دندان درد با منشا غیر دندانی:

علائم بیماری همیشه آن چیزی نیست که انتظار دارید. برخی از بیماری ها می توانند موجب بروز علائمی در دهان و دندان شوند که تشخیص تمایز آنها با دندان درد می تواند دشوار باشد. هر چند دندان درد با منشا غیر دندانی شایع است، اما اگر احساس بیماری می کنید و دچار دندان نیز شده اید، بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه دقیقی از دندان های شما به عمل آید. دندان درد می تواند به عوامل متعددی مرتبط باشد که از سینوزیت تا درد در قفسه سینه متنوع هستند.

دندان درد با منشا غیر دندانی:

معمولا دندان درد با وجود پوسیدگی شدید در دندان رایج است. اما مواردی نیز وجود دارد که یک عامل ثانویه موجب حساسیت اعصاب دندان و احساس درد می شود که ارتباطی با وجود مشکل در خود دندان ندارد. برخی از این بیماری ها عبارتند از:

آنژین:

به گفته انجمن قلب آمریکا، آنژین نوعی درد در قفسه سینه است که زمانی اتفاق می افتد که خون کافی به قلب نمی رسد. معمولا این حالت به خودی خود بیماری در نظر گرفته نمی شود، بلکه نشانه ای از بیماری عروق کرونر است که مسئله ای جدی به شمار می رود. آنچه جالب توجه است این است که آنژین فقط موجب درد در قفسه سینه نمی شود؛ آکادمی دندانپزشکی عمومی (AGD) اظهار می کند که این عارضه می تواند باعث دندان درد با منشا غیر دندانی و تحریک در اطراف دندان ها و فک شود.

اگر دچار دندان درد یا درد در فک هستید، حتی درد شدید، ناگهانی، تهوع یا خستگی، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. آنژین از طریق تغییر شیوه زندگی، داروها و در برخی موارد جراحی قابل درمان است. مدیریت آن نه تنها علائم شما را به حداقل می رساند بلکه در نهایت به نجات زندگی شما کمک می کند؛ اگر آنژین درمان نشود، ممکن است به حمله قلبی منجر شود.

میگرن:

سردرد بزرگترین عامل دندان درد با منشا غیر دندانی است. میگرن در خانم ها شایع تر از آقایان است. میگرن با سردرد، تهوع، سرگیجه و تحریک به نور و صدا همراه است. اما در برخی موارد درد در ناحیه فک و دندان نیز دیده می شود. تشخیص منشا دندان درد در این حالت بسیار دشوار است و به بررسی دقیق سابقه دندانپزشکی، معاینه داخل دندان و رد مشکل در خود دندان نیاز دارد.

ایسکمی قلبی:

درد دندان با منشا ایسکمی قلبی یکی از پیچیده ترین و دشوار ترین موارد تشخیصی دندان درد با منشا غیر دندانی است.این نوع درد در طبقه بندی جزء درد های ارجاعی بوده و اغلب با فعالیت بدنی تشدید می شود.درد توام با فشار است و در گردن،گوش،مندیبل، گلو هم می تواند احساس شود.اهمیت تشخیص این نوع درد از آنجایی که می تواند به قیمت جان بیمار حتی تمام شود بیش از بقیه موارد است.

زونا:

گاهی دندان درد با منشا غیر دندانی به دلیل زونا ایجاد می شود. زونا نوعی بیماری عفونی حاد است که در اثر فعال شدن مجدد ویروس آبله مرغان ایجاد می شود. این ویروس پس از طی شدن دوره بیماری در بدن غیر فعال می ماند اما در اثر عواملی مانند پیری و ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن دوباره فعال می شود و این بار به سیستم اعصاب نخاعی حمله می کند و باعث درد و سوزش در یک ناحیه از بدن می شود. گاهی علائم بیماری در صورت و گردن دیده می شود که به علت هجوم ویروس به اعصاب دندان است. دندان درد باعث می شود فرد به دندانپزشک مراجعه کند. این در حالی است که ضایعات و تاول های قرمز روی پوست به دندانپزشک به تشخیص علت اصلی کمک می کند.

عفونت سینوسی:

اگر احساس بیماری می کنید، دچار دندان درد شده اید، احساس احتقان در بینی و گلو دارید، ممکن است دچار عفونت سینوسی شده باشید. سینوزیت یا التهاب سینوسی، معمولا همراه با سرماخوردگی بروز می یابد. تجمع موکوس یا خلط که همراه با سرماخوردگی رخ می دهد، محیط مناسبی را برای رشد باکتریایی فراهم می کند.

سینوس ها، به ویژه سینوس ماگزیلاری، در نزدیکی ریشه دندان های خلفی فک بالا قرار دارند. نزدیکی آنها به دندان های مولار می تواند باعث حساسیت و دندان درد شود. بنابراین التهاب سینوسی یکی از علل دندان درد با منشا غیر دندانی است. هر چند اسپری ها آب نمک یا ضد احتقان بینی می تواند به پاک کردن بینی و به حداقل رساندن دندان درد کمک کند، اما برای توقف درد باید تورم سینوس ها کاهش یابد. از داروهای ضد التهاب غیرفعال (OTC) یا داروهای ضد درد استفاده کنید تا دندان درد و فشار در سینوس ها کاهش یابد. بخور با آب گرم همراه با گیاهانی مانند اکالیپتوس و برگ بو می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

عفونت گوش یکی از علل دندان درد با منشا غیر دندانی:

همانطور که محل سینوس ها در اطراف دندان می تواند باعث دندان درد با منشا غیر دندانی در هنگام عفونت سینوسی شود، نزدیکی گوش به فک نیز می تواند موجب درد در دندان های شما در هنگام عفونت گوش شود. بر اساس نظر آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP)، ممکن است دندان درد را تنها در همان طرفی حس کنید که دچار عفونت گوش هستید. با این حال، همانند سینوزیت، عفونت گوش نیز با گذشت زمان به تدریج بهبود می یابد. با این وجود، به راحتی می توانید از داروهای ضد درد استفاده کنید تا ناراحتی خود را به حداقل برسانید.

این که دندان درد با منشا غیر دندانی به دلیل درد قفسه سینه، درد گوش یا سینوزیت باشد فرقی نمی کند، همیشه بهترین توصیه آن است که به پزشک و دندانپزشک مراجعه کنید. تشخیص تخصصی یک بیماری باعث می شود تا دوره درمان به بهترین شکل طی شود و از پیچیده شدن عارضه جلوگیری شود. دندانپزشک نیز می تواند به تشخیص هر گونه مشکلات واقعی مرتبط با دندان، مانند آبسه یا عفونت، و تعیین ارتباط درد با دندان یا عارضه دیگر کمک کند.

مراقبت از دندان ها در منزل بخش مهمی از سالم ماندن است. روزی دو بار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. برای پیشگیری از دندان درد با منشا غیر دندانی یا دندانی، سالی دو مرتبه برای معاینه دندان های خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *