اندودنتیست کیست و چه درمان هایی انجام می دهد؟

اندودنتیست متخصص در حوزه بافت نرم داخل دندان است. این متخصص پس از اتمام دوره عمومی وارد دوره سه ساله تخصص می شود که به مسائل مربوط به اندوتراپی و عصب دندان می پردازد.

رایج ترین درمانی که یک اندودنتیست انجام می دهد، عصب کشی است.  یکی از اشتباهات معمول در مورد عصب کشی آن است که این درمان دردناک است. در واقع، عصب کشی شبیه به پر کردن دندان است و درد کمی دارد. اندودنتیست به انجام عصب کشی مجدد یک دندان که به خوبی ترمیم نشده است، تشخیص و درمان درد های دهان و صورت، درمان اورژانس های دندانپزشکی، تروما به دندان، شکستن دندان و از این قبیل می پردازد.

موارد رایجی که به اندوتراپی نیاز دارند، عبارتند از:

  • پالپ ملتهب دندان
  • حساسیت بیش از حد به دمای سرد و گرم
  • پوسیدگی دندان
  • شکستن دندان
  • ترک دندان
  • وارد شدن ضربه شدید به دندان
  • التهاب و تورم در اطراف دندان عفونی شده
  • نیاز به درمان مجدد روی یک دندان

عصب کشی به چه دلیل نیاز است؟

درمان عصب کشی زمانی لازم است که پالپ دندان آسیب دیده باشد. پالپ دندان اساس حیات دندان است و حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت همبند در داخل دندان است. از آنجا که پالپ دندان خون و مواد مغذی را برای دندان فراهم می کند، آسیب به پالپ جدی است و می تواند باعث مرگ دندان شود. درمان عصب کشی زمانی توصیه می شود که آسیب به پالپ با بروز یک آبسه در نوک ریشه قابل مشاهده باشد.

بسیاری از دندان هایی که نیاز به عصب کشی دارند دچار درد نمی شوند. اما این بدین معنی نیست که دندان شما سالم است. تنها دندانپزشک یا اندودنتیست می توانند وجود عفونت در دندان را تشخیص دهد. در صورت وجود عفونت دندان باید حتی در صورت فقدان درد درمان انجام شود.

درمان عصب کشی در دو جلسه انجام می شود. پس از جلسه اول باید در زمان تعیین شده برای پر کردن دندان یا قراردادن روکش روی دندان به اندودنتیست مراجعه کنید. استفاده از پرکننده یا روکش برای پیشگیری از ورود باکتری ها به داخل دندان و بروز مجدد عفونت است.

آیا همیشه باید برای عصب کشی به اندودنتیست مراجعه کرد؟

طبق طبقه بندی وظایف در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکان عمومی می توانند بیشتر موارد درمان را مدیریت و اجرا کنند. پیش از شروع درمان، دندانپزشک موظف است که روند درمان، سختی کار و نتیجه آن را پیش بینی کند. استانداردهای درمان در حوزه دندانپزشکی یکسان است و اگر دندانپزشک عمومی مسئولیت درمان را تقبل کند، موطف به ارائه کیفیتی معادل یک اندودنتیست است. به علاوه آنکه، بسیاری از متخصصان درمان ریشه، از ارجاع بیمار در میانه درمان یا تکمیل درمان یک دندانپزشک دیگر استقبال نمی کنند و حتی ممکن است بیمار را رد کنند. بنابراین، اگر به عصب کشی یا درمان های تخصصی نیاز دارید، می توانید به دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. در صورتی که مورد درمان شما پیچیده باشد و به تکنیک های تخصصی تر نیاز داشته باشد، دندانپزشک شما را به متخصص اندوتراپی ارجاع خواهد داد.

دلایل رایج ارجاع به اندودنتیست چیست؟

همان طور که گفته شد، رایج ترین دلیل ارجاع به اندودنتیست درمان دندان های سخت و دشوار برای عصب کشی است. کانال برخی از دندان ها ممکن است پیچیده باشد و دندانپزشک نتواند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کند. یا در برخی موارد ممکن است کانال دندان به دلیل کلسیفیکاسیون بسته باشد. دندانپزشک می تواند تمامی این موارد را در رادیوگرافی مشاهده کند و سختی درمان را برآورد کند. ارجاع به اندودنتیست باید پیش از شروع درمان انجام شود. زیرا باز شدن کانال و دستکاری دندان می تواند تکمیل و تشخیص نقشه کانال را برای متخصص دشوار کند. پس از آنکه درمان عصب کشی دندان شما توسط اندودنتیست انجام شد، می توانید برای پر کردن دندان یا روکش کردن آن به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنید.

عصب کشی مجدد یک دندان در حوزه دندانپزشک عمومی نیست و به هیچ وجه نباید توسط او انجام شود. درمان دندانی که پیش از این دست خورده است، فارغ از معاینه و رادیوگرافی، به هر روی دشوار است. درصد خطا در این نوع درمان بالاست و نرخ نجات دندان پایین تر از یک دندان دست نخورده است. از این رو درمان باید بلافاصله و بدون هیچ واسطه ای توسط اندودنتیست انجام شود.

درمان برخی از دندان ها ساده تر از دندان های دیگر است. هر چند مورد هر بیمار متفاوت است، اما به طور کلی عصب کشی دندان های پیش و نیش ساده تر از دندان های خلفی است.

اگر قرار باشد عصب کشی روی یک دندان استراتژیک انجام شود، درمان باید توسط اندودنتیست انجام شود. این ارجاع به دلیل نیاز به استاندارد و اطمینان بالا به نتایج درمان انجام می شود. دندان استراتژیک به دندانی گفته می شود که قرار است پایه اصلی بریج یا روکش باشد یا به عنوان پایه های اوردنچر به کار رود.

درمان ریشه توسط اندودنتیست چه مزایایی دارد؟

همان طور که گفته شد، برخی از درمان ها پیچیده و دشوار هستند. بنابراین، درمان توسط متخصص سطح اطمینان و نتایج قابل اعتمادتری را برای بیمار ایجاد می کند.

درمان توسط اندودنتیست در سطح تخصص تر و با تکنیک ها، تجهیزات و ابزارهای خاصی انجام می شود که درمان ایده آل تری را با حداقل عوارض برای بیمار فراهم می کند.

از آنجا که اندودنتیست به طور تخصصی در تمام روزهای فعالیت خود تنها به کار اندوتراپی مشغول است، مهارت و سرعت بیشتری نسبت به یک دندانپزشک عمومی دارد. این بدان معنی است که تعداد جلسات درمان و وقتی که برای این کار اختصاص خواهید داد کمتر است. به علاوه، معمولا کلینیک های دندانپزشکی عمومی بسیار شلوغ تر از مطب های تخصصی هستند. این بدان معنی است که شاید برای شراع درمان در یک کلینیک عمومی مجبور شوید برای جرم گیری دندان چند نفر و پر کردن دندان چند نفر دیگر صبر کنید تا نوبت به شما برسد.

طول عمر درمان ارائه شده توسط این متخصص بسیار بالاتر از دندانپزشک عمومی است. در برخی از موارد، دندان تا انتهای عمر بیمار هیچ مشکلی پیدا نخواهد کرد و ضمن اینکه از کشیدن آن جلوگیری می شود، نیازی به صرف هزینه های سنگین برای ایمپلنت دندان نیز وجود نخواهد داشت.

منبع:

salisburyendodontics

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *