ریمینرالیزاسیون دندان: پیشگیری و محصولات مفید

آیا ریمینرالیزاسیون دندان امکان پذیر است؟ مینای دندان از مواد معدنی تشکیل شده است که در استحکام آن نقش به سزایی دارند. از بین رفتن این مواد در اثر تماس با مواد اسیدی و مسواک زدن شدید باعث شروع روند پوسیدگی دندان می شود. اخیرا تبلیغاتی در مورد ریمینرالیزاسیون دندان می شود. آیا این محصولات موثر هستند؟

برای درک ریمینرالیزاسیون دندان، باید از بدانید از بین رفتن این مواد چه تاثیری بر بروز لکه های سفید یا پوسیدگی دندان دارد. محیط دهان، و نیز محصولاتی که استفاده می کنیم، نقش مهمی در استحکام مینای دندان دارند. بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی و سبک زندگی شما نقش مهمی در وضعیت مینای دندان دارند. هر چند مینای دندان ساخته نمی شود، اما با مراقبت صحیح ریمینرالیزاسیون دندان امکان پذیر است.

برای آنکه مطمئن شوید آیا ریمینرالیزاسیون دندان واقعیت دارد، بهتر است کمی با مبارزه هر روزه مینای دندان و محیط دهان آشنا شوید. به طور کلی، پس از شکل گیری کامل، مینای دندان دیگر در بدن ساخته نمی شود. اما سطح آن از رژیم غذایی، میزان بزاق دهان، و عوامل دیگر تاثیر پذیر است. یک رژیم غذایی سالم باعث می شود که هر روز مینای دندان شما مواد معدنی مفید را دریافت کند و خود را تا حدی بازسازی کند. بزاق دهان نیز به مینرالیزه شدن مینای دندان کمک می کند.

بنابراین، ریمینرالیزاسیون دندان واقعیت دارد.

اما باید بدانید که این روند با روند مخرب دیگری تحت عنوان دیمینرالیزه شدن مینای دندان همراه است. تبعیت از یک رژیم غذایی پر شکر و اسیدی باعث می شود که مواد معدنی مینای دندان از آن جدا شوند و مینای دندان تضعیف شود. خشکی دهان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و تجمع پلاک و باکتری باعث می شوند که مینای دندان مواد معدنی خود را از دست بدهد.

در واقع، هر دو روند فوق هر روز به طور دائم در دهان در حال وقوع هستند. اینکه کدام یک بر دیگری غلبه کند، سلامت دهان و دندان شما را مشخص می کند. اگر روند دیمینرالیزه شدن مینای دندان غالب شود، شما دچار پوسیدگی دندان خواهید شد و اگر ریمینرالیزاسیون دندان سبقت بگیرد، دندان های سالم و زیبایی خواهید داشت.

چرا بزاق دهان در ریمینرالیزاسیون دندان اهمیت زیادی دارد؟

بهترین دفاع بزاق دهان است. بزاق دهان حاوی مواد معدنی است که به طور طبیعی با پاک کردن دندان ها از باکتری و پلاک موجب استحکا» آنها می شود. همچنین، بزاق دهان محیط دهان را از حالت اسیدی خارج می کند که نقش مهمی در پیشگیری از پوسیدگی دندان و ریمینرالیزاسیون دندان دارد. تبادل سالم این مواد معدنی، به نام یون های فسفر و کلسیم، به طول دائم در طول روز انجام می گیرد.

بزاق وضعیت دهان شما را در حالت خنثی یا قلیایی نگه می دارد. pH مطلوب برای دهان حدود ۷٫۵ تا ۸٫۵ است که برای ریمینرالیزاسیون دندان ایده آل است. در صورتی که pH دهان شما پایین تر از ۵٫۵ بیاید، احتمال از دست رفتن مواد معدنی دندان بیشتر می شود. به یاد داشته باشید که برخی بیماری های خاص و خود ایمنی می توانند بر جریان بزاق دهان تاثیر بگذارند و موجب ابتلای بیمار به خشکی دهان شوند. این عارضه می تواند در اثر مصرف برخی دارو ها نیز رخ دهد.

پیشگیری از دیمینرالیزه دندان:

در حالی که بزاق دهان خط اول دفاع است، رژیم غذایی و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در ریمینرالیزاسیون دندان نقش مهمی دارند. رژیم های غنی از شکر، کربوهیدرات ها و محصولات اسیدی مانند نوشابه و نوشیدنی های گازدار، می توانند سلامت مینای دندان را تا حدی به خطر بیاندازند. پلاک های باکتریایی که موجب پوسیدگی دندان می شوند، همیشه در دهان حاضر هستند، اما زمانی خطر آنها تشدید می شود که در معرض این گزینه های غذایی قرار می گیرند. این نوع مواد خوراکی به سوخت باکتری ها تبدیل می شوند و موجب تکثیر و فعالیت آنها می شوند. در نتیجه، باکتری از خود اسید تولید کرده و این اسید موجب دیمینرالیزه دندان می شود.

چگونه می توان مانع فعالیت مخرب باکتری ها شد؟ رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از فعالیت باکتری ها جلوگیری کند:

  • روزی دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
  • هر روز نخ دندان بکشید.
  • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک برای چک آپ ها و بررسی احتمال پوسیدگی دندان در نقاطی از مینای دندان نیز می تواند به پیشگیری از دیمینرالیزه شدن دندان کمک کند. دندانپزشک می تواند با استفاده از فلوراید تراپی به ریمینرالیزاسیون دندان کمک کند. استفاده از محصولات حاوی فلوراید مانند وارنیش ها و خمیردندان ها در خانه نیز می توانند برای پیشگیری از پوسیدگی دندان موثر باشند.

کدام محصولات می توانند به ریمینرالیزاسیون دندان کمک کنند؟

اخیرا تبلیغات زیادی در بازار بر روی محصولاتی انجام می شود که مدعی ریمینرالیزاسیون دندان هستند. هر چند فلوراید سال هاست که به طور گسترده در انواع محصولات دهان و دندان به کار می رود، در این دسته محصولات از فرمول ها و روش های جدید برای ریمینرالیزاسیون دندان استفاده شده است. فلوراید با باکتری ها مبارزه می کند و مینای دندان را مستحکم می کند. این ماده به صورت فعال در اغلب خمیردندان ها پیدا می شود. در راستای همین طرح، خمیردندان های جدیدی در بازار ارائه شده اند که مدعی بازسازی مینای دندان هستند. این خمیردندان ها حاوی فلوراید و کلسیم طبیعی هستند. افزوده شدن کلسیم روند ریمینرالیزاسیون دندان را تسریع کرده و به آن بهبود بخشیده است. به علاوه، کلسیم فسفات آمورف (ACP)، هم به تنهایی و هم در ترکیب با پروتئین شیر (CPP)، می تواند به مینای دندان کمک کند. این ماده باعث می شود که مدت زمان اثربخشی فلوراید بر ریمینرالیزاسیون دندان افزایش یابد.

هر چند محصولات موجود در بازار می توانند این روند را ساده تر کنند، علم باید همچنان به راه خود در رسیدن به روش های ریمینرالیزاسیون دندان ادامه دهد. شما می توانید با بهبود تعادل ترشح بزاق، رعایت بهداشت دهان و دندان، مراجعه به دندانپزشک و استفاده از محصولات ریمینرالیزاسیون دندان به استحکام دندان های خود کمک کنید. شاید کمی گیج کننده باشد، اما این کارها می توانند به مینای دندان شما کمک کنند که خود را در برابر عوامل مخرب سالم نگه دارد.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *