ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی:

برای مراقبت از سلامت شما، لازم است که دندانپزشک از وضعیت سلامتی و داروهای مصرفی بیمار خبر داشته باشد. یکی از مهمترین مسائلی که در این رابطه وجود دارد ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی است. اگر به تازگی جراحی قلب داشته اید یا دچار یکی از بیماری های قلبی عروقی هستید، برای مراقبت از سلامت خود باید موضوع را به دندانپزشک اطلاع دهید.

چرا دندانپزشک باید از ابتلا به بیماری قلبی آگاه باشد؟

همان طور که می دانید دهان محل خوبی برای زندگی انواع باکتری هاست. در دهان شما میلیون ها باکتری خوب و بد زندگی می کنند. هر بار که خونریزی در دهان شما رخ دهد، باکتری های دهان می توانند وارد جریان خون شوند و از آنجا به سمت قلب حرکت کنند. این امر می تواند بیماران قلبی را در معرض خطر ابتلا به ناهنجاری های قلبی عروقی یا تشدید شرایط قبلی قرار دهد. برخی از این باکتری ها می توانند موجب ابتلا به اندوکاردیت شوند که یک عفونت جدی در دریچه و بافت قلب است. بنابراین در نظر گرفتن ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی به خصوص برای انجام جراحی های پیچیده دهان و دندان اهمیت زیادی دارد.

از سوی دیگر، مصرف برخی داروهای قلبی می تواند شرایط دهان و دندان بیمار را تغییر دهد. برای مثال داروهای قلبی می توانند موجب خشکی دهان شوند. خشکی دهان از عوارضی است که باعث بوی بد دهان و پوسیدگی دندان می شود. در شرایطی که دهان خشک شود، باکتری ها به سرعت تکثیر می شوند و با ایجاد محیطی اسیدی موجب فرسایش مینای دندان می شوند. یکی از ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی می تواند تجویز بزاق مصنوعی برای افرادی باشد که از خشکی دهان رنج می برند.

برخی از درمان های دندانپزشکی شامل انجام جراحی های دهان و دندان می شود. در این جراحی ها بیمار دچار مقداری خونریزی می شود که در شرایط عادی مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد. اما این امر در مورد بیماران قلبی می تواند کاملا مشکل ساز باشد. برای برخی از این بیماران رقیق کننده های خون تجویز می شود که مصرف آنها در زمان انجام جراحی های دهان و دندان باعث تشدید خونریزی و عدم تشکیل لخته می شود. خونریزی می تواند کار جراحی را با مشکل مواجه کند. در این شرایط، بهتر است از ۱۲ ساعت قبل از جراحی مصرف داروهای رقیق کننده خون را قطع کنید. ۱۲ ساعت پس از جراحی و با تشکیل لخته روی محل زخم می توانید مصرف داروهای قلبی خود را از سر بگیرید.

فشار خون و ابتلا به آریتمی قلبی از دیگر مشکلاتی است که باید به عنوان ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی در نظر گرفته شوند. استفاده از بیحسی موضعی در درمان های دندانپزشکی در این بیماران می تواند موجب افزایش خطرناک فشار خون، تغییر ضربان قلب و ایجاد آریتمی شدید شود. پیش از شروع درمان، دندانپزشک باید از شرایط شما آگاه شود تا از بیحسی مناسب برای شما استفاده شود.

در چه شرایطی باید دندانپزشک را از وضعیت خود باخبر سازیم؟

انجمن قلب آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا دستورالعمل مربوط به ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی را منتشر ساخته است تا به حفاظت از سلامت بیماران در معرض خطر ابتلا به اندوکاردیت کمک کند. این دستورالعمل شامل آنتی بیوتیک های ضروری پیش از درمان، بر اساس شرایط بیمار و نوع درمان مورد نظر است و سایر ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی را نیز در نظر گرفته است.

ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی:

در این بیماران تجویز آنتی بیوتیک پیش از درمان ممکن است برای انجام جرم گیری، کشیدن دندان، برش یا تخیه چرک از بافت دهان، برخی از تزریقات و جراحی های دهان و دندان ضروری باشد.

سکته قلبی یکی از بیماری های قلبی است که می تواند زندگی بیمار را تا آخر عمر تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که دچار سکته قلبی شده اید، بهتر است برای دریافت خدمات دندانپزشکی کمی صبر کنید. با این حال، در شرایط ویژه مانند اورژانس دندانپزشکی می توانید در مورد دریافت خدمات درمانی دندانپزشکی با متخصص بیماری های قلبی خود مشورت کنید. برای این دسته بیماران لازم است که در طول درمان دندانپزشکی اکسیژن و نیتروگلیسرین در دسترس باشد.

در صورتی که دچار یکی از شرایط زیر هستید، یا شرایط سلامتی شما از آخرین معاینه دهان و دندان تغییر کرده است، موضوع را به دندانپزشک اطلاع دهید:

  • داشتن جراحی قلب در شش ماه گذشته
  • داشتن جراحی دریچه های قلب در شش ماه گذشته
  • داشتن پیس میکر
  • داشتن سابقه تب رماتیسمی
  • داشتن سابقه مور مور قلب
  • سابقه ابتلا به اندوکاردیت باکتریایی
  • داشتن شنت ریوی
  • ابتلا به نقص مادرزادی قلبی
  • ابتلا به ناهنجاری شریان ریوی
  • ابتلا به هر یک از بیماری های قلبی

اگر قرار است تحت جراحی یا یکی از درمان های تهاجمی دهان و دندان قرار بگیرید، بهتر است به یکی از کلینیک های مجهز به دستگاه های مانیتورینگ قلبی مراجعه کنید. برای برخی از بیماران قلبی و عروقی شرایط به قدری حاد است که لازم است درمان در یکی از بیمارستان های مجهز صورت گیرد. در طول درمان متخصص باید ضربان قلب و تنفس شما را بررسی کند و در صورت بروز مشکل درمان باید متوقف شود. برای بیمار از ماسک اکسیژن و قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین استفاده می شود. در صورتی که درمان های فوق به پایدار شدن شرایط بیمار کمک نکند، بیمار باید هر چه سریعتر به بیمارستان منتقل شود.

ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی:

در برخی موارد، برای در نظر گرفتن ملاحضات دندانپزشکی برای بیماران قلبی، ارائه بهترین خدمات درمان و حفاظت از سلامت بیمار لازم است که دندانپزشک با متخصص بیماری های قلبی بیمار خود تماس گرفته تا از شرایط وی به خوبی آگاه شده و در مورد مناسب ترین آنتی بیوتیک برای او مشورت کند. برای کمک به این روند، اطلاعات تماس مطب متخصص بیماری های قلبی عروقی خود را در اختیار دندانپزشک قرار دهید. در صورتی که برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، تمام دوز دارویی خود را مصرف کنید، دوز و فواصل دارو را رعایت کنید. هر نسخه برای شرایط کنونی شما تجویز می شود. از خوددرمانی بپرهیزید و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید.

در مطالب پیشین در مورد اطلاعاتی صحبت شد که دندانپزشک باید از آنها باخبر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به آن مطلب رجوع کنید.

منبع:

colgate

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *