تزریق بوتاکس برای دندان قروچه:

دندان قروچه می تواند باعث درد فک و سردرد مداوم شود. مینای دندان را از بین می برد و باعث حساسیت و ترک دندان می شود. درمان دندان قروچه تا حد زیادی بر پیشگیری از آسیب به دندان تمرکز دارد، اما تحقیقات نشان می دهند که تزریق بوتاکس برای دندان قروچه می تواند به توقف آن کمک کند.

اگر شب ها با صدای دندان قروچه خود از خواب بیدار می شوید، یا صبح ها دچار درد در فک، گوش و سردرد هستید، باید هر چه سریع تر برای درمان مراجعه کنید. زمانی که در خواب دندان های خود را قفل می کنید، مغز یا خودآگاه شما کنترلی بر آن ندارد. بنابراین فشاری که فک بر دندان ها وارد می کند ۳ تا ۱۰ برابر فشار حاصل از جویدن است. زمانی که شما در حال جویدن هستید، بخشی از این فشار به غذا منتقل می شود، اما در دندان قروچه در خواب تمامی فشار به دندان ها منتقل می شود.

دندان قروچه می تواند به راحتی باعث فرسایش مینای دندان شما شده و دندان را دچار ترک و شکستگی کند. بنابراین در کوتاه مدت با هزینه های سنگین دندانپزشکی روبه رو خواهید شد.

ابتلا به دندان قروچه از این نظر مهم است که دندان قروچه مداوم بخشی از مینای دندان را از بین می برد و در موارد شدید لایه زیرین دندان، یعنی عاج، را در معرض محیط دهان قرار می دهد. بدین ترتیب، دندان فاقد لایه محافظ، مینا است و به زودی دچار حساسیت و پوسیدگی خواهد شد. صاف شدن شیارها و بروز ترک و شکستگی دیگر تاثیر دندان قروچه بر دندان است.

در صورتی که در اثر دندان قروچه دچار حساسیت دندان شده اید، استفاده از خمیردندان مخصوص دندان های حساس می تواند تا حدی به شما کمک کند.

هر چند نادر است، اما دندان قروچه در طولانی مدت می تواند باعث بزرگ شدن عضلات صورت در اثر استفاده بیش از حد شود. این امر مجرای غدد پاروتید بزاقی را مسدود می کند که خود منجر به تورم، درد، التهاب و خشکی دهان می شود.

اختلال مفصل گیجگاهی-فکی دیگر تاثیر دندان قروچه بر دندان است که درمان به موقع می تواند از آن پیشگیری کند. شنیدن صدای کلیک در موقع باز کردن فک و ناتوانی در باز کردن دهان از علائم این عارضه است.

در صورتی که در مورد ابتلا به دندان قروچه شک دارید، به دندانپزشک مراجعه کنید. وجود ساییدگی در تاج دندان ها، ترک و لب پریدگی از علائم این بیماری است.

تزریق بوتاکس برای دندان قروچه:

بوتاکس به طور سنتی در درمان های زیبایی به خصوص برای برطرف کردن چین و چروک به کار می رود. این ماده عضلات را به طور موقت فلج می کند. از این رو از آن برای زیبایی صورت و ریلکس کردن عضلات استفاده می شود. اثر این ماده پس از مدتی از بین می رود.

اکنون، تحقیقات نشان می دهند که تزریق مقدار کمی از این ماده در عضله مسئول حرکت فک می تواند از دندان قروچه و درد و سفتی همراه با آن پیشگیری کند. تزریق بوتاکس برای دندان قروچه در عضله ای درست زیر استخوان گونه و عضلات پیشانی انجام می شود.

در کوتاه مدت، تزریق بوتاکس برای دندان قروچه موثر است. تحقیقات نشان می دهند که از ۱۰ نفر بیمار ۶ نفر به بهبودی کامل یا بهبودی قابل توجه علائم رسیده اند.

دندان قروچه اغلب با مشکل مفصل فکی گیجگاهی همراه است. از آنجا که درمان TMJ معمولا شامل درمان های آرام بخشی (دارو یا ماساژ) یا روش های تهاجمی (جراحی فک) می شود، تزریق بوتاکس برای دندان قروچه می تواند گزینه غیرتهاجمی مناسبی برای بیماران باشد.

عوارض تزریق بوتاکس برای دندان قروچه:

بوتاکس می تواند بلافاصله درد و ناراحتی بیمار را کاهش دهد، اما راه حل دائمی نیست. با گذشت زمان، تزریق بوتاکس برای دندان قروچه می تواند باعث کاهش تراکم استخوان فک شود.

سایر عوارض جانبی طولانی مدت این روش درمان در دست مطالعه است. تنها عارضه آنی این روش درمانی، عدم تقارن در لبخند است که در درصد کمی از بیماران دیده می شود. این عارضه پس از چند هفته برطرف می شود و شرایط بیمار به حالت عادی باز می گردد.

برای بررسی دیگر عوارض تزریق بوتاکس برای دندان قروچه با پزشک خود مشورت کنید. لازم است که تمام گزینه های درمانی را با پزشک خود بررسی کنید و بهترین شیوه درمانی را اتخاذ کنید.

در صورتی که نگران عوارض تزریق بوتاکس برای دندان قروچه هستید، باید به طور کامل توسط دندانپزشک و جراح فک و صورت معاینه شوید. پس از مشاوره، بهترین روش درمانی برای شما مشخص خواهد شد.

شاید ابتدا به شما پیشنهاد شود که یک روش غیر تهاجمی را امتحان کنید. اگر تنها شب ها دندان قروچه می روید، استفاده از گارد دهان می تواند مفید باشد. این ابزار آسیب به دندان را کاهش می دهد و از شدن تنش عضلانی می کاهد.

انجام ورزش های آرامش بخش عضلات فک و تغییر عادات خواب (مانند عدم نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار قبل از خواب و حفظ یک برنامه خواب منظم) می تواند به کاهش دندان قروچه در خواب کمک کند.

برای کسانی که در طول روز نیز دندان قروچه می روند، انجام تکنیک های آگاه سازی مانند بیوفیدبک می تواند به درمان بیمار کمک کند.

روش های دیگری نیز به غیر از تزریق بوتاکس برای دندان قروچه وجود دارد که می توانید با مشورت پزشک آنها را امتحان کنید. در مطالب پیشین در مورد برخی از این روش ها توضیح داده شد که توصیه می کنیم آنها را مطالعه کنید.

حفظ سلامت مینای دندان:

در افرادی که دندان قروچه می روند، مراقبت روزانه برای حفظ استحکام مینای دندان یک باید است. از رعایت روش های صحیح بهداشت دهان و دندان شامل صحیح مسواک زدن، استفاده از برس نرم، و خمیردندان حافظ مینای دندان اطمینان حاصل کنید.

دندان قروچه تنها یک عارضه جسمی نیست. مواجهه با دندان قروچه مداوم و سردرد بسیار آزاردهنده است. اگر تزریق بوتاکس برای دندان قروچه یا هر روش درمانی دیگری را انتخاب کرده اید، مراجعه به یک مشاور نیز می تواند برای شما مفید باشد. گاهی منشا دندان قروچه مشکلات روانی است که با یک دوره درمان قابل رفع است.

منبع:

colgate

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *