زگیل در دهان: آیا خطرناک است؟

دیده شدن زگیل در هر جایی از بدن ناخوشایندی است، اما دیده شدن زگیل در دهان به طور خاص ناخوشایندتر است. زگیل روی زبان یا هر جای دیگری در دهان عادی نیست، اما زمانی که دیده شوند باید اقدام درمانی برای آنها اتخاذ شود.

زگیل در دهان:

ویروس HPV بیش از ۱۰۰ سویه مختلف دارد و باعث ایجاد زگیل می شود. عامل زگیل Verruca vulgaris بیشتر روی دستان، انگشتان، زانو و آرنج دیده می شود. یک بریدگی یا بازشدگی در پوست باعث می شود که ویروس وارد بدن شود و به دیگر نقاط بدن منتقل می شود.

در بسیاری از موارد، سیستم ایمنی بدن از پیشرفت HPV به زگیل پیشگیری می کند. بیشترین وقوع زگیل بین ۱۲ و ۱۶ سالگی است. با این حال، دیده شدن زگیل در دهان بسیار نادر است.

زگیل در دهان:

بیشتر موارد زگیل در دهان و زبان در اثر HPV 6، ۱۱ و ۱۲ ایجاد می شوند. این زگیل ها در اثر بوسیدن و رابطه جنسی دهانی منتقل می شوند و در افرادی دیده می شود که دچار سیستم ایمنی ضعیف هستند، مانند مبتلایان به HIV. در برخی موارد نیز زگیل در دهان در کودکانی دیده می شود که دچار زگیل در دست هستند. با جویدن زگیل در دست یا انگشت، ویروس به سادگی به دهان منتقل می شود. زگیل در دهان به سادگی با غذا خوردن تداخل ایجاد می کند و ممکن است در اثر جویده شدن همراه یا غذا بیمار را اذیت کند.

درمان زگیل در دهان:

زگیل ها معمولا بدون درمان ناپدید می شوند، اما می تواند دو سال طول بکشد. کرم های موضعی، به خصوص در مورد زگیل در دهان، معمولا بی اثر هستند. به علاوه، فریز کردن زگیل یا برداشتن آن با لیزر نیز دردناک است. با این حال، در برخی موارد برداشتن زگیل در دهان با استفاده از روش جراحی توصیه می شود.

در حالی که درمان های خانگی محدود هستند، ریختن چند قطره روغن درخت چای روی زگیل چند بار در روز یا مالیدن یک حبه سیر خام می تواند مفید باشد. دندانپزشک می تواند بهترین روش کاهش درد و ناراحتی یا برداشتن زگیل در دهان را به شما پیشنهاد دهد.

ریسک سرطان دهان:

سرطان دهان با سیگار کشیدن و مصرف الکل در ارتباط است، اما تحقیقات نشان داده اند که احتمال بروز آن با ابتلا به ویروس HPV 16 بیشتر می شود. این نوع سرطان پشت دهان، گلو و لوزه ها را تحت تاثیر قرار می دهد و از آنجا که علائم آن خفیف است تشخیص آن دشوار است. مردانی که بین ۳۵ تا ۵۵ سال دارند بیشتر در معرض خطر قرار دارند. افرادی ک به بیماری های سرکوب گر سیستم ایمنی بدن مانند HIV مبتلا هستند یا داروهای مربوط به پیوند عضو مصرف می کنند بیشتر در معرض خطر قرار دارند. خطر بروز زگیل در دهان و سرطان دهان در افرادی که دارای شرکای جنسی متعدد هستند و رابطه جنسی محافظت نشده دارند بیشتر است.

امروزه از واکسن ها HPV برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی استفاده می شود. دختران و پسران باید در سن قبل از ۱۳ این واکسن را دریافت کنند و دریافت آن را می توانند تا ۲۶ سالگی نیز به تعویق بیاندازند.

هر چند زگیل در دهان یا روی زبان معمولا بی خطر است، اما تشخیص آن از علائم جدی تر سرطان دهان دشوار است. به همین دلیل با دیده شدن هر نوع ضایعه در هر کجای دهان که ظرف دو هفته از بین نمی رود باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *