درپوش مسواک: مفید یا مضر

در هر زمان، دهان شما پر از صدها نوع مختلف از باکتری است. به همین دلیل باید به طور منظم مسواک بزنید. عجیب نیست که بدانید این باکتری ها به مسواک منتقل می شوند. بسته به آنکه مسواک خود را چگونه و در کجا نگهداری می کنید، باکتری های محیط بیرون دهان نیز می توانند به آن بچسبند. آیا استفاده از درپوش مسواک می تواند مقدار باکتری هایی که به مسواک می چسبد را کاهش دهد؟

باکتری های روی مسواک:

باور کنید یا نه، همه باکتری های روی مسواک شما بد نیستند. انجمن دندانپزشکی آمریکا گزارش می دهد که هر چند باکتری ها روی مسواک تجمع می یابند، اما این بدان معنی نیست که می توانند به طور منفی روی سلامت کلی بدن یا دهان و دندان تاثیر بگذارند.

بدن شما به طور مداوم در تماس با باکتری هاست، اما با استفاده از مکانیسم های فعال و غیر فعال می تواند با آنها مبارزه کند. غشای مخاطی و پوست دو مانع غیر فعال هستند که باکتری ها را دور نگه می دارد. اگر غشای مخاطی یا پوست دچار آسیب شوند، بدن از آنتی بیوتیک (گلبول های سفید)، اسیدهای هاضمه، و آنزیم ها برای حفاظت از شما در برابر بیماری کمک می گیرد. با این حال، زمانی که سیستم ایمنی بدن فرد دچار نقص شود یا فرد دچار نوعی بیماری باشد که از طریق خون و بزاق قابل انتقال است، لازم است که احتیاط بیشتری برای کاهش آلودگی باکتریایی روی مسواک انجام گیرد. در این شرایط، افراد به فکر استفاده از روش های مختلف مانند درپوش مسواک یا حتی دستگاه های ضدعفونی کننده مسواک بیافتند.

آیا درپوش مسواک لازم است؟

به غیر از درپوش مسواک که با قیمت پایین عرضه می شود، گجت های مختلفی در بازار وجود دارد که مدعی استریل یا ضدعفونی کردن مسواک هستند. استریل کردن مسواک بدین معنی است که تمام باکتری ها از بین می روند در حالی که ضدعفونی کردن بدین معنی است که مسواک کاملا عاری از باکتری نخواهد شد.

انجمن دندانپزشکی آمریکا توضیح می دهد که اطلاعات جامعی در مورد تاثیر ضدعفونی کردن مسواک با استفاده از محلول هایی مانند دهانشویه آنتی باکتریال یا محلول هیدروژن پراکسید وجود ندارد. با این حال، لازم به ذکر است که تمیز کردن مسواک با مایکروفر یا ماشین ظرفشویی کار درستی نیست زیرا این روش ها ممکن است به مسواک آسیب بزنند.

درپوش مسواک به نظر گزینه خوبی برای تمیز نگه داشتن مسواک می رسد، اما انجمن دندانپزشکی آمریکا به این نکته اشاره می کند که ایجاد یک محیط مرطوب در واقع عاملی برای تکثیر باکتری و قارچ است. بنابراین، استفاده از این روش می تواند حتی شرایط مسواک شما را بدتر هم بکند. اگر عادت دارید درپوش مسواک خود را هر شب بلافاصله پس از تمیز کردن دهان و دندان روی آن قرار می دهید، همین الان مسواک خود را دور بیاندازید. قرار دادن درپوش روی مسواک خیس باعث می شود که مسواک شما به منبع قارچ و باکتری تبدیل شود.

محل قرار دادن مسواک:

پس از تمیز کردن دهان و دندان، مسواک خود را کجا می گذارید؟ آیا مسواکتان در دستشویی است؟ اگر این طور است اوضاع مسواک شما از این هم بدتر است. نتیجه تحقیقات نشان می دهد که قرار دادن مسواک در دستشویی باعث می شود که باکتری های محیط دستشویی روی آن تکثیر یابد. مسواک خود را در جایی غیر از دستشویی قرار دهید تا از تکثیر باکتری های مضر روی آن پیشگیری شود.

توصیه هایی برای مراقبت از بهداشت مسواک:

در ادامه توصیه هایی برای مراقبت از سلامت مسواک ارائه شده است. ممکن است بسیاری از این موارد را انجام بدهید، اما بهتر است روتین بهداشت دهان و دندان خود را یک بار دیگر مرور کنید.

مسواک خود را با هیچ کس دیگری به اشتراک نگذارید. به اشتراک گذاشتن مسواک و لوازم شخصی ریسک ابتلا به عفونت و بیماری را افزایش می دهد. به خصوص اگر یکی از اعضای خانواده شما دچار سیستم ایمنی ضعیف باشد، این کار می تواند سلامت او را در معرض خطر قرار دهد.

پس از هر بار استفاده، مسواک خود را با آب تمیز کنید تا بقایای مواد غذایی و خمیردندان از بین آن خارج شود.

مسواک خود را بدون درپوش مسواک به صورت سر بالا در جایی قرار دهید که در معرض هوا خشک شود.

مسواک افراد خانواده را جدا از یکدیگر و بدون تماس با هم در معرض هوای آزاد قرار دهید.

مسواک خود را هر سه تا چهار ماه یک بار یا زودتر از آن (در صورت خراب شدن برس ها یا ابتلا به بیماری) عوض کنید. مسواک کودکان باید زودتر از این تعویض شود.

برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن مسواک، می توانید هر چند شب یک بار آن را در دهانشویه آنتی باکتریال یا هیدروژن پراکسید قرار دهید. برای این کار مقداری از محلول را در یک لیوان بریزید و سری مسواک را برای یک تا دو دقیقه در آن بگذارید. مسواک را به خوبی بشویید و اجازه دهید در معرض هوای آزاد خشک شود.

پیشگیری از عفونت: نیازی به درپوش مسواک نیست!

اگر به دلیل ابتلا به یک بیماری سیستمیک، آنفولانزا، شیمی درمانی یا پرتو درمانی در برابر ابتلا به عفونت آسیب پذیر شده اید، برای مراقبت از مواجهه با باکتری ها باید مراقبت بیشتری بکنید.

این گونه افراد باید مسواک خود را زودتر از موعد سه تا چهار ماه یک بار عوض کنند و از دهانشویه آنتی باکتریال برای تمیز کردن مسواک خود استفاده کنند. پیش از خرید دستگاه های ضد عفونی کننده مسواک برچسب استاندارد آن را بررسی کنید. در مطالب پیشین در مورد این نوع دستگاه ها توضیح داده شد که توصیه می کنیم آن را مطالعه کنید.

چه مریض باشید چه سالم، پیش از استفاده از مسواک دست های خود را بشویید تا از انتقال باکتری به آن پیشگیری کنید. اصول مراقبت از مسواک را رعایت کنید و طی فواصل مشخصی به دندانپزشک مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان شما بررسی شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مهم ترین کاری است که برای مراقبت از دهان و دندان خود باید انجام دهید. اما رعایت تکنیک صحیح این کار و رعایت بهداشت این ابزارها در رسیدن به نتیجه مثبت اهمیت دارد.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *