اختلال مفصل گیجگاهی فکی: همه چیز در مورد آن

مفصل تمپومندیبولار (TMJ) استخوان فک، تحت عنوان مندیبل، را به استخوان جمجمه در هر طرف سر در جلوی گوش متصل می کند. این مفصل به همراه عضلات سر و گردن کار می کند تا جویدن، صحبت کردن و بلعیدن را برای فرد آسان تر کند. مفصل TMJ زمانی که سالم باشد، به شکل روان، بی صدا و منعطف حرکت می کند. زمانی که اشکالی در باز شدن و بسته شدن این مفصل به وجود بیاید، بیمار دچار درد و ناراحتی می شود. علل بالقوه درد فک چندگانه هستند. یکی از علل آن می تواند اختلال مفصل گیجگاهی فکی باشد. این اختلال در زنان بیشتر از مردان گزارش می شود و می تواند به صورت یک طرفه یا دو طرفه حس شود.

علائم اختلال مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

به غیر از درد در ناحیه خود مفصل، علائم اختلال مفصل گیجگاهی فکی عبارتند از سردرد، شنیدن صدای تق تق در یک طرف یا هر دو طرف فک، گوش درد، احساس سفتی، گرفتگی و درد در گردن. این علائم می توانند شدید باشند و ناشی از یکی از علل درد فک باشند. این درد می تواند در پی باز ماندن بیش از حد و طولانی مدت دهان بیمار در زمان درمان های دندانپزشکی رخ دهد. در برخی موارد، درد مزمن می تواند در اثر تغییرات در استخوان فک رخ دهد. در بسیاری از موارد شروع درد، استراحت دادن به فک، استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه، قرار دادن کمپرس یخ روی صورت می تواند به بهبود علائم بیمار کمک کند. در موارد حاد، دریافت تشخیص تخصصی و درمان ضروری است.

علل ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی فکی چیست؟

برخی از علل ابتلا به اختلال مفصل گیجگاهی فکی عبارتند از: التهاب آرتروز و آرتریت روماتوئید، فشار بیش از حد به فک ناشی از فقدان دندان های دائمی، درد مزمن در اثر دندان قروچه در هنگام خواب شبانه، سابقه وارد شدن آسیب به فک و برخی از بیماری های پیشرونده گوش میانی و استخوان فک. مشکل اصلی در بسیاری از موارد اختلال مفصل گیجگاهی فکی به عضلات و خود مفصل مربوط می شود. این عارضه می تواند در هر بیمار تظاهرات متفاوتی داشته باشد. از آنجا که علائم اختلال متفاوت هستند، درمان نیز می تواند متفاوت باشد و درمانی که برای تسکین علائم یک بیمار مفید هستند ممکن است برای تخفیف درد بیمار دیگری مفید نباشند.

تشخیص اختلال مفصل گیجگاهی فکی به چه صورت انجام می شود؟

برای تشخیص صحیح اختلال مفصل گیجگاهی فکی لازم است که دندانپزشک از مفصل فک و ساختارهای اطراف آن عکس رادیوگرافی تهیه کند. همچنین، ممکن است لازم باشد عضلات و دیگر بافت های سر و گردن از نظر وجود التهاب بررسی شوند. برخی از ورزش ها و حرکات ممکن است برای تسکین درد توصیه شوند. برای بررسی های تخصصی بیمار به جراح دهان و فک و صورت ارجاع می شود.

درمان این اختلال چگونه انجام می شود؟

به دلیل فقدان مطالعات کافی در مورد ایمنی و اثربخشی، کارشناسان توصیه می کنند که برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی از درمان های غیر تهاجمی و برگشت پذیر استفاده شود. درمان کوتاه مدت این اختلال از طریق استفاده از اسپلینت انجام می شود. بسته به شدت عارضه و سطح راحتی، بیمار باید در ساعات خاصی از شبانه روز از این ابزار استفاده کند.

استفاده از برخی حرکات، ماساژ و ورزش نیز برای تخفیف درد حاصل از اختلال مفصل گیجگاهی فکی توصیه خواهد شد.

در مراحل پیشرفته، استفاده از روش های مختلف جراحی فک برای درمان عارضه توصیه خواهد شد.

برای تسکین درد ناشی از این اختلال از چه ورزش هایی استفاده می شود؟

تسکن درد باید با ماساژ آرام منطقه دردناک آغاز شود. این کار می تواند به کاهش تنش و درد کمک کند. این کار ورزش دادن مفصل فک را نیز آسان تر می کند.

تمرینات تقویتی:

تمرینات تقویتی برای بهبود اختلال مفصل گیجگاهی فکی بهتر است در طول ساکت بودن درد انجام شوند. زیرا در هنگام درد شدید به افزایش درد منجر می شوند. در ادامه دو تمرین به شما پیشنهاد می شود:

 • انگشت شست خود را زیر چانه بگذارید. چانه خود را به سمت پایین فشار دهید. به باز کردن دهان با نیروی متوسط ​​در برابر انگشت شست ادامه دهید. دهان را ۵-۱۰ ثانیه باز نگه دارید.
 • دهان خود را به حدی که راحت هستید باز کنید. انگشت اشاره خود را بین چانه و لب پایین قرار دهید. در حالی که دهان خود را می بندید انگشت را به داخل فشار دهید.

تمرینات آرامش بخش:

درد در اختلال مفصل گیجگاهی فکی اغلب محصول استرس است. تمرینات آرام بخش ساده می تواند به شما کمک کند.

 • به آرامی نفس خود را به داخل بکشید. اجازه دهید، شکمتان به جای قفسه سینه شما باز شود. نفس خود را به همان آرامی بیرون دهید. این کار را ۵ تا ۱۰ بار تکرار کنید.
 • بنشینید یا دراز بکشید. سپس، تنش را از تمام عضلات خود دور کنید و عضلات را شل کنید. از پاها شروع کنید و به سمت سر بیایید.

تکنیک دوم به مرور شما را در رفع تنش از بدن خودآگاه تر می کند.

تمرینات کششی:

تمرینات کششی از مهمترین ورزش های آرام سازی اختلال مفصل گیجگاهی فک به شمار می روند. این ورزش ها تنش عضلانی و مفصلی را کاهش می دهند. در نتیجه آرامش طولانی مدتی برای شما فراهم می کنند.

 • نوک زبان را روی سقف دهان خود قرار دهید. دهانتان را به اندازه ای که راحت هستید باز کنید و ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید.
 • دهان خود را، در حالی که زبان در موقعیت نرمال خود قرار دارد، به آرامی و به تدریج باز کنید. ۵-۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس دهان خود را ببندید. سپس دهان خود را کمی باز کنید و فک خود را ۵ تا ۱۰ بار به عقب و جلو ببرید.
 • دهان خود را ببندید. سر خود را مستقیم رو به جلو نگه دارید. با چشمان به سمت راست نگاه کنید. فک پایین خود را به سمت چپ بکشید و ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید. این کار را در حالت برعکس تکرار کنید.
 • یک شی نازک، مانند یک مداد یا قلم مو را بین دندان های جلوی خود قرار دهید. فک پایین خود را به سمت جلو بکشید تا جسم بین دندان های عقب و دندان های جلو قرار گیرد. ۲۰ ثانیه نگه دارید.

با آسانتر شدن ورزش پنجم، افراد می توانند از اشیا بزرگ تر برای جدا کردن دندان های جلو و عقب خود استفاده کنند.

آیا استفاده از بوتاکس تاثیری در درمان این اختلال دارد؟

یکی از روش های درمان دردهای ناشی از اختلال مفصل گیجگاهی فکی استفاده از بوتاکس است و تاثیر آن ثابت شده است. اما به دلیل وجود عوارض جانبی و عدم درمان ریشه ای مشکل، تنها باید در موارد شدید استفاده کرد. به تاثیر بوتاکس برای اختلال مفصل گیجگاهی فکی مانند استفاده از استامینوفن برای سردرد فکر کنید. قرص به ظاهر درد شما را برطرف می کند، اما هرگز علت اصلی بروز سردرد را رفع نمی کند. در واقع شما به جای درمان مشکل اصلی، تنها علائم را مدیریت کرده اید.

با مشورت پزشک درمان مشکل خود را با روش های دیگر امتحان کنید. بوتاکس نیز مانند جراحی همیشه به عنوان آخرین راهکار استفاده می شود. در بیشتر موارد اختلال مفصل گیجگاهی فکی را می توان با تکنیک های آرام سازی فک، خوردن غذاهای نرم و یا کمتر صحبت کردن درمان کرد. به هر حال، در این مورد باید با پزشک معالج خود مشورت کنید.

تاثیر بوتاکس برای اختلال مفصل گیجگاهی فکی:

مزایا:

 • تاثیر بوتاکس برای اختلال مفصل گیجگاهی فکی از نظر رفع آنی درد بی نظیر است.
 • بوتاکس می تواند حالت طبیعی را به صورت شما بازگرداند. سالها و سالها درد و فشار در عضلات فکی باعث افزایش حجم آن و مربعی شدن صورت می شود. با استفاده از این روش حالت صورت شما به شکل طبیعی خود باز می گردد.

مضرات:

 • بوتاکس سمی است. هنگامی که در درمان مشکل از بوتاکس استفاده می شود در واقع عملکرد عصب مرتبط با درد را از بین می برید. همواره در مورد دوز بالای استفاده از بوتاکس برای انسان هشدار داده شده است و این امر با عوارض جدی همراه است.
 • تاثیر بوتاکس برای اختلال مفصل گیجگاهی فکی دائمی نیست. بوتاکس در طول زمان از بین می رود و صرفا یک راه حل موقت برای رفع درد است.

چه زمانی باید از بوتاکس در درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی استفاده کرد؟

از این روش، به عنوان آخرین راهکار، تنها در صورتی باید استفاده کرد که درمان با سایر روش ها با شکست مواجه شده باشد.

حذف رفتار عادتی:

در برخی موارد اختلال مفصل گیجگاهی فکی در اثر یک رفتار عادتی ایجاد می شود. برای مثال شما مدتی به قفل کردن عضلات فک خود عادت کرده اید. فراموشی این عادت اکنون دشوار است. بوتاکس با بازگرداندن عملکرد طبیعی عضلات می تواند این عادت را در شما از بین ببرد.

منبع:

colgate

askthedentist

medicalnewstoday

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] این می تواند به مشکلاتی از قبیل زخم شدن لثه و عارضه TMJ منجر شود که پیش از این درباره آن توضیح داده […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *