دندان دوتایی یا ژمیناسیون: همه چیز درباره آن

دندان دوتایی یا ژمیناسیون نوعی آنومالی دندان است که به دندانی اطلاق می شود که بیش از حد بزرگ است یا شکل عجیبی دارد، گویی که از دو دندان تشکیل شده است. در صورتی که تا به حال، چنین چیزی را در لبخند اطرافیان خود دیده اید، احتمالا کنجکاو هستید در این مورد بیشتر بدانید.

علل بروز دندان دوتایی چیست؟

جوانه دندان، گروهی از سلول ها هستند که در نهایت دندان را شکل می دهند. هر جوانه به طور معمول موجب شکل گیری یک دندان می شود. ژمیناسیون دندان زمانی رخ می دهد که یک جوانه باعث شکل گیری دو دندان شود. این دو دندان دارای دو تاج هستند اما تنها یک ریشه دارند. در قوس دهان (ترتیب قرارگیری دندان ها در فک)، این دندان به شکل یک دندان دیده می شود.

هر چند گاهی ژمیناسیون دندان با فیوژن دندان اشتباه گرفته می شود، اما هر یک عارضه های متفاوتی هستند. در مورد فیوژن دندان دو جوانه به طور مجزا از هم رشد می کند و در مرحله نهایی رشد دندان به هم می پیوندند. دندان فیوز شده به اندازه دو دندان مجزا در دهان جا اشغال می کند.

دندان دوتایی و فیوژن دندان دو عارضه نادر هستند. تحقیقات نشان می دهدن که شیوع این دو ناهنجاری در دندان های شیری بین ۱ تا ۱٫۶ درصد است. در دندان ها دائمی، شیوع عارضه حتی از این هم کمتر است و بین ۰٫۱ تا ۰٫۲ درصد است. با این حال، در صورتی که دندان های شیری کودکی دچار این عارضه شده باشد، ریسک تکرار آن در دندان های دائمی ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

جنسیت تاثیری در احتمال ابتلا به این عارضه ندارد و نتایج تحقیقات وجود اختلالات ژنتیکی و وراثت را در ابتلا به آن دخیل می دانند.

تشخیص دندان دوتایی یا ژمیناسیون دندان چگونه امکان پذیر است؟

تشخیص این عارضه ابتدا به وسیله معاینه بالینی انجام می شود. برای تعیین آنکه بیمار دچار ژمیناسیون است یا فیوژن، لازم است که از دندان رادیوگرافی تهیه شود تا ساختار دورنی دندان تشخیص شود.

دندان دوتایی معمولا دارای حفره پالپ است که تمام یا بخشی از آن یکی شده است و دندان فیوز شده دارای حفره دندان کاملا مجزایی است.

ریشه دندان دوتایی یکی است، اما در فیوژن دندان دو ریشه مجزا از هم و دو تاج دیده می شود که در قسمتی از تاج به هم متصل شده اند.

درمان دندان دوتایی چگونه انجام می شود؟

وجود دندان فیوز شده یا دندان دوتایی در دهان می تواند مشکلات متعددی را ایجاد. ایجاد مشکلات زیبایی، اشکال در تمیز کردن دندان ها، نهفتگی دندان مجاور به دلیل فقدان فضای کافی، بیرون زدگی دندانی یا در هم ریختگی دندان ها از عمده مشکلاتی است که بیماران دچار آن می شود. از این رو درمان عارضه اهمیت زیادی دارد.

دندان دوتایی به طور عمده در دندان پیش دیده می شود. این بدین معنی است که ناهنجاری در لبخند بیمار به طور کامل قابل مشاهده است. به علاوه سایز بیش از حد بزرگ دندان باعث شلوغ شدن دهان و درهم ریختگی سایر دندان ها می شود. این امر باعث بروز مشکلات دهان و دندان می شود که خود به درمان ارتودنسی نیاز خواهد داشت.

درمان دندان دوتایی متنوع است و به شکل دندان بستگی دارد. به طور کلی، درمان شامل روش های عصب کشی، ساخت پروتز، جراحی و ارتودنسی می شود. اگر دندان کوچک باشد، ممکن است دندانپزشک توصیه کند که دندان به حال خود رها شود. در صورتی که دندان بیش از حد بزرگ باشد و باعث بروز مشکلاتی در دهان بیمار شود، شاید لازم باشد دندان کشیده شود.

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک روش های متعددی را برای جایگزینی دندان از دست رفته پیشنهاد خواهد کرد. این روش ها می توانند شامل استفاده از بریج یا ایمپلنت دندان باشد. بریج دندان نوعی پروتز دندان است که به دو دندان مجاور متصل می شود.، در حالی که ایمپلنت دندان نوعی پروتز است که با استفاده از جراحی در فک بیمار قرار داده می شود.

دندان دوتایی غیر طبیعی است، اما درمان آن امکان پذیر است. پس از معاینه دندان و بررسی شرایط بیمار، بهترین گزینه درمانی به بیمار پیشنهاد می شود.

نتیجه گیری:

فیوژن و ژمیناسیون دندان دو علت اصلی دندان دوتایی هستند. از آنجا که هر دو عارضه نادری هستند و بیشتر در دندان های شیری دیده می شوند، بسیاری از دندانپزشکان ترجیح می دهند مداخله درمانی نداشته باشند. چراکه در نهایت در حدود ۱۰ سالگی دندان هایی شیری به موقع می افتند و این عوارض جز مشکل زیبایی مسئله دیگری برای بیمار ایجاد نمی کنند.

با این حال، این عارضه نباید با ماملون های دندان اشتباه گرفته شود. اگر کودکی داشته باشید که در سن رشد دندان های دائمی قرار دارد و به دندان های دائمی جدید او توجه کنید، متوجه برجستگی های تیزی روی تاج دندان او می شوید. گاهی والدین زمانی که برای اولین بار با چنین چیزی رو به رو می شوند فکر می کنند چنین چیزی در دندان کودک عجیب است و کودک دچار عارضه دندان دوتایی شده است. خوشبختانه، هیچ چیز غیر طبیعی و عجیبی در مورد این برجستگی ها و شیارها روی دندان دائمی جلو وجود ندارد. آنها کاملا طبیعی هستند. به قدری طبیعی که برای توصیف آنها نامی علمی تعیین شده است: ماملون. وجود این برجستگی با نحوه رشد دندان دائمی در ارتباط است.

معمولا ماملون ها فقط برای یک مدت کوتاه دیده می شوند. از آنجا که ماملون ها ناهموار و نازک هستند، خیلی سریع با جویدن مواد غذایی توسط کودک از بین می روند. با این وجود هیچ چیزی صد در صد نیست. برخی بزرگسالان نیز ممکن است در دندان های جلو ماملون داشته باشند. اگر در شخصی در هنگام جویدن مواد غذایی دندان های بالا و پایین یکدیگر را لمس نکنند، احتمال فرسایش نیافتن ماملون ها زیاد است. بزرگسالانی که هنوز ماملون های خود را حفظ کرده اند و از ظاهر خود ناراضی هستند، می توانند با مراجعه به دندان پزشک آنها را صاف کنند و ظاهر بهتری به دست بیاورند.

آیا کودک شما دچار دندان دوتایی است یا یکی از والدین شما تحت تاثیر این عارضه بوده است؟ با مراجعه به دندانپزشک می توانید ریسک فاکتورهای ابتلا به آن را بررسی کنید و بهترین گزینه درمان را انتخاب کنید.

منبع:

colgate

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *