ونیر دندان: همه چیز درباره آن

ونیر دندان راه حل خوبی برای رسیدن به ظاهر مطلوب است. این روش برای درمان دندان ترک خورده، فاصله بین دندان یا درهم ریختگی جزئی دندان محبوب است.

ونیر دندان چیست؟

اگر مایل به بهبود ظاهر لبخند خود هستید، ونیرها گزینه راحتی هستند. ونیرهای دندان لایه های نازکی هستند که به دندان چسبانده می شوند تا ظاهر کلاسیکی به دندان بدهند. ونیر انواع مختلفی دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. ونیرها ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارند و می توانند مشکلات زیادی را درمان کنند:

 • لکه های دندان که با بلیچینگ درمان نمی شوند.
 • دندان ترک خورده
 • دندان در هم ریخته
 • فاصله نامساوی بین دندان های پیش

ونیرها از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده اند. دندانپزشک بهترین ماده را برای شما انتخاب می کند. هر کدام از انواع ونیر دندان از مزایای مخصوص به خود برخوردار هستند.

ونیر پرسلین:

ونیر پرسلین پوسته های نازکی هستند که روی دندان چسبانده می شوند. مزایای ونیر پرسلین:

 • قوی و بادوام
 • ظاهری طبیعی
 • نیاز به تراشیدن مقدار کمتری از مینای دندان در مقایسه با روکش
 • لکه پذیر نبودن

گام های نصب ونیر:

برای آماده کردن دندان، ابتدا مقدار کمی از مینای دندان از جلو و اطراف تراشیده می شود. این باعث می شود که فضای کافی برای نصب آن ایجاد شود.

سپس از دندان قالب گیری می شود. دندانپزشک تصمیم می گیرد کدام ونیر برای شما مناسب تر است.

قالب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا ونیر آماده شود. این کار چند روز طول می کشد. در این فاصله از ونیر موقت برای شما استفاده می شود.

در جلسه بعدی، دندانپزشک ونیر دندان را در محل خود می چسباند و شکل و ظاهر آن را بررسی می کند. پس از اصلاحات لازم، دندان تمیز می شود.

ونیرهای کامپوزیت:

این نوع ونیر دندان از مواد همرنگ دندان ساخته شده است که روی دندان اعمال می شود.

مزایا:

 • نیاز به تراشیدن مقدار کمتری از مینای دندان در مقایسه با ونیر پرسلین و روکش
 • نیاز به یک جلسه درمانی
 • هزینه کمتر
 • ترمیم راحت تر

عوارض جانبی ونیر دندان:

ناهماهنگی رنگ:

رنگ نهایی به عوامل مختلفی بستگی دارد. سایه ونیر، رنگ دندان زیر و رنگ مواد پیوند دهنده، همه در رنگ نهایی ونیر متصل به دندان تاثیر دارند. در صورتی که دندانپزشک به این سه مؤلفه به اندازه کافی دقت نکند، ممکن است رنگ نهایی ونیر با رنگ دندانهای اطراف مطابقت نداشته باشد.

از عوارض جانبی این روش در این مورد می توان به وجود رطوبت در زیر روکش در هنگام اتصال به دندان اشاره کرد. این مشکل باعث تغییر رنگ ونیر در لبه اتصال با دندان یا زیر آن می شود. متأسفانه، پس از اتصال ونیر نمی توان رنگ آن را تغییر دارد یا آن را اصلاح کرد. اما رنگ نهایی بین پنج تا ده سال پایدار می ماند.

مسائل مربوط به نصب:

زمانی که دندانپزشک ونیر را به درستی جایگذاری نکند، ممکن است به مشکلات دیگری مانند فرسایش و پوسیدگی دندان در لبه یا زیر ونیر دچار شوید. سایر عوارض جانبی ونیر دندان در رابطه با جایگذاری به وجود لبه های تیز یا ناهمگون در آن در ارتباط است. در چنین مواردی نخ دندان به ونیر گیر می کند و باعث شکست آن و تحریک لثه می شود.

دندان های حساس به گرما و سرما:

قرار دادن ونیر روی دندان مستلزم حذف مقداری از مینا از سطح دندان ها است. در نتیجه، ممکن است دندان ها پس از عمل حساس شوند و هنگام مصرف مواد گرم یا سرد به درد منجر شود. اگر دندانپزشک مقدار زیادی از لایه بیرونی دندان را حذف کند، ممکن است در نهایت پالپ دندان بمیرد. در این صورت برای جلوگیری از حساسیت بیش از حد دندان یا مرگ پالپ بهتر است از تاج استفاده شود.

خرابی:

بعضی از افراد به دلیل عادت های بهداشت دهان و دندان خود نامزد خوبی برای استفاده از وینرهای دندانی نیستند. به عنوان مثال، افرادی که عادت به قفل کردن فک یا دندان قروچه دارند، با وارد کردن فشار زیاد به ونیر پرسلین موجب شکسته شدن آن می شوند. اگر به جویدن یک ماده سخت مانند یخ، مداد یا حتی ناخن عادت دارید، کاندیدای خوبی برای این روش نیستید. چنین رفتاری می تواند با اعمال فشار زیاد روی ونیر موجب کنده شدن ان به طور کامل شود.

پیش از دریافت ونیر:

دندان و لثه ها باید سالم باشند. بنابراین تمام پوسیدگی های دندان و بیماری های لثه باید درمان شوند.

برای بیمارانی که مبتلا به دندان قروچه هستند، ونیر گزینه مناسبی نیست. از آنجا که ونیر لایه نازکی است، به راحتی می شکند و لب پر می شود. در صورتی که در خواب دندان قروچه می روید، برای شما استفاده از گارد دهان توصیه می شود.

پیش از درمان در مورد انتظارات خود با دندانپزشک صحبت کنید.

نکات مهم:

از جویدن ناخن، مداد و خوردن آجیل با دندان هایتان خودداری کنید. مواد غذایی سخت می توانند به دندان آسیب بزنند.

به طور معمول ونیر بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند. آنها به مراقبت چندانی به غیر از مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینه نیازی ندارند. اگر از آنها به خوبی مراقبت کنید، طول عمر بالاتری نیز خواهند داشت. هر شش ماه یکبار باید برای جرم گیری دندان ها و معاینه سلامت دندان مراجعه کنید.

تنها دندانپزشک می تواند تعداد ونیرهای مورد نیاز را برای شما مشخص کند. بهتر است تعداد ونیرها زوج باشد و برای پوشش دندان های پیش استفاده شود.

روزی دو بار مسواک بزنید، هر روز نخ دندان بکشید و در صورتی که دچار دندان قروچه هستید از گارد دهان استفاده کنید. بهتر است از خوردن مواد غذایی سخت مانند آجیل با دندان خودداری کنید.

در صورتی که ونیر از روی دندان شما کنده شده، نگران نباشید. هر چه سریع تر از دندانپزشک خود نوبت بگیرید و برای درمان مراجعه کنید. تا آن زمان از چسب برای نصب دوباره آن استفاده نکنید. تنها کافی است از مواد غذایی سرد و گرم، ترش و شیرین اجتناب کنید.

اگر نمی خواهید مینای دندان شما تراشیده شود، می توانید از روشی تحت عنوان لومینیرز استفاده کنید. لومینیرز نوعی ونیر بسیار نازک است که نیازی به تراشیدن دندان نیست. بنابراین درمان برگشت پذیر است.

منبع:

livestrong

aspendental

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *