لمینت دندان: همه چیز درباره آن

ونیر پرسلین یا اصطلاحا لمینت دندان لایه بسیار نازکی از سرامیک است که به قسمت بیرونی دندان ها چسبانده می شود. این ماده همرنگ دندان است و ضخامت آن چیزی در حدود ۰٫۵ تا ۰٫۶ میلی متر است. برخی از انواع لمینت دندان حتی از این هم نازک تر هستند.

چرا از لمینت دندان استفاده می شود؟

کارکرد اولیه ونیر بهبود ظاهر دندان است. می توانید به آن به عنوان ایجاد یک لایه جدید روی دندان فکر کنید. لمینت دندان بر اساس رنگ، شکل و اندازه دندان ساخته می شود. بنابراین از این روش می توان برای دندان های تغییر رنگ یافته، فرسوده، شکسته، لب پر شده، بدشکل یا دارای فاصله جزئی یا ترکیبی از موارد ذکر شده استفاده کرد.

استفاده از این روش معمولا انتخابی است. در بسیاری از موارد از این روش تنها به درخواست بیمار برای بهبود ظاهر لبخند وی استفاده می شود.

لمینت دندان چطور کار می کند؟

شاید از خود پرسیده باشید یک لایه پرسلین نازک چطور می تواند در برابر فشار حاصل از جویدن و فرسایش مقاومت کند. پاسخ این سوال در دو نکته نهفته است:

هرچند پرسلین ذاتا شکننده است و اگر از دستتان بیوفتد یا خم شود، می شکند، اما زمانی که به یک ساختار مستحکم (دندان زیرین) چسبانده شود تمامی ضعف های آن پوشیده می شود. در این شرایط خمیدگی اصلا رخ نمی دهد و فشار ناشی از خوردن مواد غذایی به ساختار مستحکم زیرین آن منتقل می شود.

دوم آنکه ماهیت سرامیکی و سخت ونیر سطحی بادوام را ایجاد می کند. این ماده در برابر فرسایش مقاومت خوبی دارد.

لمینت دندان چطور کار گذاشته می شود؟

نحوه اتصال لمینت به دندان مشابه باندینگ دندان است. در این روش گام هایی برداشته می شود تا اتصال محکمی بین ونیر و مینای دندان ایجاد شود. لایه ای از چسب سمنت روی ونیر کشیده می شود، سپس ونیر روی دندان قرار می گیرد. زمانی که ونیر به خوبی روی دندان جای گرفت، دندانپزشک از نور آبی مخصوصی برای سخت شدن سمنت استفاده می کند.

لمینت دندان چند سال عمر می کند؟

دوام این روش چیزی در حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. پس از این مدت بهتر است ونیر ترمیم یا تعویض شود.

مزایای لمینت دندان چیست؟

 • در این روش برخلاف روکش دندان، نیازی به تراشیدن مینای دندان و تغییر ساختار دندان نیست. بنابراین، ساختار و سلامت دندان حفظ می شود.
 • ظاهر لمینت به دندان طبیعی مشابهت زیادی دارد.
 • لمینت در برابر رنگ و لکه مقاومت بالایی دارد.
 • بافت لثه به خوبی با ونیر کنار می آید.
 • در این روش می توان رنگ و ظاهر دندان را به سادگی و به سرعت تغییر داد.

معایب لمینت دندان چیست؟

 • امکان ترمیم ونیر در صورت شکستن یا لب پر شدن آن وجود ندارد. بنابراین، بیمار ممکن است با هزینه های بیشتری رو به رو شود.
 • اگر ونیر روی دندان چسبانده شود، امکان تغییر رنگ آن وجود ندارد. انتخاب رنگ ونیر و تطابق آن با سایر دندان ها باید پیش از چسباندن آن صورت گیرد.
 • ونیر در برابر عادات بدی مانند جویدن ناخن یا اجسام سخت نمی تواند مقاومت کند و دچار آسیب می شود.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

 • افرادی که دندان های ناسالمی دارند، برای مثال افرادی که دچار پوسیدگی شدید دندان هستند، نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • بیماری لثه مانعی برای استفاده از ونیر به شمار می رود.
 • همانطور که گفته شد فشار می تواند موجب ترک خوردن و لب پر شدن ونیر دندان شود. این روش برای افرادی که دچار دندان قروچه هستند یا فک خود را قفل می کنند، مناسب نیست.

لمینت دندان به چه مراقبت هایی نیاز دارد؟

پس از صرف هزینه های زیاد برای بازسازی زیبایی لبخند خود و استفاده از روش لمینت دندان، مطمئنا آخرین چیزی که می خواهید آن است که دندان هایتان زرد شود. احتمالا شما هم پس از لمینت کردن دندان هایتان از خود می پرسید، چگونه باید از آنها مراقبت کنم؟ با آن همه هزینه و زمانی که صرف شده است، مسلما حق دارید. اما خبر خوب این است که لمینت به مراقبت زیادی نیاز ندارد و اگر بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، هیچ مشکلی برای آن پیش نمی آید.

رعایت بهداشت دهان و دندان:

مسواک زدن روزانه و نخ دندان کشیدن به تمیز نگه داشتن و عاری شدن دندان ها از لکه کمک می کند. هر روز صبح و قبل از رفتن به رخت خواب مسواک بزنید. برای محافظت از دندان ها در برابر رنگ قهوه و سایر مواد رنگدانه دار از خمیردندان های سفیدکننده دندان استفاده کنید. با استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید علاوه بر تقویت مینای دندان و تمیز کردن لکه ها، دندن های خود را درخشانتر و سفیدتر می کنید و از آنها در برابر تشکیل حفره و پلاک محافظت می کنید.

همچنین می توانید دندان های خود را هر زمانی در طول روز پس از مصرف مواد غذایی تمیز کنید تا دندان ها رو به زردی نروند. شستشوی دندان با آب پس از نوشیدن قهوه، چای، و یا کولا به سفید نگه داشتن لمینت کمک می کند. همیشه سر کار یا مدرسه مسواک کوچکی همراه داشته باشید تا پس از مصرف وعده های غذایی از آن استفاده کنید. استفاده از مسواک های برقی نیز پس از درمان به سفید نگه داشتن لمینت کمک زیادی می کند و نواحی دور از دسترس دندان را به خوبی تمیز می کند.

معاینه توسط دندانپزشک:

گذشته از مراقبت روزانه و منظم، چه کار دیگری می توان برای مراقبت از لمینت دندان انجام داد؟ معاینه های منظمی توسط دندان پزشک داشته باشید. دندانپزشک می تواند لکه های سطحی روی دندان ها را پاک کند. عمل ساییدن دندان برای تمیز کردن آن توسط دندان پزشک روش موثری برای مبارزه با تغییر رنگ لمینت بدون نیاز به ترمیم آن است.

با عادات مسواک زدن منظم و صحیح، می توانید دندان های خود را سفید نگه دارید. با این حال در طول زمان لکه ها بازمی گردند. حتی اگر عادت نوشیدن قهوه یا سیگار کشیدن نداشته باشید، پس از مدتی ممکن است دندان ها لک شوند. بنابراین برای سفید نگه داشتن لمینت تمام توصیه های دندان پزشک خود را رعایت کنید و در صورت تغییر رنگ از او کمک بگیرید.

منبع:

animated-teeth

Colgate

1 پاسخ

تعقیب

 1. […] داشتن دندان های هالیوودی باید از درمان های متعددی شامل لمینت دندان در سفیدترین رنگ ممکن برای تمام دندان ها استفاده کنید، […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *