دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز:

ایدز از بیماری هایی است که حتی شنیدن نامش افراد را می ترساند. این بیماری به حدی زندگی را برای بیماران سخت می کند که گاهی از ابراز بیماری خود به پزشکان نیز خودداری می کنند. ترس اطرافیان از ابتلا به بیماری، نگاه منفی به بیمار، کنجکاوی های بی مورد و حتی امتناع از درمان سهم زیادی در عدم ابراز بیماری توسط فرد دارند. خوشبختانه در سال های اخیر نگاه جامعه به این دسته بیماران تغییر کرده است و دریافت خدمات درمانی برای آنها ساده تر از قبل شده است. اگر خود یا یکی از اطرافیانتان به ایدز مبتلا هستید، بهتر است بدانید که مراقبت های دندانپزشکی باید به بخشی از روتین درمانی آنها تبدیل شود. این بدان دلیل است بیماران مبتلا به HIV/AIDS بیشتر از دیگران در معرض عفونت های دهان و دندان قرار دارند و درمان آنها دشوارتر از دیگران است. ابتلا به عفونت می تواند سلامت کلی این بیماران را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، معاینات دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز یک باید تلقی می شود.

HIV/AIDS چیست؟

HIV ویروسی است که به نوع خاصی از سلول T به نوع سلول های CD4 حمله می کند. سلول های T بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند که برای مبارزه با عفونت لازم هستند.

در صورت عدم درمان، HIV می تواند به قدری سلول های CD4 را تخریب کند که دیگر فرد نمی تواند با عفونت و بیماری ها مبارزه کند. AIDS آخرین مرحله عفونت HIV است که در آن سیستم ایمنی بدن به قدری ضعیف شده است که انواع عفونت ها و سرطان ها بیمار را از پای در می آورند.

HIV/AIDS چه تاثیری بر دهان و دندان دارد؟

زمانی که بیمار به HIV مبتلا می شود، دهان اولین بخش بدن است که تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد. از آنجا که عفونت HIV سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده است، بیمار مستعد ابتلا به انواع عفونت ها و دیگر عوارض است. در دهان، بیمار دچار درد و از دست رفتن دندان می شود.

بیماران مبتلا به HIV دچار مشکلات زیر در دهان و دندان خود می شود:

·         خشکی دهان

·         آفت

·         تبخال

·         لوکوپلاکی (ضایعات سفید در گوشه لب ها)

·         ژنژیویت

·         پریودنتیت

·         زخم های دهانی

·         لق شدن دندان

مشکلات دهان و دندان در بیماران مبتلا به HIV با درد همراه است که در جویدن و بلع تداخل ایجاد می کند. این امر مانع مصرف مواد غذایی کافی توسط بیمار و در نتیجه سو تغذیه و ضعیف شدن بیشتر می شود. در این حالت، حتی جذب داروهای مصرفی بیمار توسط دستگاه هاضمه نیز به خوبی صورت نمی گیرد.

دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز:

بسیاری از مشکلات دهان و دندان در ارتباط با بیماری ایدز قابل درمان هستند. در مورد بیماری خود به صورت شفاف با دندانپزشک صحبت کنید و در این مورد از او مشورت بخواهید.

بهترین راه برای پیشگیری از مشکلات دهان و دندان ناشی از بیماری ایدز عبارتند از:

·         مراجعه برای معاینه منظم دندانپزشکی

·         مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز

·         مصرف داروهای HIV طبق برنامه

·         در صورتی که مصرف داروهای HIV موجب خشکی دهان می شود، با پزشک خود مشورت کنید. در مورد بهترین روش درمان یا تغییر دوز دارو با پزشک خود مشورت کنید.

·         اگر برای دریافت خدمات دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز دچار مشکل هستید، با پزشک خود مشورت کنید. او می تواند شما را به کلینیک مناسبی ارجاع دهد.

دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز: آیا افراد سالم باید نگران باشند؟

هر چقدر هم که آگاهی در جامعه نسبت به این بیماری و روش های انتقال آن افزایش یابد، ترس از بیماری امری طبیعی است. افراد زیادی از دندانپزشکی می ترسند. هر یک دلیل مخصوص به خود را دارند. برخی از سوزن بی حسی می ترسند. برخی دیگر از صدای دستگاه ها وحشت دارند و دسته دیگری نیز به ترس از ابتلا به هپاتیت و ایدز در اثر تماس با ابزارهای دندانپزشکی اشاره می کنند.

ترس از ابتلا به بیماری هایی مانند هپاتیت و ایدز در اثر تماس با وسایل آلوده نگرانی بسیاری از بیماران است. شاید همین ترس است که دریافت خدمات دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز را دشوار ساخته است.

باید گفت که این ترس کاملا نادرست است. تا به حال هیچ مورد ابتلایی از طریق دریافت خدمات دندانپزشکی گزارش نشده است.

آیا وسایل دندانپزشکی استریل هستند؟

واقعیت آن است که اگر کسی باید از انتقال بیماری ایدز و هپاتیت در هراس باشد، آن فرد خود دندانپزشک و دستیاران او است. میزان تماس دندانپزشک و دستیاران دندانپزشک با ابزارهای دندانپزشکی زیاد است و در طول روز موارد زیادی وجود دارد که ممکن است برخی از وسایل تیز در دست دندانپزشک فرو برود. بنابراین، پیش از هر کس، دندانپزشکان برای سلامت خود و دستیاران از استریل بودن تمام وسایل اطمینان حاصل می کنند.

در عین حال، دستورالعمل های کنترل عفونت و استریل کردن وسایل توسط اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت به مراکز دندانپزشکی ابلاغ می شود. در یکی از این دستورالعمل ها، تمامی مراکز دندانپزشکی ملزم به خرید دستگاه اتوکلاو برای استریل کردن وسایل دندانپزشکی هستند. هر چند ویروس ایدز ویروس ترسناکی است، اما بسیار حساس است و به سرعت در معرض حرارت خشک یا مرطوب از بین می رود. این همان کاری است که دستگاه اتوکلاو انجام می دهد تا از استریل شدن وسایل اطمینان حاصل شود.

در واقع به دلیل پنهانکاری بسیاری از بیماران، در نظر یک دندانپزشک تمام بیماران مبتلا به ایدز و هپاتیت هستند، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. بنابراین طبق این اصل، تمامی ابزارها بر اساس اصول خاصی استریل می شوند تا ریسک انتقال عفونت از بین برود.

در عین حال، برای کاهش خطرات ناشی از ارائه خدمات دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز و هپاتیت، برای تمام بیماران از وسایل یک بار مصرف استفاده می شود تا از سلامت دندانپزشک و بیمار محافظت شود.

دندانپزشکی برای بیماران مبتلا به ایدز:

اگر مبتلا به ایدز یا هپاتیت هستید، بیماری خود را دندانپزشک پنهان نکنید. بر اساس اصول درمان، دندانپزشک موظف به پذیرش تمام بیماران است، مگر آنکه تجهیزات لازم برای درمان را نداشته باشد. بنابراین، حتی اگر مرکز مورد نظر امکان پذیرش شما را نداشته باشد، شما را به مرکز مجهزتری ارجاع خواهد داد که برای پذیرش چنین بیمارانی تخصص دارد.

منبع:

mouthhealthy

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *