رادیوگرافی دندان برای کودکان:

رادیوگرافی از ابزارهای تشخیصی ارزشمندی است و دندانپزشک از این روش برای تشخیص آسیب یا بیماری های دهان و دندان در کودکان استفاده می کند. از آنجایی که رادیوگرافی کودک را به در معرض تابش قرار می دهد، ممکن است تا قبل از دریافت اطلاعات و آگاهی لازم در مورد این روش، عوارض و منافع آن از انجام این روش احساس نارضایتی داشته باشید. در ادامه برخی اطلاعات ضروری در مورد رادیوگرافی دندان برای کودکان را با هم مرور می کنیم.

دلایل رادیوگرافی دندان برای کودکان:

در سال ۲۰۱۲، انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) دستورالعمل های جدید در رابطه با رادیوگرافی دندان برای کودکان را منتشر کرد. دندانپزشکان از این دستورالعمل ها و قضاوت حرفه ای خود برای تصمیم گیری در مورد زمان نیاز به استفاده از این روش برای کودکان بهره می گیرند.

پیش از آنکه دندانپزشک به استفاده از این روش توصیه کند، ابتلا سلامت کلی کودک ارزیابی می شود و دهان و دندان او مورد معاینه قرار می گیرد. محل های زیادی در دهان کودک وجود دارد که سلامت آنها را در معاینه نمی توان تشخیص داد، مانند زیر لثه ها و داخل دندان.

چرا دندانپزشکان نیاز دارند این نقاط را ببینند و از سلامت آنها مطمئن شوند؟ بر اساس دستورالعمل ADA، در شرایط زیر انجام رادیوگرافی دندان برای کودکان ضروری است. رادیوگرافی به دندانپزشکان کمک می کند تا:

 • وجود ناهنجاری های خانوادگی دندانی را تشخیص دهند.
 • حفره های بین و در دندان را پیدا کنند.
 • وضعیت درمان های اندودنتیک قبلی را بررسی کنند.
 • علت تورم دهان را تعیین کنند.
 • آسیب دیدگی دندان ها پس از تروما را ارزیابی کنند.
 • سلامت استخوان آلوئولار را ارزیابی کنند.
 • تعداد دندان های داخل دهان را مشخص کنند.
 • تاثیر وجود دندان نهفته مشخص شود.
 • احتمال فقدان دندان مادرزادی بررسی شود.
 • وجود ضایعات استخوانی یا بیماری پریودنتال ارزیابی شود.
 • جایگیری و رشد نادرست دندان مشخص شود.

انواع رادیوگرافی دندان برای کودکان:

رادیوگرافی دندان مهم ترین روش تشخیصی در دندانپزشکی است. در شرایط مختلف از انواع رادیوگرافی استفاده می شود. هر یک از این مدل ها مزایای خاصی دارد که بیمار را از قرارگیری بیش از حد در معرض اشعه بی نیاز می کند. انتخاب روش صحیح رادیوگرافی در برخی بیماران حساس به خصوص کودکان و زنان باردار اهمیت زیادی دارد.

انواع رادیوگرافی:

رادیوگرافی بایت وینگ:

در بین انواع رادیوگرافی دندان برای کودکان از رادیوگرافی بایت وینگ برای نگاه کردن به تاج دندان های بالا و پایین در یک ناحیه دهان، مانند دندان های مولر و پرمولر استفاده می شود. این نوع رادیوگرافی حفره هایی را بین دندان ها نشان می دهد که یافتن آنها در غیر این صورت دشوار خواهد بود. از این روش برای بررسی پرکردگی های قبلی نیز استفاده می شود.

رادیوگرافی پری اپیکال:

از این رادیوگرافی دندان برای کودکان برای زوم بر روی یک یا دو دندان استفاده می شود و کل دندان را از تاج تا ریشه نشان می دهند. از این روش برای بررسی مشکلات مربوط به ریشه دندان یا استخوان اطراف فک و حفره ها بهره گیری می شود.

رادیوگرافی پانورامیک:

از رادیوگرافی پانورامیک برای عکس برداری از تمام دندان های کودک در فک بالا و پایین استفاده می شود. بنابراین نیازی به عکس برداری متعدد از کودک و قرارگیری وی در معرض اشعه نیست. از این روش برای بررسی رشد دندان های کودک، و نیاز او به ارتودنسی، دندان های در حال رشد، آسیب به دندان و تومور استفاده می شود.

رادیوگرافی اکلوزال:

رادیوگرافی اکلوزال کل قوس دندان ها را در فک بالا یا پایین نشان می دهد. از این رادیوگرافی دندان برای کودکان می توان برای دیدن همه دندان ها و قرارگیری آنها روی هم استفاده می شود.

رادیوگرافی ارتودنسی:

این مدل تحت عنوان تصویربرداری سفالومتریک نیز نامیده می شود. از این روش برای عکس برداری از تمام قسمت های سر کودک و نشان دادن حالت فک و استخوان استفاده می شود. از آنجایی که دندان های دیده شده در تصویر مشابه حالت آن در فک و سر است، این نوع تصویربرداری برای برنامه ریزی درمان ارتودنسی مفید است.

توموگرافی کامپیوتری با اشعه مخروطی:

در بین انواع رادیوگرافی دندان برای کودکان این مدل با همه بسیار متفاوت است. این نوع رادیوگرافی نمایی سه بعدی از دهان بیمار ارائه می دهد. دید سه بعدی برای اندازه گیری فضا و نحوه رشد دندان های کودک توسط دندانپزشک مفید است.

ایمنی رادیوگرافی دندان برای کودکان:

از آنجا که رادیوگرافی کودکان را در معرض پرتو قرار می دهد، بسیاری از والدین در مورد خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان نگران هستند. آکادمی دندانپزشکی آمریکا به والدین اطمینان می دهد که میزان اشعه ای که در طول رادیوگرافی دندان برای کودکان دریافت می شود بسیار ناچیز است. تجهیزات امروزی رادیوگرافی این امکان را فراهم می کند که اشعه تنها به نقطه مورد نظر معطوف شود تا میزان تابش کاهش یابد. تجهیزات حفاظتی مانند جلیقه های سربی و دیگر روش های محافظتی از بدن کودک شما در برابر تابش حفاظت می کنند.

از آنجایی که کودکانی که دچار پوسیدگی های کمی در دهان خود هستند نیاز کمتری به رادیوگرافی هستند، رعایت بهداشت دهان و دندان به پیشگیری از نیاز به اجرای این روش کمک می کند. روزی دو بار دندان های کودک خود را مسواک بزنید و از خمیردندان مخصوص کودکان برای تمیز کردن دهان و دندان او استفاده کنید. در مطالب پیش در مورد استفاده از دهانشویه برای کودکان صحبت شد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید. استفاده از این محصول برای تمام کودکان مجاز نیست و می تواند با عوارضی همراه باشد.

رادیوگرافی دندان برای کودکان کاربردها و منافع زیادی دارد. اگر نگران استفاده از این روش هستید، به توصیه های دندانپزشک اطفال خود گوش کنید و پاسخ سوالات خود را از او بگیرید. برخی از والدین از ترس عوارض این روش از مراجعه برای معاینه دندان های کودک خود ممانعت می کنند. با این حال، همانطور که در بالا گفته شد از این روش تشخیصی در همه افراد استفاده می شود. سلامت دندان های شیری کودک شما برای نحوه رشد و سلامت دندان های دائمی ضروری است و باید به آنها نیز اهمیت دهید. کودک خود را هر شش ماه یک بار برای معاینه دندان ها به کلینیک دندانپزشکی اطفال ببرید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *