بهترین خمیردندان برای دندان های حساس:

حساسیت دندان عارضه رایجی است که همه ما در مقطعی از عمر خود آن را تجربه کرده ایم. هر چند درد تیز و موقتی است، اما کاملا می تواند ناتوان کننده باشد و مانع مصرف موادغذایی مطلوب شود. بهترین خمیردندان برای دندان های حساس باید حاوی فلوراید باشد، مینای دندان را تقویت می کند و از پیشرفت پوسیدگی دندان پیشگیری می کند. این نوع خمیردندان باید حاوی مواد تشکیل دهنده دیگری نیز باشد تا به رفع مشکل کمک کند.

علل و علائم حساسیت دندان:

حساسیت دندان دارای چند علائم شایع مخصوص به خود است. ممکن است هنگام مسواک زدن و یا نخ دندان کشیدن کمی درد حس کنید، یا در هنگام خوردن غذا یا نوشیدنی سرد و یا مصرف چیزی گرم، اسیدی یا شیرین دچار درد شوید. حساسیت دندان علل بسیار کوچک تری دارد، که برخی از آنها مشابه درد لثه است: وجود حفره و شکستگی دندان، تحلیل لثه، مینای دندان فرسوده، عاج دندان بیرون آمده، پر شدگی فرسوده دندان و در نهایت، بیماری لثه. دندان قروچه یا مسواک زدن با فشار زیاد، دو عامل دیگر ایجاد حساسیت دندان هستند. استفاده ی بیش از حد از دهان شویه و یا حتی یک دندان ترک خورده نیز ممکن است اعصاب دندان را تحریک کنند.

بهترین خمیردندان برای دندان های حساس:

برای حفظ سلامت دهان و دندان خود باید از مسواک، خمیردندان و نخ دندان کمک بگیرید. اما انتخاب نوع خمیر دندان باید با توجه به شرایط دهان و دندان شما انجام شود. مسواک زدن با خمیردندان مناسب در طولانی مدت سلامت دندان های شما را ارتقا می دهد، اما بهترین خمیردندان برای دندان های حساس می تواند درد و ناراحتی را در طول دو هفته درمان کند.

دندان ها زمانی حساس می شوند که پالپ دندان در معرض تغییرات دمایی دهان قرار می گیرد که اکثرا به خاطر مواد غذایی سرد و گرم است. دندان دارای مرکزی نرم و پر از اعصاب است. یک لایه دنتین روی پالپ دندان را گرفته است که از آن محافظت می کند. بر روی دنتین نیز مینای دندان قرار دارد که از کل ساختار دندان حفاظت می کند. برای حفاظت از ساختار دندان های خود باید مراقب موارد زیر باشید:

تقویت کننده های مینای دندان:

مینای دندان از اجزای داخلی دندان حفاظت می کند اما زمانی که فرسوده شود و از بین برود، اعصاب درون پالپ دندان حساس و آسیب پذیر می شوند. برخی از افراد به طور طبیعی مینای دندان نازکی دارند. در این شرایط، مواد غذایی اسیدی، شیرین، گرم و سرد اعصاب دندان را تحریم می کنند و دردی را در فرد ایجاد می کنند که همه از آن خبر داریم. بهترین خمیردندان برای دندان های حساس می تواند کمی از مشکل شما را در این رابطه حل کند.

برخی از علل فرسایش میانی دندان عبارتند از پوسیدگی دندان، شدید مسواک زدن، استفاده از مسواک هارد، مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی، دندان قروچه، تحلیل لثه و حتی برخی درمان های دندانپزشکی مانند بلیچینگ دندان. بلیچینگ دندان، پر کردن دندان، عصب کشی و جرم گیری از درمان های دندانپزشکی هستند که می توانند موجب حساسیت دندان شوند، اما خوشبختانه تاثیر همه آنها موقت است و به زودی درد برطرف می شود.

به همین دلیل بهترین خمیردندان برای دندان های حساس می تواند مینای دندان را تقویت کند و با مواد تشکیل دهنده اش از اعصاب دندان شما در برابر مواد غذایی سرد و گرم حفاظت کند. بسته به شدت حساسیت دندان هایتان، شاید تنها چیزی که برای درمان مشکل خود نیاز داشته باشید، مسواک زدن منظم با همین نوع خمیردندان است.

پتاسیم نیترات:

پتاسیم نیترات ماده خاصی است که در بهترین خمیردندان برای دندان های حساس به کار می رود و در خمیردندان های معمولی خبری از آن نیست. این ماده مسیر سطح دندان به سمت پالپ داخلی را می بندند و از اعصاب دندان محافظت می کند. بر اساس تحقیقات این ماده می تواند با حساسیت زدایی از دندان، از درد و ناراحتی بیمار جلوگیری مکند. در برخی از خمیردندان های مخصوص دندان های حساسریال برای مشاهده این تاثیر باید یک ماه بگذرد، اما در خمیردندان های حاوی پتاسیم نیترات تنها کافی است دو هفته صبر کنید.

فلوراید:

بهترین خمیردندان برای دندان های حساس باید حاوی فلوراید باشد، مینای دندان را تقویت می کند واز پیشرفت پوسیدگی دندان پیشگیری می کند. هر چند بسیاری از خمیردندان ها حاوی فلوراید هستند، دندانپزشک می تواند خمیردندانی را برای شما تجویز کند که حاوی درصد بالایی از فلوراید است.

مراقبت از دندان های حساس:

در صورتی که حساسیت دندان های شما در اثر پوسیدگی دندان است، دندانپزشک می تواند مشکل را درمان کند. در بسیاری از موارد که پوسیدگی و بیماری پیشرفته لثه عامل حساسیت دندان نیست، مسواک زدن منظم با بهترین خمیردندان برای دندان های حساس می تواند مشکل شما را درمان کند. شاید به خاطر درد و ناراحتی اولیه، مایل به مسواک زدن نباشید، اما در طولانی مدت این کار باعث بهبودی شما می شود. از مسواک سافت استفاده کنید و با ملایمت دندان های خود را مسواک بزنید. درمان های دیگری مانند اسکیلینگ یا پیوند بافت نرم لثه می تواند عارضه شما را درمان کند.

برای انتخاب بهترین خمیردندان برای دندان های حساس می تواند از درد و ناراحتی خلاص شوید. در کمتر از دو هفته می توانید به رژیم غذایی سابق خود برگردید و از مواد غذایی مورد علاقه خود لذت ببرید.

آیا انتخاب بهترین خمیردندان برای دندان های حساس کافی است؟

حساسیت دندان عارضه رایجی است که می تواند علل متعددی داشته باشد. برای درمان دقیق هر عارضه ای باید علت زمینه ساز آن مشخص شود. پیش از مشخص شدن علت نمی توان به درمان امیدی داشت. در برخی افراد حساسیت به دلیل بارداری است که باید تا زمان زایمان صبر کرد. حساسیت دندان به دلیل بیماری لثه باید توسط متخصص پریودنتیست درمان شود. در صورتی که لثه ها تحلیل رفته باشند، شاید جراحی پیوند لثه ضروری باشد. عصب کشی از دیگر روش های درمان حساسیت دندان است. خمیردندان می تواند تا حدی به درمان مشکل کمک کند. اما معاینه دندان ها توسط دندانپزشک ضروری است. در صورتی که دچار حساسیت دندان شده اید و نمی توانید از مواد غذایی مورد علاقه خود استفاده کنید، برای تشخیص علت زمینه ساز و درمان قطعی به دندانپزشک مراجعه کنید. متخصصان کلینیک دندانپزشکی پردیس آماده خدمت رسانی و تلاش برای حفظ زیبایی لبخند شما هستند.

منبع:

colgate

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *