آناتومی دندان: آشنایی با ساختار دندان

آیا تا به حال به آناتومی دندان فکر کرده اید؟ هر بخش از دندان دارای کارکرد و ویژگی های منحصر به فرد خود است. به طور خلاصه، بخش های اصلی دندان عبارتند از مینای دندان، عاج، سمنتوم، ریشه و کانال های ریشه درون دندان. دندان های آسیب دیده، به خصوص دندان هایی که دچار فرسایش و ترک در مینای دندان شده اند، مستعد پوسیدگی دندان هستند. بیماری لثه پیشرفته، شرایط دیگری که سلامت دندان را تهدید می کند، به استخوان دندان حمله می کند و می تواند باعث از دست رفتن دندان شود. درک عملکرد هر بخش از دندان و گام های لازم برای حفظ سلامت دندان با استفاده از رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک بخشی از آموزش لازم برای شما و خانواده تان است.

آناتومی دندان:

مینای دندان:

مینای دندان یک لایه محافظ است که بخش قابل دیدن دندان را شکل می دهد. این لایه از مواد معدنی محکم، شامل فسفات کلسیم، ساخته شده است. مینای دندان محکم ترین ماده در بدن انسان است و مینای سالم در برابر باکتری های عامل پوسیدگی دندان مقاوم هستند. به دلیل ساختار معدنی آن، مینای دندان شفاف است. خوشبختانه، مینای دندان را می توان تقویت کرد. فلوراید، ماده معدنی رایج، به باسازی نواقص مینای دندان کمک می کند. افراد می توانند با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید به تقویت ساختار دندان خود کمک کنند. این ماده برای کودکان در سن مناسب تجویز می شود تا به استحکام دندان های آنها و پیشگیری از بروز حفره در مینای دندان کمک کند.

در مطالب پیشین در مورد مسائل مهم در رابطه با استفاده از فلوراید در کودکان، دهانشویه برای کودکان و میزان مجاز فلوراید برای آنها صحبت کردیم. به یاد داشته باشید، که فلوراید همان قدر که می تواند برای تقویت ساختار دندان کودکان ضروری باشد، مصرف زیاد آن موجب بروز عوارضی مانند فلوئوروزیس می شود. توصیه می کنیم این مطالب را مطالعه کنید.

عاج دندان:

دنتین یا عاج در زیر سطح مینای دندان و زیر سمنتوم که تا ریشه دندان امتداد می یابد، یافت می شود. این قسمت از آناتومی دندان از سلول ها و بافت زنده ساخته شده است و بخش عمده ای از ساختار دندان را تشکیل می دهد. عاج دندان ماده ای شبیه به استخوان است که حاوی لوله های میکروسکوپی است. بر خلاف مینای دندان، عاج به باکتری های عامل پوسیدگی دندان بسیار حساس است و در تماس با آنها موجب بروز عارضه حساسیت دندان می شود.

از بین رفتن لایه محافظ دندان، مینا، عاج دندان را در معرض حمله باکتری ها قرار می دهد. این امر شروع روند پوسیدگی دندان است.

سمنتوم:

سمنتوم پوششی است که ریشه دندان را در محاصره گرفته است و مشابه مینای دندان اما نرم تر از آن است. سمنتوم با اتصال به فیبرهایی که دندان را در فک نگه می دارند به پایداری و استحکام ریشه دندان کمک می کند.

ریشه:

درست به همان شکل که ریشه درخت در زمین قرار دارد، ریشه دندان نیز در فک جای گرفته است. این امر باعث می شود که دندان بتواند در برابر نیروی حاصل از جویدن و گاز زدن مواد غذایی در طول روز مقاومت کند. بر اساس نتایج تحقیقات، یکی از مهم ترین تهدیدات برای سلامت ریشه دندان ابتلا به بیماری پریودنتال است. این بیماری دهان در اثر حمله باکتری های موجود در پلاک دندان به بافت لثه و استخوان اطراف ایجاد می شود. در نتیجه، استخوان نگهدارنده دندان در محل خود تخریب می شود. ریشه دندان برای حفظ کلیت آناتومی دندان و سلامت آن ضروری است.

ابتلا به بیماری لثه در هر سن و هر فردی محتمل است. حتی کودکان نیز ممکن است به بیماری لثه مبتلا شوند. رعایت بهداشت دهان و دندان از طریق مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، ساده ترین راه برای حفظ سلامت دندان است. مراجعه منظم به دندانپزشک برای مبارزه با پلاک و تارتار و بیماری لثه ضروری است.

در مطالب پیشین به طور مفصل در مورد بیماری لثه در کودکان، بزرگسالان و روش های پیشگیری و درمان آن صحبت کردیم. در مراحل اولیه، بیماری لثه عارضه ای فاقد نشانه و درد است. نبود درد و نشانه های جدی موجب می شود که بیمار آن را نادیده بگیرد و برای درمان مراجعه نکند. عدم مراجعه در مراحل اولیه بیماری لثه موجب پیشرفت بیماری به بیماری پریودنتیت می شود.

ریشه و کانال های پالپ:

درون اتاقک توخالی دندان ریشه و کانال های پالپ قرار دارد. آناتومی دندان ممکن است دارای یک ریشه باشد، اما بسیاری از دندان های پری مولر و مولر دارای دو یا سه ریشه هستند. این نقطه از دندان بسیار حساس است و مسئول تامین جریان خون و مواد مغذی ضروری برای حفظ حیات دندان است. زمانی که این نقطه آسیب ببیند یا در اثر تروما و پوسیدگی شدید دچار عفونت شود، برای نجات دندان از کشیده شدن لازم است که درمان کانال ریشه انجام شود.

چرا یادگیری آناتومی دندان اهمیت دارد؟

یادگیری در مورد اصول اولیه آناتومی دندان به شما در درک ضرورت رعایت بهداشت دهان و دندان کمک می کند. توضیح دادن ساختار دندان برای کودکان راهی جالب و مفید برای معرفی مفاهیم بیولوژیک و اهمیت حفظ سلامت دندان هاست. اگر در این راه هنوز موفقیتی کسب نکرده اید، می توانید با مراجعه به یک دندانپزشک یا دستیار دندانپزشک، کودک خود را به صورت اصولی با آناتومی دندان و روش های حفظ سلامت دهان و دندان آشنا کنید.

ایده بدی نبود اگر می توانستید در مطب دندان پزشکی و روی یک صفحه مانیتور آناتومی دندان خود را ببینید. در این صورت دندان پزشک می توانست محل های رایج بروز پوسیدگی دندان به شما نشان دهد. مزیت چنین کاری این است که احتمالا دفعه بعد در طول مسواک زدن تمرکز بیشتری روی این نواحی خواهید کرد. حالا که چنین امکانی وجود ندارد، ما به شما می گوییم در زمان مسواک زدن به کجا بیشتر توجه کنید:

  • شیارهای روی سطح جونده دندان های عقب
  • بین دندان ها (تمیز کردن با استفاده از نخ دندان)
  • در حاشیه مواد پرکننده، روکش، بریج، و سایر ابزار دندان پزشکی
  • درست بالای خط لثه
  • ریشه دندان (در صورت وجود پاکت پریودنتال)
  • دندانی که درست در کنار یک دندان مصنوعی قرار دارد

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *