لیزر دندانپزشکی: بهبود روش های درمانی

لیزر دندانپزشکی روشی موثر و دقیق در اجرای بسیاری از درمان های دهان و دندان است. پتانسیل این روش در بهبود روش های درمانی به توانایی دندانپزشک در کنترل قدرت پرتو و طول مدت مواجهه با بافت بستگی دارد. در نتیجه درمان تنها بر ناحیه خاصی متمرکز می شود و سایر نواحی از آسیب در امان می مانند.

اگر جز بیمارانی هستید که دچار ترس و اضطراب از روش های درمان دندانپزشکی هستند و به دنبال راحتی و ایمنی هستند، بهتر است به دنبال دندانپزشکی باشید که درمان لیزری را در روش های خود استفاده می کند. به نظر می رسد هر ساله تعداد متخصصانی که به این روش درمانی مجهز می شوند افزایش می یابد.

در نتیجه گسترش استفاده از لیزر در درمان های پزشکی، دندانپزشکان نیز به این روش رو آورده اند تا میزان درد در بیمار و طول مدت نقاهت را کاهش دهند.

مزایای لیزر دندانپزشکی:

 • روش هایی که با استفاده از لیزر بر روی بافت نرم انجام می گیرند به بخیه نیازی ندارند.
 • برخی از روش ها به بیحسی موضعی نیازی ندارند.
 • خونریزی در این روش به حداقل می رسد زیرا پرتو نور لیزر به تشکیل لخته بر روی عروق خونی کمک می کند.
 • عفونت باکتریایی در لیزر دندانپزشکی به حداقل می رسد زیرا پرتو لیزر می تواند موضع درمان را کاملا استریل کند.
 • آسیب به بافت اطراف به حداقل می رسد.
 • بهبودی زخم سریع تر می شود و بافت زودتر می تواند خود را ترمیم کند.

انواع لیزرها:

لیزرهای بافت سخت:

لیزر بافت سخت در درجه اول برای دندان های شما استفاده می شود. طول موج این لیزر از آب و استخوان، به ویژه کلسیم فسفات که در استخوان و دندان های شما وجود دارد، رد می شود. این لیزرها می توانند به طور بسیار دقیقی دندان را خالی کنند و مقادیر بسیار کمی از آن را جدا کنند. هدف اولیه استفاده از این نوع لیزر ایجاد برش دقیق در استخوان و دندان است. این نوع لیزر می تواند دندان را برای دریافت باندینگ و روکش آماده کند و به آن شکل دهد یا بخش های کوچکی از دندان را جدا کند.

لیزرهای بافت نرم:

لیزرهای بافت نرم از طول موجی استفاده می کنند که هموگلوبین و آب به راحتی آن را جذب می کنند. هموگلوبین مولکول موجود در خون است که باعث می شود لیزرهای بافت نرم برای درمان بیماری های لثه ایده آل باشند. بعضی از لیزرهای بافت نرم، لیزر دیود هستند که نوعی لیزر موج پیوسته است.

این لیزرها برای برش دادن بافت نرم و انعقاد رگ های خونی به طور همزمان مناسب هستند. به همین دلیل است که خونریزی در این روش بسیار ناچیز است و بهبودی پس از آن بسیار سریع تر است. لیزرهای بافت نرم برای روش های زیبایی عالی هستند، زیرا می توانید همان موقع شاهد نتایج باشید. استفاده از این نوع لیزر در دندانپزشکی زیبایی هر روز در حال افزایش است.

پیشرفت های اخیر در زمینه ابزارهای دندانپزشکی موجب تولید دستگاه هایی شده است که همزمان پرتو نور مناسب برای بافت نرم و سخت را تولید می کنند.

 لیزر دندانپزشکی برای بافت سخت به چه کار می آید؟

تشخیص پوسیدگی دندان:

این روش می تواند در تشخیص مراحل ابتدایی پوسیدگی دندان بسیار موثر باشد.

آماده سازی دندان:

با استفاده از این روش دیگر نیازی به استفاده از بیحسی نیست. لیزر دندانپزشکی می تواند باکتری های درون پوسیدگی دندان را از بین ببرد و در شکل دهی دندان استفاده شود. از این روش برای تعویض آمالگام، اینله یا انله نمی توان استفاده کرد.

لیزر دندانپزشکی برای بافت نرم به چه کار می آید؟

افزایش طول تاج دندان:

از لیزر دندانپزشکی می توان برای شکل دهی به بافت لثه و استخوان برای نمایش بخش بیشتری از ساختار دندان استفاده کرد. از این روش که به افزایش طول تاج دندان یاد می شود، می توان برای ایجاد پایه قوی تر برای قرار دادن روکش دندان استفاده کرد.

لبخند لثه ای:

لیزر دندانپزشکی می تواند به بافت اضافی لثه که در موقع لبخند زدن مشخص است، شکل دهد. در این روش بافت اضافی برداشته می شود و ظاهر بیمار بهبود می یابد.

فرنکتومی:

استفاده از لیزر یکی از گزینه های درمان نوزادانی است که زبان آنها به کف دهان چسبیده است و حرف زدن و شیر خوردن آنها دچار اختلال شده است.

سایر کاربردهای لیزر دندانپزشکی:

از این روش در موارد زیر نیز می توان استفاده کرد:

 • دیدن بافت داخل دندان و لثه به روشی ایمن تر
 • برداشتن تومورهای خوش خیم
 • درمان آفت دهان و کاهش درد بیمار
 • بازسازی عصب، عروق خونی و بهبود اسکار
 • درمان آپنه خواب
 • سفید کردن دندان
 • درمان اختلال مفصل فکی گیجگاهی

لیزر دندانپزشکی نوآوری خوبی در حوزه درمان است که به نتایج دقیق تر و راحت تر ختم می شود. اگر از این روش درمانی استفاده کنید، درمانی ساده تر و بدون درد را تجربه خواهید کرد که می تواند ترس و اضطراب شما را از معاینات و درمان های دندانپزشکی از بین ببرد.

آینده لیزر دندانپزشکی:

به لطف این روش، در آینده درمان های دندانپزشکی بسیار سریع تر، بهینه تر و راحت تر از قبل انجام خواهد شد. از لیزر سال هاست که در حوزه های مختلف درمان استفاده می شود و هر روز کلینیک های بیشتری در سراسر جهان به این تجهیزات مجهز می شوند.

دندانپزشکان می توانند از این روش برای جرم گیری دندان و جایگزینی برای روت پلنینگ استفاده کنند که در حال حاضر با استفاده از ابزارهای سنتی انجام می شوند و به بافت اطراف آسیب می رسانند. در نهایت لیزر می تواند به دندانپزشک این امکان را بدهد که به هر بخشی از دندان دسترسی یابد و جایگزینی برای روش مته کردن دندان باشد.

از کجا بدانم می توانم از لیزر دندانپزشکی برای درمان خود استفاده کنم؟

اگر به این روش درمانی علاقه مند شده اید، در این مورد با دندانپزشک خود مشورت کنید. هر چند لیزر ابزار مفیدی در درمان های دندانپزشکی به شمار می رود، اما امکان استفاده از آن برای تمامی درمان های دهان و دندان وجود ندارد.

آیا لیزر دندانپزشکی ایمن است؟

در صورتی که یک دندانپزشک مجرب و آموزش دیده از لیزر برای درمان شما استفاده کند، این روش حداقل به اندازه سایر روش های سنتی ایمن خواهد بود. بنابراین، جای نگرانی نیست. دندانپزشک می داند که از چه طول موجی و برای چه مدتی استفاده کند تا درمان به بهترین نحو انجام شود. با این حال، همان طور که باید برای در امان نگه داشتن چشمانتان از نور خورشید از عینک استفاده کنید، در این روش نیز برای محافظت از چشمان شما از عینک مخصوص استفاده می شود.

منبع:

knowyourteeth

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *