پر کردن دندان: همه چیز درباره آن

پر کردن دندان درمانی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند. این روش درمانی برای پیشگیری از پیشرفت پوسیدگی به عمق پالپ دندان و نیاز به عصب کشی انجام می شود. درمان ساده و سریع است و در مطب پزشک تحت بیحسی انجام می گیرد.

پر کردن دندان چگونه انجام می شود؟

باید انتظار داشته باشید که حدود یک ساعت از زمان خود را در مطب دندانپزشک صرف کنید. این زمان برای گرفتن رادیوگرافی های مورد نیاز، صحبت درباره روند درمان و تکمیل درمان پر کردن دندان ضروری است. پیش از پر کردن پوسیدگی، دندانپزشک دندان، لثه و بافت اطراف را بیحس می کند تا احساس ناراحتی و درد بیمار در طول درمان کاهش یابد. سپس، دندانپزشک پوسیدگی دندان را مته می کند و آن را با ماده پر کننده جایگزین می کند. این روند تنها چند دقیقه طول می کشد.

زمانی که کار تمام می شود، احتمالا دهان شما تا چند ساعت بیحس خواهد ماند. پر کردن دندان هیچ خطری ندارد، اما برای تماس با دندانپزشک در مواقع ضروری اطلاعات مطب را دریافت کنید. درد باید پس از چند روز تخفیف پیدا کند. اگر درد شما همچنان ادامه یافت، نشان دهنده آن است که مشکلی وجود دارد. بنابراین برای یافتن علت و درمان باید با مطب تماس بگیرید. شاید دندان شما به عصب کشی نیاز دارد.

دلیل اصلی استفاده از درمان پر کردن دندان این است که پوسیدگی دندان پر شود. اما از این روش درمانی می توان برای ترمیم آسیب های حاصل از دندان قروچه یا جایگزین کردن بخشی از دندان شکسته نیز استفاده کرد.

از چه موادی برای پر کردن دندان استفاده می شود؟

گزینه های زیادی برای پر کردن دندان وجود دارد و همه آنها دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. انواع مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان شامل طلا، آمالگام نقره ای، کامپوزیت همرنگ دندان، پرسلین و نوع خاصی از گلاس می شود. بهترین نوع ماده پر کننده دندان به هزینه، بیمه، و ترجیحات زیبایی شما بستگی دارد.

استحکام و رنگ ماده پر کننده برای پر کردن دندان متفاوت است. دو نوع رایج برای درمان عبارتند از آمالگام و کامپوزیت.

پر کننده آمالگام:

آمالگام بیش از یک قرن است که توسط دندانپزشکان استفاده می شود. بر روی این ماده بیشترین تحقیقات صورت گرفته است. این ماده بسیار مستحکم است و برای پر کردن پوسیدگی در دندان های خلفی مانند مولرها که نیروی جویدن بر آنها وارد می شود، مناسب است. از آنجا که این ماده از ترکیبی از چند ماده مختلف فلزی است، در هنگام لبخند زدن این ماده روی دندان شما دیده می شود. این ماده جز ارزان ترین مواد پرکننده است.

پرکننده کامپوزیت:

از این ماده به پر کننده رزین هم یاد می شود و ترکیبی از چند ماده همرنگ دندان است. سایه ماده پر کننده را می توان نسبت به رنگ دندان انتخاب کرد. پر کننده کامپوزیت نسبتا بادوام است و برای ترمیم های کوچک تا متوسط در جایی که جویدن فشار متوسطی وارد می کند، مناسب است.

فلزات:

پر کننده های طلا نیز برای پر کردن دندان به کار می روند، اما هزینه آن تقریبا ده برابر سایر مواد پر کننده است. این ماده دوام زیادی دارد و حداقل ۱۵ سال طول عمر دارد.

سرامیک:

پر کننده سرامیک هم رنگ دندان است و کمتر از کامپوزیت دچار لکه می شود. هزینه آن اما بسیار بیشتر از کامپوزیت است.

گلاس یونومر:

این ماده ظاهر زیبایی دارد، اما طول عمر آن کمتر از سایر انواع مواد پر کننده دندان است. این ماده باید تقریبا هر پنج سال یک بار تعویض شود.

پس از پر کردن دندان چه مراقبت هایی ضروری است؟

پس از پر کردن دندان دچار مقداری درد و حساسیت خواهید بود، اما این ناراحتی به زودی رفع می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان خود را نادیده نگیرید و همچنان مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. در اطراف ناحیه حساس را به آرامی تمیز کنید.

تا چند ساعت پس از پر کردن دندان خود از خوردن مواد غذایی خودداری کنید. اگر برای شما از پر کننده آمالگام استفاده شده است، بهتر است ۲۴ ساعت با آن سمت دهان خود چیزی نخورید. در مورد پر کننده هایی که از نور آبی برای سفت شدن آنها استفاده می شود، می توانید یک الی دو ساعت بعد شروع به خوردن مواد غذایی کنید.

پس از پر کردن دندان بهتر است تا چند روز از خوردن مواد غذایی چسبناک، کاراملی و سخت خودداری کنید.

چه زمانی باید برای تعویض مواد پر کننده دندان اقدام کرد؟

مواد پر کننده دندان معمولا چند سال دوام می آورند و نیازی به تعویض آنها نیست. اما پس از سال ها جویدن، ممکن است ماده پر کننده دچار فرسایش شود. اگر دچار دندان قروچه هستید، زودتر از موعد باید برای تعویض پر کننده اقدام کنید.

در صورتی که متوجه نشانه های فرسایش در دندان ترمیم شده گشته اید، مانند وجود ترک یا ساییدگی، هر چه سریع تر برای تعویض پر کننده به دندانپزشک مراجعه کنید.

ادامه این وضعیت می تواند به سلامت دندان شما آسیب برساند و پوسیدگی را تشدید کند.

حساسیت و درد پس از پر کردن دندان نشانه چیست؟

بسیاری از مردم حساسیت دندان پس از پر کردن را تجربه می کنند. همانطور که در مطالب پیشین کلینیک دندان پزشکی پردیس آمد مقداری از این حساسیت به دلیل بلند بودن پایه مواد است. پس از پر کردن دندان، دندانپزشک از یک کاغذ مخصوص استفاده می کند و از شما می خواهد آن را بین دندان های خود گاز بزنید. این کاغذ به او در تشخیص بلند بودن پایه پر کننده دندان کمک می کند. در صورتی که مواد پر کننده بلند باشد، دندان اصلاح می شود. اگر پس از خروج از دندانپزشکی و پس از رسیدن به خانه متوجه وجود لبه های تیز در دندان یا بلند بودن ماده پر کننده شدید، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. پس از اصلاح ارتفاع دندان، ممکن است تا چند روز دچار درد باشید. این امر به دلیل حساس شدن ریشه های دندان در اثر فشار حاصل از بلند بودن مواد پر کننده است و به زودی رفع می شود.

به غیر از بلند بودن پایه پر کننده دندان، دلایل دیگری نیز برای این حساسیت وجود دارد که به آنها و راه حل های رفع مشکل می پردازیم.

دلایل حساسیت دندان پس از پر کردن:

زمانی که روی صندلی دندان پزشکی می نشینید تا دندان شما پر شود، اولین کاری که دندان پزشک انجام خواهد داد تزریق بیحسی است. بدین ترتیب شما متوجه درد ناشی از عمل دندان پزشک برای ترمیم دندان نخواهید شد. زمانی که ابزار دندان پزشک وارد دندان می شود و پوسیدگی را رفع می کند، بسیار دردناک است و برای ریشه های دندان علامت ورود آسیب است. خوشبختانه شما به دلیل عملکرد بیحسی متوجه درد ناشی از ترمیم دندان خود نمی شوید. اولین و اصلی ترین علت حساسیت دندان پس از پر کردن این است که بدن به شما می گوید که دندان دچار آسیب و ضربه شده است.

پس از بلند بودن پایه مواد پر کننده و اعلام آسیب دندان به عنوان علل شماره یک، دلایل زیر نیز برای حساسیت دندان پس از پر کردن ذکر می شوند:

  • اگر مواد پرکننده فلزی باشند و سطح زیادی را پوشش داده باشند، سرد شدن آن با سرعت بیشتری به عصب دندان می رسد. همچنین، اگر دندانپزشک از مواد خاصی برای بستن لوله های کوچکی استفاده نکند که به عصب می روند، حساسیت بیشتر می شود.
  • اگر دندان پزشک از مواد پرکننده سفید استفاده کرده باشد و این کار را بیش از حد سریع انجام داده باشد، این امر می تواند به ساختار اطراف دندان استرس وارد کند.

درمان حساسیت دندان پس از پر کردن:

در اغلب موارد، لازم نیست کاری انجام شود. پالپ دندان به تدریج خود را از مواد پرکننده عایق می کند که باعث رفع حساسیت دندان می شود. این فرآیند می تواند از یک تا چند هفته طول بکشد.

اگر حساسیت رفع نشد و احساس می کنید هر روز بدتر می شود، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید. به طور خلاصه، باید بدانید که حساسیت دندان پس از پر کردن کاملا طبیعی است. اما حساسیتی که هر روز بدتر می شود طبیعی نیست. بدتر شدن حساسیت نشان می دهد که چیزی اشتباه است و برای یافتن راه حل باید به دندانپزشک مراجعه کنید. ادامه درد شاید به معنی نیاز به تخلیه مواد و ترمیم مجدد پوسیدگی است.

منبع:

crest

oralanswers

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *