آنها شاید حتی قاچاق باشند و فاقد برچسب تاریخ تولید و انقضا هستند، اما تنها باید اقدام به خرید خمیردندانی کنید که بین ۱۸ ماه تا دو سال تاریخ انقضا داشته باشد. برخی از افراد به تاریخ انقضا فقط به عنوان عددی می نگرند که اگر به سر رسیده باشد، با مصرف آن محصول مسموم می شوند. بنابراین برای محصولاتی که قرار نیست آنها را بخورند به این عدد توجهی ندارند.

چرا خمیردندان منقضی می شود؟

برای آنکه یک برند خمیردندان به تایید اداره غذا و داروی آمریکا، اداره بهداشت و سازمان استاندارد برسد، باید الزامات سختی را از نظر ایمنی و اثرگذاری از سر بگذراند. عمر قفسه ای اصطلاحی است که برای مدت زمانی استفاده می شود که یک محصول قابل استفاده است. در مورد خمیردندان این عدد با مدت زمانی تعیین می شود که ترکیبات داخل خمیردندان اثرگذار هستند. بنابراین با مصرف یک خمیردندان تاریخ گذشته قرار نیست دچار مسمویت شوید، اما این محصول دیگر تاثیری بر پیشگیری از پوسیدگی دندان و از بین بردن باکتری های دهان ندارد. با اتمام تاریخ انقضای خمیردندان، محتوای فلوراید آن شروع به تجزیه شدن می کند و میزان حفاظتی که از دندان های شما در برابر باکتری ها به عمل می آورد کاهش می یابد.

بنابراین برخلاف نظر برخی، خمیردندان صرفا محصولی نیست که قرار است کف کند تا مواد غذایی از بین دندان های شما راحت تر خارج شود. در واقع مواد تشکیل دهنده خمیردندان هر یک وظیفه ای را برعهده دارند که اتمام تاریخ انقضا مانع از انجام آن وظایف می شود. فلوراید، از مهم ترین مواد تشکیل دهنده یک خمیردندان، باعث استحکام مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود. برخی از عوامل شیمیایی یا طبیعی موجود در خمیردندان نیز با متعادل کردن pH دهان از تکثیر باکتری ها پیشگیری می کنند. این در حالی که است که یک خمیردندان منقضی شده دیگر چنین قابلیتی ندارد.

در واقع، سازمان غذا و دارو و انجمن دندانپزشکی آمریکا سال های زیادی است که همکاری خوبی با مراکز تحقیقاتی و صنایع تولیدی برای ارائه استانداردهایی جهت بهبود اثربخشی خمیردندان دارد. نتیجه تحقیقات آنها نشان می دهد که مسواک زدن به صورت منظم با مواد کمتر ساینده در طولانی مدت هیچ گونه تاثیر مخربی بر مینای دندان ندارد. رعایت اصول صحیح مسواک زدن، به همراه استفاده از یک خمیردندان مناسب، می تواند مینای دندان را مستحکم کند تا از عاج نرم دندان در برابر باکتری های مضر حفاظت به عمل آورد. برای رسیدن به این هدف، تمامی مواد تشکیل دهنده خمیردندان باید تازه باشند تا بتوانند کار خود را به خوبی انجام دهند.

مواد تشکیل دهنده فعال:

به طور کلی خمیردندان ها حاوی ۵ ماده فعال هستند که شامل فلوراید، مواد ساینده، طعم دهنده یا شیرین کننده، عامل مرطوب کننده و یک عامل پاک کننده می شود. نام تمامی این مواد بر روی جعبه محصول نوشته شده است و شما می توانید آن را مطالعه کنید. ساخارین یا سایر مواد شیرین کننده مصنوعی به خمیردندان طعم مطبوعی می دهند، سدیم لوریل سولفات عامل تمیز کننده دندان است که همراه با ماده روان کننده باعث ایجاد کف نرم در دهان می شوند که به تمیزی دندان ها کمک می کند.

خمیردندان چه زمانی منقضی می شود؟

محصولات معتبر و مشهور در بازار حدود دو سال از تاریخ تولید خود تاریخ انقضا دارند. این تاریخ برای اطمینان از آن است که فلوراید در بالاترین و مطلوب ترین سطح عملکرد خود باشد؛ چرا که یون های فلوراید تا دو سال دارای بیشترین اثرگذاری هستند. پس از این زمان، کیفیت، طعم و رنگ خمیر تغییر می کند. بیشتر محصولات موجود در بازار دارای همین مقدار مهلت زمانی مصرف هستند، با این حال هستند محصولاتی که عمر قفسه ای آنها کمتر است.

یک محصول منقضی شده:

  • دارای محتوای فلوراید کمی است
  • بافت غیرمنسجمی دارد
  • رنگ آن تغییر یافته است
  • خشک شده است
  • حاوی باکتری و قارچ است.

خمیردندان کودکان فاقد فلوراید است. پس شاید فکر می کنید توجه به تاریخ انقضای آن اهمیتی نداشته باشد. با این حال، برای بهبود اثربخشی سایر مواد تشکیل دهنده آن و پیشگیری از رشد باکتری و قارچ در آن، توصیه می شود که خمیردندان کودک خود را هر چند ماه یکبار دور بیاندازید و از بسته جدید استفاده کنید. پس دفعه بعد که سری به کمد لوازم بهداشتی خود زدید و متوجه وجود یک تیوب کهنه زیر سایر چیزها شدید، بهتر است پیش از آنکه، تیوب را در کنار مسواک خود قرار دهید، نگاهی به برچسب تاریخ آن بیاندازید.

نکاتی برای تازه نگهداشتن محصول:

برای مراقبت از بهداشت دهان و دندان خود، هر بار که احتیاج نداشتید، درب تیوب را ببندید. اطمینان حاصل کنید که دور درب و لبه های محصول خمیر نچسبیده است. وجود خمیر در اطراف بسته بندی باعث جذب باکتری ها و غبار به آن می شود. اگر خمیردندان و مسواک خود را در دستشویی گذاشته اید، بهتر است آن را از آنجا دور کنید و در کمد یا کشو قرار دهید. شاید فکر کردن به آن چندش آور باشد، اما قرار دادن مسواک و خمیردندان در دستشویی باعث می شود که باکتری ها و بخارهای مسموم محیط بر روی آنها بنشیند. این امر می تواند سلامت شما را به خطر بیاندازد.

در آخر برای مراقبت از اثربخشی محصول، آن را در محیط خنک قرار دهید. قرار دادن این محصول در محیط گرم، باید می شود که مواد تشکیل دهنده آن از یکدیگر جدا شده و محصول تبدیل به مایع شود. این امر اثربخشی آن را تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع:

colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.