جراحی دندان عقل روی عصب:

احتمالا دندان عقل یکی از اعضای بدن است که بیشتر از سایر اعضا از بدن خارج می شود. هیچ کس شکی ندارد که این عضو کارکرد چندانی در دهان ندارد و بیشتر موجب درد و ناراحتی می شود. در واقع، عدم رشد کامل آن باعث وارد شدن آسیب به دندان مجاور می شود. در این شرایط، نه تنها یک دندان عقل نهفته باید کشیده شود، بلکه دندانی که موجب مشکل نمی شود نیز برای پیشگیری از مشکلات آینده باید کشیده شود. جراحی دندان عقل روی عصب یکی از مسائل مورد بحث در این حوزه است. کشیدن این دندان به دقت و بررسی بیشتری نیاز دارد.

بیشتر افرادی که تجربه کشیدن دندان داشته اند، این روند را برای دندان عقل خود تجربه کرده اند. به صورت طبیعی ما ۴ دندان عقل داریم، اما در برخی افراد این دندان ها هرگز رشد نمی کنند. به این عارضه دندان عقل نهفته گفته می شود؛ بدین معنی که دندان هرگز از لثه بیرون نمی زند و باعث مشکلات عدیده مانند عفونت می شود. در این شرایط لازم است که لثه شکافته شود. دندان بیرون کشیده شود. دندان عقل برخی از دیگر بیماران پشت دندان دیگر رشد می کند. این عارضه می تواند موجب وارد شدن آسیب به ریشه دندان مجاور شود. در دسته دیگری از بیماران ریشه دندان عقل دقیقا در نزدیکی عصب زبان قرار گرفته است. در این شرایط جراحی دندان عقل روی عصب می تواند با عوارضی همراه باشد.

با وجودی که کشیدن دندان عقل کار ساده ای است، اما جراحی دندان عقل روی عصب می تواند با خطراتی همراه باشد. عوارض یک جراحی طبیعی عبارتند از خونریزی، عفونت، آسیب به بافت نرم که همه آنها رایج هستند و به عنوان عوارض شایع پذیرفته شده اند.

با این حال، آسیب به عصب عارضه دیگری است که می تواند در اثر جراحی دندان عقل رخ دهد. این عارضه در مورد دندان عقل فک پایین شایع تر است. این امر بدین دلیل است که دندان عقل فک پایین روی یکی از اعصاب جمجمه ای قرار گرفته است که بر احساس لب و زبان آن سمت تاثیر می گذارد. در برخی موارد، ریشه دندان عقل می تواند بسیار نزدیک به عصب باشد و حتی آن را لمس کند. در این شرایط اگر دندان به دقت کشیده نشود، می تواند بافت عصب نیز به همراه آن کشیده شود و به آن آسیب وارد آید. به علاوه؛ در صورتی که دندانپزشک فشار بیش از حدی به دندان وارد کند، ریشه دندان می تواند به عصب فشار وارد کند و به آن آسیب بزند.

برای پیشگیری از مشکل، جراحی دندان عقل روی عصب باید به دقت انجام شود.

علل آسیب به عصب زبان:

عصب زبان حواس آن را تامین می کند. این عصب پیام های چشایی را به مغز منتقل می کند. چنین آسیبی می تواند حاصل مشکلات متعددی باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

  • کشیدن دندان به خصوص دندان مولار
  • بی حسی دندان
  • عفونت و بیماری های متابولیک
  • جراحی برداشتن تومور از دهان
  • شکستگی مندیبل
  • ایمپلنت دندان
  • شیمی درمانی یا پرتودرمانی

 علائم آسیب:

وارد شدن آسیب به زبان در اثر جراحی دندان عقل روی عصب می تواند همانند زمان تزریق بی حسی دندانپزشکی موقت باشد. پس از تزریق بی حسی به محل درمان، موضع بی حس می شود. حتی در مواردی نصف زبان نیز پس از چند دقیقه بی حس می شود. این حالت ممکن است یک یا دو ساعت پس از درمان باقی بماند تا آنکه حواس بیمار بازگردد.

با این حال، گاهی آسیب به عصب شدید است و برای مدت طولانی تری باقی می ماند. گاهی نیز آسیب دائمی است.

بیمار در این دوره از دست رفتن قوه چشایی را تجربه خواهد کرد. همچنین اپیزودهایی از درد و سوزش در زبان تکرار خواهد شد. از سوی دیگر بیمار به خوبی قادر به سخن گفتن نخواهد بود.

تشخیص نزدیکی دندان عقل به عصب:

نزدیکی دندان عقل به ریشه با استفاده از رادیوگرافی مشخص می شود. پیش از جراحی باید از دندان رادیوگرافی انجام شود، تا عوارض و ریسک های درمان مشخص شود. در صورتی که نزدیکی دندان به عصب مشخص شود، به بررسی های بیشتری برای مشخص شدن محل دقیق دندان و عصب نیاز است. پیش از جراحی دندان عقل روی عصب باید از عدم وجود ریسک اطمینان حاصل شود. در شرایطی که نمی توان ریسک جراحی را کنترل کرد، کشیدن دندان ممنوع است.

آسیب به عصب و درمان:

پیش از جراحی دندان عقل روی عصب دقت زیادی باید اعمال شود تا به ساختارهای آناتومیک دهان مانند عصب آسیبی وارد نشود.

آسیب به عصب زبان می تواند موجب وارد شدن آسیب دائمی یا موقت شود. برخی از علائم آسیب به عصب در پی جراحی دندان عقل روی عصب عبارتند از بیحسی صورت، از دست رفتن قوه چشایی، سوزش و بیحسی صورت باشد. مسدود شدن عصب آلوئولار پایین و عصب زبان، که به ترتیب حواس دندان و زبان را تامین می کنند، می تواند در اثر تزریق بیحسی موضعی رخ دهد. اما آسیب به عصب جدی تر از آن است و می تواند موقت یا دائمی باشد.

آسیب موقت به عصب زبان معمولا به صورت خود به خود بهبود می یابد. در صورتی که آسیب موقت باشد، حواس صورت باید ظرف مدت ۶ تا ۸ هفته بازگردد. در این مدت مراجعه به جراح برای تعیین شدت آسیب و نیاز به درمان های تکمیلی ضروری است.

در صورتی که حواس صورت و زبان در این مدت بازنگردد، لازم است که جراح عصب را ترمیم کند. جراحی ترمیمی باید ظرف مدت ۱۰ تا ۱۲ هفته انجام شود. پس از این مدت احتمال درمان عصب کاهش می یابد یا ناممکن می شود. معمولا بهبودی عصب آلوئولار پایین راحت تر از عصب زبان است.

آیا باید جراحی کنم؟

برای تشخیص ریسک عارضه از روش های تکمیلی مانند CBCT استفاده می شود. این روش تشخیصی به تعیین ریسک حاصل از جراحی دندان عقل کمک می کند. در صورتی که ریسک جراحی بالا باشد، جراحی انجام نخواهد شد یا از روش های تخصصی استفاده خواهد شد.

مراجعه در سن پایین تر:

به طور کلی، جراحی دندان عقل روی عصب در سنین پایین تر با ریسک کمتری همراه است. در سنین نوجوانی ریشه دندان هنوز به طور کامل شکل نیافته است و استخوان بیمار منعطف تر است. بنابراین جراحی ساده تر انجام می شود و فاصله دندان با عصب زیادتر است.

اگر دچار دندان عقل نهفته هستید، برای درمان هر چه سریع تر مراجعه کنید. به یاد داشته باشید که دندان عقل نهفته هیچ جا نمی رود، باید برای درمان آن مراجعه کنید.

منبع:

protectingpatientrights

protectingpatientrights

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *