عواقب غذا خوردن بدون دندان:

چه به خاطر تروما، آسیب، سن بالا یا صرفا به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان های خود را از دست داده باشید، عواقب آن چندان دلچسب نیست. هر چند از چند دهه قبل درصد از دست دادن دندان به دلیل افزایش مراقبت های خانگی و درمانی در بین مردم کاهش یافته است، هنوز هم مواردی از افتادن دندان دیده می شود. اگر دندان های خود را از دست داده اید و اقدامی برای جایگزین کردن آنها انجام نداده اید، بهتر است از عواقب غذا خوردن بدون دندان آگاه شوید. هر چند غذا خوردن با لثه تا حدی ممکن است، اما عوارض آن می تواند سلامت شما را تهدید کند.

عواقب غذا خوردن بدون دندان:

اگر از آن دسته افرادی هستید که پس از از دست دادن برخی از دندان های خود، برنج را شفته تر می پزید و گوشت را بیشتر از قبل طبخ می کنید تا نرم شود، بهتر است بدانید که این راه حل ها نمی توانند مشکل شما را حل کنند. غذا خوردن با استفاده از لثه و استخوان فک، نه تنها شما را دچار سوءتغذیه می کند، بلکه دارای معایب زیر نیز هست:

فشار بر روی لثه و فک:

زمانی که تلاش می کنید بدون دندان یا جایگزینی برای آن غذا بخورید، فک و لثه های شما باید فشار زیادی را متحمل شوند تا غذا جویده شود. دندان طبیعی فشاری معادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ پوند بر روی غذا وارد می کند، این در حالی که است که فشار حاصل از دندان مصنوعی حدود ۵۰ پوند است. این بدان معنی است که دندان مصنوعی نیروی کمتری نسبت به دندان طبیعی وارد می کند اما مسلما بهتر از هیچ است. زمانی که بدون دندان یا دندان مصنوعی غذا می خورید، لثه و فک شما به خاطر کار زیادی که باید انجام دهند، آسیب می بینند. حتی غذاهای نرم نیز نمی توانند مانع کارکرد زیاد فک و لثه شوند. این می تواند به مشکلاتی از قبیل زخم شدن لثه و عارضه TMJ منجر شود که پیش از این درباره آن توضیح داده شد.

تحلیل استخوان فک از عواقب غذا خوردن بدون دندان است، زیرا فک باید کاری را انجام دهد که در واقع وظیفه دندان است. تحلیل استخوان در اثر فقدان حمایت و فشار دریافت شده از سوی دندان رخ می دهد. بدون این فشار، استخوان فک ضعیف می شود و در طولانی مدت در معرض شکستگی قرار می گیرد. مسلما غذاهای نرمی وجود دارد که می توانید از آنها تغذیه کنید، اما در طولانی مدت نمی توانند جوابگوی مشکل شما باشند. از این غذاها می توانید به مدت کوتاهی در فاصله کشیدن دندان تا جایگزینی آن با دندان مصنوعی یا ایمپلنت استفاده کنید.

از دست رفتن استخوان:

از دست رفتن استخوان از دیگر عواقب غذا خوردن بدون دندان در طولانی مدت است. استفاده از لثه برای جویدن غذا باعث فرسایش لبه استخوان فک می شود. هر بار که غذا را بدون دندان بخورید، ریج استخوان شما فشاری را تحمل می کند که پیش از این دریافت نکرده است. این فشار باعث فرسایش استخوان فک و از بین رفتن آن می شود. با بدتر شدن اوضاع، دیگر حتی نمی توانید از این استخوان برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده کنید و باید تحت عمل پیوند استخوان قرار گیرید.

مشکلات هاضمه:

سیستم هاضمه سیستم پیچیده ای است که برای عملکرد صحیح آن لازم است ارگان های متعددی به خوبی کار کنند. کل پروسه هضم از دهان شروع می شود. جویدن ناکافی غذا این روند را مختل می کند و باعث مشکلاتی در مسیر هاضمه می شود. زمانی که غذا با قطعات بزرگ بلعیده شود، هضم ناقص انجام می شود. جذب و هضم مواد غذایی درشت برای معده و روده دشوار است و این باعث دریافت ناکافی مواد غذایی می شود. به علاوه، قطعات بزرگ مواد غذایی به منبع تغذیه باکتری های روده تبدیل می شوند و این موجب تکثیر باکتریایی در روده می شود.

جویدن کافی غذا باعث ترشح بزاق و حرکت بهتر موارد غذایی در روده می شود که به کارکرد صحیح پیلور (عضله ای کوچک در قسمت پایینی معده کمک می کند.

جویدن درست غذا با دندان، جوانه های چشایی زبان را تحریک می کند و به معده پیغام ترشح اسید می دهد. بنابراین، آماده نبودن کل سیستم هاضمه برای شروع عملیات از دیگر عواقب غذا خوردن بدون دندان است.

تولید ناکافی آنزیم های هاضمه از دیگر عواقب غذا خوردن بدون دندان است. آنزیم ها برای تجزیه درست مواد غذایی ضروری هستند. زمانی که غذا را به خوبی بجوید، جوانه های چشایی به سیستم هاضمه دستور آزادسازی آنزیم های هضم را می دهد. اگر این روند به نحوی مختل شود، جوانه های چشایی پیغامی به معده نمی دهند و آنزیم به قدر کافی ترشح نمی شود. این بدان معنی است که هضم به خوبی صورت نمی گیرد.

عفونت لثه:

غذا خوردن با لثه فرسایشی است و می تواند به آسانی منجر به آسیب به لثه شود. فشاری که به لثه وارد می شود نه تنها لثه را آزار می دهد، بلکه به باکتری ها فرصت ورود به بافت لثه را می دهد. زمانی که باکتری ها از طریق زخم های ریز وارد بافت لثه شوند، عفونت شروع می شود. اگر به جویدن بدون دندان ادامه دهید، عفونت ادامه می یابد و در نهایت به بیماری لثه منجر می شود.

ریسک از دست دادن سایر دندان ها:

به خطر انداختن سایر دندان ها از دیگر عواقب غذا خوردن بدون دندان است. اگر به جویدن با لثه های خود ادامه دهید، استخوان فک ضعیف تر می شود. این عملکرد و ثبات سایر دندان ها را نیز به خطر می اندازد و ممکن است دندان های شما یکی پس از دیگری بیافتند. از سوی دیگر، فشار نامساوی روی دندان ها باعث می شود که دندان در معرض شکستن قرار گیرد.

چه باید کرد؟

گزینه های زیادی برای جایگزینی دندان وجود دارد. بهترین راه حل استفاده از ایمپلنت دندان است. یک جراح باتجربه می تواند این کار را برای شما انجام دهد. بریج راه حل دیگری است که می تواند جایگزینی برای یک یا دو دندان باشد. دندان مصنوعی راه حلی غیر تهاجمی برای جایگزینی دندان از دست رفته است. با این حال، هر یک از این سه روش مزایا و معایبی دارند که باید بر اساس شرایط بیمار انتخاب شوند. کلینیک دندانپزشکی پردیس تلاش می کند با بررسی وضعیت سلامت بیمار و بودجه او، بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد دهد.

منبع:

springvaledental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *