بهترین روکش دندان:

 

زمانی که به بیمار گفته می شود که به روکش دندان نیاز دارید، باید در مورد انتخاب بهترین روش دندان با توجه به شرایط دهان و دندان تصمیم گیری شود.

در انتخاب بهترین روکش دندان چه مسائلی باید در نظر گرفته شود؟

عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود تا انتخاب روکش درست انجام شود، که شامل استحکام، دوام و ظاهر هر کدام است.

انتخاب بهترین روکش دندان:

سه نوع روکش دندان وجود دارد که هر یک در شرایط خاصی به کار می روند:

·         تمام فلز

·         تمام سرامیک

·         پرسلین متصل به فلز

همان طور که از نامش پیداست، روکش های تمام فلز، کاملا از فلز ساخته شده اند.

ظاهر:

کلاسیک ترین روکش دندان طلا است، که در روند ساخت آن از آلیاژهای دیگری نیز استفاده می شود. برخی از این آلیاژها حاوی نقره (طلای سفید) هستند.

کاربرد:

 

روکش های فلزی به طور خاص بهترین روکش دندان برای مکان هایی هستند که به استحکام زیادی نیاز دارند و زیبایی از اهمیت کمتری برخوردار است. برای مثال، از آنها بیشتر برای دندان های خلفی کوچک و بزرگ استفاده می شود.

روکش های تمام سرامیک:

این نوع روکش به طور کامل از سرامیک ساخته شده است. در ساخت آنها می تواند از مهارت تکنسین دندانسازی یا ماشین های CAM/CAD استفاده کرد.

هر کدام از این روش ها با مزایا و معایب خود همراه هستند.

ظاهر:

برخی از انواع روکش های تمام سرامیک به جهت ظاهری کاملا مشابه دندان طبیعی مشهور هستند. دیگر انواع نیز همرنگ دندان طبیعی هستند، اما دارای آن ظاهر زنده دندان واقعی نیستند.

کاربرد:

بهترین روکش دندان برای جایی که ظاهر لبخند بیشترین اهمیت دارد، روکش تمام سرامیک گزینه خوبی است. در برخی موارد روکش های سرامیک طبیعی ترین گزینه ممکن است.

این بدان معنی است که بهترین روکش دندان برای دندان های پیش همین نوع است، هر چند از آن برای دندان های مولار و پری مولار نیز استفاده می شود.

مهمترین عیب این نوع روکش آن است که مقاومت چندانی ندارد. هر چند این مورد در بین انواع مختلف آن متفاوت است، اما به طور کلی این نوع روکش مستعد لب پریدگی و شکستن است که با افزایش هزینه های درمان برای بیماران همراه است.

روکش های پرسلین متصل به فلز:

روکش های پرسلین متصل به فلز (PFM) چیزی بین روکش های تمام فلز و تمام سرامیک هستند.

در ساخت آنها لایه نازکی از فلز به عنوان ساختار پایه درست می شود. یک لایه پرسلین به آن چسبانده می شود تا ظاهر طبیعی دندان حفظ شود.

ظاهر:

هر چند بخش زیادی از روکش دندان از فلز ساخته شده است، سمتی که افراد آن را می بینند سرامیکی است که به رنگ طبیعی دندان شباهت زیادی دارد.

مشکل آنجاست که لایه فلزی زیرین باید به نحوی نصب شود که کاملا زیر خط لثه پوشیده شود. بنابراین، بیمار باید مراقب لثه و بیماری تحلیل لثه باشد.

کاربرد:

روکش های PFM استحکام زیادی دارند و این بدان معنی است که بهترین روکش دندان برای موقعیتی هستند که استحکام و دوام مدنظر است (دندان های مولار و پری مولار). به طور کلی، آنها مقاوم تر از روکش های تمام سرامیک هستند، اما به اندازه روکش های تمام فلز قوی نیستند.

از آنجا که سطح بیرونی آنها از سرامیک ساخته شده اند، می توانند گزینه خوبی برای دندان های نیش و پیش باشند، به خصوص اگر استحکام روکش مهم باشد. اما در مواردی که زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردار است، روکش های تمام سرامیک بهتر هستند.

به یاد داشته باشید که هیچ روکشی نمی تواند بهترین روکش دندان برای همه باشد. انتخاب درست به شرایط و نیازهای بیمار بستگی دارد. ما در کلینیک شبانه روزی پردیس تلاش می کنیم بهترین گزینه را به بیماران خود پیشنهاد دهیم تا با لبخندی زیبا مرکز ما را ترک کنند.

منبع:

dental-picture-show

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *