بلعیدن دندان شیری خطرناک است؟

افتادن دندان شیری اتفاقی است که نشان از بزرگ شدن کودک دارد و بسیاری از خانواده ها آن را جشن می گیرند. افتادن دندان شیری معمولا بدون درد و خونریزی یا با حداقل آن انجام می شود. در اغلب موارد نیازی به مداخله دندانپزشک یا خانواده برای کشیدن دندان نیست و دندان به طور خود به خود می افتد. اما مشکل زمانی رخ می دهد که کودک صبح با یک جای خالی در لثه های خود بیدار می شود و خبری از دندان گمشده نیست. بلعیدن دندان شیری اتفاق رایجی است که برای بسیاری از کودکان رخ می دهد.

بلعیدن دندان شیری یا بخشی از دندان غیر طبیعی نیست. این اتفاق زمانی رخ می دهد که دندان کودک لق شده است و کودک از سر بی توجهی آن را می بلعد. یا در طول ورزش یا تصادف ضربه ای به صورت کودک وارد می شود و دندان از جای خود خارج شده و به انتهای گلو وارد می شود. دندان های شیری به قدری کوچک هستند که کاملا امکان دارد که کودک بدون آنکه متوجه شود، دندانش را بلعیده باشد. در موارد معدود، بلعیدن دندان شیری برای کودکان کوچک موجب نگرانی است، اما در بیشتر موارد جای نگرانی نیست. در چه مواردی باید به دنبال دریافت کمک پزشکی برآیید؟

افتادن دندان شیری به طور میانگین در چه سنی رخ می دهد؟

بیشتر کودکان در سن ۶ سالگی دندان های شیری خود را از دست می دهند. با این حال، لق شدن دندان ممکن است در سن پایین تر شروع شود. این امر به خصوص در کودکی که در سن پایینی دندان های شیری اش بیرون زده باشد، رایج تر است. افتادن دندان های شیری تا ۱۲ سالگی طول می کشد.

دندان های پیش مرکزی معمولا اولین دندان هایی هستند که می افتند و پس از آنها دو دندان کناری می افتند. دندان های نیش و مولار در مرحله بعد قرار دارند. افتادن زودهنگام دندان شیری به معنی از دست رفتن دندان پیش از سن ۵-۶ سالگی است. معمولا، بلعیدن دندان شیری در مورد دندان های پیش و در سن پایین بیشتر دیده می شود.

بلعیدن دندان شیری در چه شرایطی احتمال دارد؟

وارد شدن ضربه به صورت از دلایل اصلی افتادن زودهنگام دندان شیری و ورود آن به انتهای گلو از رایج ترین موارد بلعیدن دندان شیری است. بلعیدن دندان همراه با غذا یا در خواب از دیگر موارد رایج است.

آیا دندان ها قابل هضم شدن هستند؟

به طور کلی، دندان قابل هضم شدن است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبا تمام اشیای بلعیده شده، حتی آنهایی که دارای لبه های تیز هستند، می توانند از دستگاه هاضمه عبور کنند و بدون وارد کردن آسیب به بدن از بدن دفع شوند. این بدان دلیل است که اگر یک شی می تواند از باریک ترین قسمت دستگاه هاضمه عبور کند، یعنی جایی که مری به معده وصل می شود، پس به احتمال زیاد می تواند بدون مشکل از دیگر بخش های سیستم گوارش نیز عبور کند. با این حال، همواره بهتر است مراقبت کودک خود باشید و اشیای قابل بلع را از دسترس وی دور نگه دارید. در صورت بلعیدن دندان شیری یا هر جسم دیگری، نشانه های وجود مشکل را در کودک خود زیر نظر بگیرید و در صورت نیاز از پزشک مشورت بخواهید.

چه زمانی باید نگران باشید؟

در صورتی که کودک شما دندانش را بلعیده است نترسید. به کودک آرامش بدهید و شرایط جسمی او را بررسی کنید. حدود ۹۳ درصد از موارد بلع شی خارجی وارد دستگاه گوارش می شوند. اما حدودا ۷ درصد اشتباها وارد مسیر هوایی می شوند. وارد شدن شی خارجی به مسیر هوایی یک اورژانس پزشکی تلقی می شود و باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی شود. در صورت بلعیدن دندان شیری فرقی نمی کند دندان کدام مسیر را طی کرده است، چنانچه علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید:

  • اشکال در بلع
  • درد گردن یا سینه
  • استفراغ مداوم
  • وجود خون در استفراغ یا مدفوع
  • درد شکمی
  • تب و لرز

به علاوه، شی خارجی مانند دندان را نمی توان بلافاصله با رادیوگرافی تشخیص داد و شاید لازم باشد پزشک از کودک آندوسکوپی به عمل آورد. در صورتی که نیاز به آندوسکوپی بود، نگران نباشید. تجهیزات مدرن و روش های بیهوشی باعث می شود که درد و ناراحتی کودک شما به حداقل برسد.

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است:

همیشه نمی توان از بلعیدن دندان شیری جلوگیری کرد. اما اگر یکی از دندان های شیری کودک شما لق شده است، از روش های زیر برای اطمینان از سلامت کودک خود استفاده کنید:

از کودک بخواهید در صورتی که حس می کند یکی از دندان هایش لق شده است، شما را در جریان بگذارد تا به او کمک کنید. البته، بسیاری از کودکان آنقدر هیجان زده می شوند که حتما شما را در جریان می گذارند.

یکی از زمان های رایج برای بلعیدن دندان شیری موقع غذا خوردن است. جویدن دندان را لق تر می کند و ممکن است آن را از سوکت خود بیرون بکشد. در موقع غذا خوردن به کودک خود یادآوری کنید که موقع جویدن با دندان لق شده حواسش را جمع کند تا دندان را همراه با غذا نبلعد. بهتر است تا زمانی که دندان بیافتد، با سمت دیگر دهانش غذا بخورد.

کودکان نمی توانند از زبان زدن به دندان لق شده خودداری کنند. همین باعث بلعیدن دندان شیری می شود. از او بخواهید از این کار دست بکشد و حواسش را به چیزی پرت کنید.

در صورت بلعیدن دندان شیری به کودک ملین ندهید. دندان باید به طور طبیعی بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد دفع شود.

معمولا دندان لق شده بدون دخالت از جای خود خارج می شود. بهتر است اجازه دهید دندان ها رشد طبیعی خود را طی کنند و زودتر از موعد یا به زور دندان را نکشید. کندن زودهنگام دندان شیری، ریسک عفونت یا به هم ریختگی دندان ها را افزایش می دهد. اما اگر دندان برای مدت زیادی است که لق شده و از جای خود خارج نمی شود، یا با غذا خوردن و حرف زدن کودک تداخل دارد، بهتر است برای کشیدن دندان شیری از دندانپزشک کمک بگیرید.

منبع:

Colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *