ماساژور لثه: بهبود بهداشت دهان و دندان

زمانی که به ردیف محصولات دهان و دندان در فروشگاه ها نگاه می کنید، بسیاری از آیتم ها یکسان به نظر می رسند. بیشتر افراد در بین این محصولات تنها به دنبال نخ دندان، خمیر دندان و مسواک می گردند. اما آیا می دانستید محصولات بهداشت دهان و دندان تنوع زیادی دارند و به همین ها ختم نمی شوند. یکی از این ابزارها که برای بیشتر افراد ناشناخته است ابزاری است که دسته ای فلزی دارد و یک سری پلاستیکی از جنس لاتکس دارد. احتمالا در بهترین حالت حدس می زنید یکی از محصولات بهداشتی برای تمیز کردن لثه های نوزادان است. حدس شما تا حدی درست است، اما به طور دقیق تر این ماساژور لثه برای بزرگسالان است.

این ابزار به اندازه مسواک، نخ دندان یا خمیر دندان مشهور نیست. این سه ابزار هر روز برای بهداشت دهان و دندان مورد استفاده قرار می گیرند اما ماساژور لثه کمتر در کابینت بهداشتی خانواده ها دیده می شود. با این حال، بهتر است بدانید ماساژور لثه می تواند نقش مهمی در حفظ بهداشت دهان و دندان و سلامت آنها داشته باشد. اگر درباره آن بیشتر بدانید، مطمئنا این ابزار را به روتین مراقبت های دهان و دندان خود اضافه خواهید کرد.

ماساژور لثه چیست؟

ماساژور لثه ابزاری فانتزی نیست. قیمت آن در داروخانه معمولا ناچیز است، اما سود و مزایای زیادی برای شما دارد. برای آشنایی با این محصول، مزایای آن برای سلامت خود و نحوه استفاده از آن می توانید از دندانپزشک خود سوال کنید.

به طور معمول، این ابزار دارای دسته ای فلزی با سری پلاستیکی یا سیلیکونی است. معمولا سری این ابزار تا حدی محکم است، البته سری های سیلیکونی کمی نرم تر هستند. سری این ابزار تا ابد دوام نمی آورد و پس از چند ماه استفاده مداوم متوجه خواهید شد که کمی فرسوده شده است. سری فرسوده نمی تواند لثه های شما را به خوبی ماساژ دهد و مواد غذایی را از بین دندان ها بیرون نمی آورد. در این شرایط باید سری را تعویض کنید یا یک ماساژور لثه جدید بخرید. برخی از برندها سری ماساژور لثه به صورت جداگانه به فروش می رسانند، بنابراین نیازی نیست هر بار یک محصول جدید بخرید.

ماساژور لثه چه کاری برای سلامت دهان و دندان انجام می دهد؟

ماساژور لثه بیشتر از آنچه فکر می کنید می تواند به سلامت دهان و دندان شما کمک کند. یکی از آنها این است که می تواند به تمیز شدن دندان و لثه های شما و زدودن پلاک از خط لثه کمک کند. این ابزار همچنین به تمیز کردن بین دندان ها و بیرون کشیدن مواد غذایی گیر کرده بین دندان ها کمک می کند. برای افرادی که دچار فاصله بین دندان ها هستند، این ابزار می تواند به تمیز کردن بهتر بین دندان های آنها کمک کند.

ماساژور لثه ریسک ابتلا به بیماری لثه را کاهش می دهد. همانطور که می دانید دهان شما پر از باکتری است. برخی از آنها باکتری های خوب هستند که بدین معنی است که به شما آسیبی نمی زنند و حتی به سلامت شما کمک می کنند. اما برخی از آنها باکتری های بد هستند که باعث بروز عفونت دهان و دندان می شوند.

بسیاری از باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند مسئول ابتلا به بیماری لثه هستند. این باکتری ها بدون وجود اکسیژن زنده می مانند و در تماس با اکسیژ« از بین می روند. زمانی که از ماساژور لثه برای ماساژ دادن لثه های خود استفاده می کنید، جریان خون به این ناحیه افزایش می یابد و در نتیجه میزان اکسیژن در بافت بیشتر می شود. این امر به از بین رفتن باکتری های بد کمک می کند.

بنابراین با استفاده از این ابزار می توانید به سلامت دهان، دندان و لثه های خود کمک کنید و از بیماری لثه پیشگیری کنید. بیماری لثه عارضه ای بدون درد و پیشرونده است که می تواند به از دست رفتن دندان بیانجامد.

از ماساژور لثه چطور باید استفاده کرد؟

استفاده از ماساژور لثه دشوار نیست؛ اما لازم است به یاد داشته باشید که این ابزار نمی تواند جایگزینی برای مسواک و نخ دندان باشد. در صورتی که می خواهید در کنار روتین بهداشت دهان و دندان خود از این ابزار نیز استفاده کنید، از آن پس از مسواک زدن و پس از نخ دندان کشیدن استفاده کنید. در واقع، این ابزار مکملی برای بهداشت دهان و دندان شما به شمار می رود و نه جایگزینی برای آنها.

سری پلاستیکی این ابزار را بین دو دندان خود قرار دهید و زاویه ۴۵ درجه به آن بدهید.

با استفاده از حرکات ملایم و مدور خط لثه را ماساژ دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که بین تمام دندان ها را ماساژ دهید. می توانید ماساژور را به آرامی روی محل تماس خط لثه و دندان بکشید. انجام این کار باعث می شود که پلاک و مواد غذایی باقی مانده بین دندان و لثه خارج شود.

اگر در مورد نحوه استفاده از این ابزار سوالی دارید یا نگران آن هستید که روش مورد استفاده شما صحیح نباشد، می توانید از دندانپزشک خود مشورت بگیرید. همانند مسواک زدن باید از وارد کردن فشار بیش از حد به لثه در موقع استفاده از این ابزار خودداری کنید. زمانی که برای تمیز کردن دندان و لثه های خود اقدام می کنید، باید این کار را با ملایمت هر چه بیشتر انجام دهید.

برای تعویض سری پلاستیکی ماساژور لثه زیاد از حد وسواس به خرج ندهید. می توانید سری آن را همراه با مسواک خود عوض کنید. تعویض مسواک هر سه تا چهار ماه یکبار ضروری است. اگر برس های مسواک شما پیش از این زمان فرسوده شده اند، نشان از آن دارد که تکنیک مسواک زدن شما صحیح نیست و فشار بیش از حدی به دندان های خود وارد می کنید. فشار بیش از حد به دندان باعث فرسایش مینای دندان، تحلیل لثه و حساسیت دندان می شود.

چطور باید تشخیص دهید که به این ابزار نیاز دارید؟ اگر سابقه بیماری لثه در خود یا خانواده تان دارید، استفاده از این ابزار می تواند برای شما مفید باشد. همواره برای دریافت راهنمایی و مشاوره می توانید روی کمک متخصصان کلینیک دندانپزشکی پردیس حساب کنید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *