گردشگری دندانپزشکی: همه چیز درباره آن

زمانی که به واژه گردشگری فکر می کنید، احتمالا به یاد آفتاب گرفتن در ساحل یا دیدن جاذبه های مشهور یک شهر جدید می افتید. امروزه گونه های متعددی از گردشگری معرفی شده است: گردشگری دندانپزشکی. گردشگران دندانپزشکی از کشورهای خارجی برای دریافت خدمات دندانپزشکی به کشور دیگری سفر می کنند. در برخی موارد، حتی دیده می شود که گردشگری دندانپزشکی بین دو شهر از یک کشور انجام می شود. در ادامه هر چیز که باید در این مورد بدانید را با هم مرور می کنیم.

مقاصد مشهور گردشگری دندانپزشکی:

کشورهای زیادی در جهان وجود دارند که بر روی گردشگری دندانپزشکی تبلیغ می کنند و به دنبال جذب بیمار از کشورهای دیگر هستند. برخی از مشهورترین این کشورها عبارتند از: مکزیک، آرژانتین، مالزی، تایلند و هند. ایران نیز از مقاصد گردشگری دندانپزشکی برای کشورهای همسایه به شمار می رود. دریافت خدمات دندانپزشکی در ایران، ضمن تعرفه های پایین، با کیفیت بالایی نیز همراه است که حتی با کشورهای اروپایی نیز می تواند رقابت کند.

چرا گردشگری دندانپزشکی رواج یافته است؟

ارائه خدمات دندانپزشکی با قیمت های پایین از دلایل گردشگری دندانپزشکی است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، مانند آمریکا و کانادا، دریافت خدمات دندانپزشکی سرسام آور است. به همین دلیل، بیماران به دنبال دریافت خدمات درمانی با هزینه های پایین تر در کشورهای کمتر توسعه یافته برمی آیند.

دلایل زیادی وجود دارد که خدمات دندانپزشکی در کشورهای کمتر توسعه یافته ارزان تر تمام می شود. در این کشورها، هزینه های زندگی، نیروی کار و ملک پایین تر است. بنابراین، دندانپزشکان هزینه های کمتری باید بابت اجاره یا خرید ملک و پرداخت غرامت در صورت اشتباه پرداخت کنند. برای مثال، یک دندانپزشک در آمریکا در صورت انجام خطای پزشکی باید مبلغ بسیار بالایی را پرداخت کند، در حالی که در مکزیک این طور نیست. پرداخت مالیات توسط پزشکان نیز در این کشورها پایین تر است.

تفاوت قیمت ارز در کشورها و سطح درآمد از دیگر دلایل اقدام برای گردشگری دندانپزشکی است. ارزش بالای یک واحد پول باعث می شود که سفر به کشور دیگر برای دریافت خدمات نسبت به درمان در کشور وطن پایین تر تمام شود.

در سال های اخیر، گردشگران زیادی از کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان برای دریافت خدمات درمانی دندانپزشکی به کلینیک های دندانپزشکی ایران مراجعه می کنند.

خطرات گردشگری دندانپزشکی:

هر چند در مقاصد گردشگری دندانپزشکی قیمت خدمات پایین تر است، اما همیشه به این معنی نیست که سفر برای درمان ایده خوبی است. خطرات بالقوه زیادی در سفر برای دریافت خدمات دندانپزشکی نهفته است.

استانداردهای دندانپزشکی از مسائل بالقوه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. استانداردهایی که برای درمان در یک کشور اجرا می شود، ممکن است مشابه استانداردهای درمانی موطن نباشد. برای مثال، استانداردهای کنترل عفونت می تواند بسیار متفاوت باشد. استفاده مجدد از دستکش ها یا سوزن های تزریقی ممکن است بیمار را در معرض خطر قرار دهد. خوشبختانه از این نظر ایران در شرایط خوبی به سر می برد و از استانداردهای درمانی بالایی برخوردار است.

موانع زبانی از دیگر مشکلات بالقوه در زمینه گردشگری دندانپزشکی است. دندانپزشک و بیمار ممکن است به یک زبان مشترک صحبت نکنند، یا هر دو به زبان انگلیسی مسلط نباشند. این مسئله می تواند برقراری ارتباط را برای هر دو نفر دشوار سازد. در این شرایط، ممکن است سوتفاهم پیش بیاید و موضوع مسئله ساز شود. برای دریافت درمان صحیح، بیمار باید بتواند به خوبی با دندانپزشک صحبت کند و از روش درمانی پیشنهادی، گزینه های درمان، مراقبت های پس از درمان باخبر شود.

تداوم درمان مشکل دیگری است که در گردشگری دندانپزشکی پیش می آید. در صورتی که خدمات درمانی در کشور دیگری دریافت شود، دندانپزشک نمی تواند به سوابق پزشکی بیمار دسترسی پیدا کند. در عین حال، وقتی بیمار به کشور خود بازگردد، دندانپزشکش نمی داند چه درمانی بر روی او انجام شده و چرا از این روش استفاده شده است. از سوی دیگر، برخی از درمان های دندانپزشکی به معاینه های متعدد پس از درمان اصلی نیاز دارند. برای پیگیری درمان، لازم است که دندانپزشک از سوابق بیمار مطلع باشد.

بنابراین، به طور خلاصه گردشگری دندانپزشکی امکان ملاقات و پیگیری درمان، پیگیری خطاهای دندانپزشکی، و استفاده از بیمه را از بیمار سلب می کند. بنابراین، ممکن است بیمار در نهایت متضرر شود.

دریافت خدمات دندانپزشکی ارزان:

همان طور که گفته شد مهم ترین دلیل برای گردشگری دندانپزشکی دریافت خدمات ارزان است. گردشگری دندانپزشکی  تنها شامل سفر به کشور دیگری نمی شود. دیده می شود که برخی از بیماران برای دریافت خدمات، شهر دیگری را در کشور خود انتخاب می کنند که هزینه های زندگی و درمان در آن پایین تر از شهر محل زندگی خودشان است.

روش های زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها خدمات دندانپزشکی را با هزینه پایین دریافت کنید، بدون آنکه مجبور شوید به شهر یا کشور دیگری مراجعه کنید.

دریافت درمان در دانشکده های دندانپزشکی یا مراکز درمانی وابسته به دانشگاه از گزینه های دریافت خدمات درمانی با هزینه های پایین تر است. دانشجویان دندانپزشکی می توانند خدماتی مانند عصب کشی، روکش دندان و حتی ارتودنسی را ارائه دهند. برای دریافت خدمات درمانی، نزدیک ترین درمانگاه وابسته به دانشکده دندانپزشکی را به محل زندگی خود بیابید. در مورد سوابق درمانی دندانپزشکان مرکز و میزان رضایت بیماران از آنها اطلاعات کسب کنید.

برخی از دندانپزشکان خدمات درمانی را با طرح های ویژه ارائه می دهند. برای مثال، ارائه خدمات در زمان های خاصی برای دانشجویان، خانواده های دارای نیازهای خاص و غیره با هزینه کمتری انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تخفیف ها و طرح های درمانی به وبسایت یا کلینیک های دندانپزشکی مراجعه کنید.

و البته پیشگیری راحت ترین راه برای پیشگیری از وارد شدن هزینه های دندانپزشکی و نیاز به گردشگری دندانپزشکی است. با مسواک زدن با خمیردندان حاوی فلوراید، نخ دندان کشیدن و مراجعه برای معاینه دوره ای دندان ها می توانید از وارد شدن هزینه های سنگین درمانی به خود پیشگیری کنید.

گردشگری دندانپزشکی برای دریافت خدمات دندانپزشکی ارزان تر می تواند وسوسه کننده باشد، اما باید بدانید که برای چه چیزی پول می پردازید. خدمات درمانی با هزینه های پایین تر ممکن است به دلیل کیفیت پایین تر مرکز یا عدم تجربه باشد. هزینه های جبران و ترمیم عواقب یک درمان نامناسب بسیار بیشتر از پرداخت هزینه برای یک مرکز با کیفیت و مدرن است.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *