بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری:

بارداری تجربه خاصی در دوره زندگی هر زنی است. سلامت مادر به طور مستقیم به جنین مرتبط می شود و در نتیجه حفظ سلامت مادر در این دوره اهمیت دارد. بهداشت دهان و دندان برای سلامت مادر باردار و جنین وی به طور خاص اهمیت دارد. با این حال، در کوران حوادث دوره بارداری و آزمایشات و سونوگرافی ها، بسیاری از پزشکان و زنان بارداری اهمیت مراقبت از دهان و دندان را به فراموشی می سپارند. این بی توجهی حتی در بین دندانپزشکان نیز دیده می شود، به حدی که بسیاری از دندانپزشکان برای انجام اعمال درمانی بر روی زنان باردار به دلیل عدم قطعیت در مورد اثرات درمان بر مادر و جنین، بی میل هستند. از سوی دیگر بسیاری از زنان باردار نیز از ترس اثرات رادیوگرافی و تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری از مراجعه برای معاینه و درمان خودداری می کنند.

تغییرات محیط دهان و رژیم غذایی در این دوره ریسک ابتلا به بیماری های دهان و دندان را در مادران باردار افزایش می دهد. تغییرات هورمونی نیز زن را در معرض بیماری های لثه قرار می دهد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم درمان بیماری های دهان و دندان ریسک پری اکلامپسی، زایمان زودرس و وزن پایین جنین هنگام تولد را افزایش می دهد. در نتیجه، جدی گرفتن مشکلات دهان و دندان و مراجعه برای درمان و معاینه در این دوره ضروری است.

بیحسی دندانپزشکی در اغلب درمان های دندانپزشکی تزریق می شود و استفاده از بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری نیز گاهی ضروری است. به صورت نظری داروهای تزریق شده به مادر می توانند از طریق جفت عبور کرده و بر بدن جنین در حال رشد تاثیر بگذارند. در نتیجه، تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری باید با در نظر گرفتن اثر آن بر مادر و جنین انجام گیرد.

بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری:

بیحسی موضعی:

گاهی دندانپزشک برای انجام درمان تزریق بیحسی را به قسمتی از دهان بیمار ضروری می داند. تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری نیز برای انجام درمان امکان پذیر است. اما بسیاری از دندانپزشک توصیه می کنند درمان های ضروری را پیش از بارداری انجام دهید. و درمان های غیر ضروری را به پس از بارداری موکول کنید. با این حال، دوره بارداری دوره ای غیر قابل پیش بینی است که ممکن است حتی سلامت دندان های سالم را نیز به خطر بیاندازد.

تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری باید در کمترین میزان انجام گیرد، اما همچنان باید برای حفظ راحتی مادر کافی باشد. در صورتی که هنوز درد را حس می کنید، به دندانپزشک اطلاع دهید. زمانی که شما احساس راحتی کنید، میزان استرس بر شما و جنین کاهش می یابد. به علاوه، هر چه مادر راحت تر باشد، بیحسی زودتر اثر می کند.

در صورتی که مادر باردار هستید، همچنان می توانید از بیحسی موضعی دندانپزشکی و دوز مختلف آن بر اساس شرایط خود استفاده کنید.

سدیشن دندانپزشکی:

سدیشن شما را گیج می کند و استرس شما را در طول درمان کاهش می دهد. از این روش برای بیمارانی استفاده می شود که دچار ترس از دندانپزشکی هستند. با این حال استفاده از گاز نیتروس اکسید به عنوان بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری به خصوص در سه ماهه اول ممنوع است. گزینه های مختلف دیگری برای کاهش اضطراب و درد مادر وجود دارد. در صورتی که فرد باردار باشد، استفاده از دیازپام و سایر داروهای مشابه نیز برای کاهش اضطراب و ترس در او ممنوع است.

بیهوشی عمومی:

بیهوشی عمومی شما را کاملا از محیط اطراف بیخبر می کند. اثر بیهوشی عمومی بر مادر و جنین متفاوت است. در بیشتر موارد، باید از بیهوشی عمومی در طول دوره بارداری خودداری شود. در صورتی که انجام یک جراحی دهان و دندان در مورد شما ضرورت دارد و باردار هستید یا تصور می کنید باردار هستید، موضوع را به دندانپزشک یا جراح دهان و دندان اطلاع دهید.

بهترین زمان برای انجام درمان های دندانپزشکی در طول بارداری چه زمانی است؟

بهتر است در طول سه ماهه اول از انجام درمان های عمده دندانپزشکی خودداری شود. در ۱۳ هفته اول بارداری، ارگان های حیاتی جنین در حال شکل گیری هستند و تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری می تواند موجب نقص مادرزادی شود. پس از این زمان در مورد روش های انجام رادیوگرافی و تزریق بیحسی دندانپزشکی در دوره بارداری با پزشک زنان و زایمان خود و دندانپزشک مشورت کنید. این دو می توانند بهترین گزینه را برای حفظ سلامت مادر و جنین پیشنهاد دهند. به طور کلی خطر درمان های دندانپزشکی در طول سه ماهه دوم و سوم کمتر است. توصیه می شود درمان های غیر ضروری مانند سفید کردن دندان ها و سایر درمان های زیبایی به پس از زایمان موکول شود.

توصیه های دندانپزشکی در طول دوره بارداری:

  • در طول دوره بارداری برای معاینه دندان ها و جرم گیری مراجعه کنید.
  • رژیم غذایی متعادلی را در دوره بارداری داشته باشید و از مصرف قند و شکر زیاد پرهیز کنید.
  • بلافاصله پس از استفراغ و تهوع، مسواک نزنید و دهان خود را تنها با آب بشویید.
  • درمان های انتخابی دندانپزشکی را به پس از زایمان به تاخیر بیاندازید.
  • روی صندلی دندانپزشک، پاهای خود را روی هم نیاندازید تا گردش خون شما به طور طبیعی در تمام بدن انجام شود.

در صورتی که باردار هستید یا تصور می کنید باردار باشید، این مورد را به اطلاع دندانپزشک خود برسانید. در این صورت، درمان با توجه به شرایط خاص شما انجام خواهد گرفت تا از سلامت مادر و جنین اطمینان حاصل شود. در مطالب دیگری در مورد روش های مراقبت از دندان و لثه در زنان باردار، حساسیت دندان در این دوره و برخی بیماری های دهان و دندان مانند تومور دهان در دوره بارداری صحبت شد که توصیه می کنیم آنها را مطالعه کنید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *